افتتاح دفاتر جدید حافظ منافع ایران و آمریکا

شنبه, ۱۹ام اردیبهشت, ۱۳۹۴
اندازه قلم متن

usa-iran

روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داده است که ایران و آمریکا برای انتقال دفاتر حافظ منافع دو کشور توافق کرده‌‌اند. این روزنامه آمریکایی ضمن اعلام این خبر، به دیدار هفته گذشته وزرای خارجه ایران و آمریکا در محل اقامت نماینده ایران در سازمان ملل اشاره کرده است. به گزارش نسیم، دولت آمریکا در اقدامی که به ادعای روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست جزء اولین توافق‌های ایران و آمریکا پس از قطع روابط دیپلماتیک دو کشور محسوب می‌شود به دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن اجازه داده مقر خود را به ساختمانی در منطقه «وست‌اند» منتقل کند. به گزارش این روزنامه، ایران در مقابل به سوئیس که پیش از این درخواست انتقال به مکانی جدید برای دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران را مطرح کرده بود، وعده انتقال به ساختمانی جدید در تهران را داده است. دو کشور دلیل این اقدام را مستعمل و نامناسب‌بودن دفاتر فعلی عنوان کردند. دفتر جدید حافظ منافع ایران در واشنگتن در خیابان بیست‌وسوم «نورث‌وست» در منطقه «وست‌اند» قرار دارد که یک ساختمان مجهز و بزرگ است.

سوئیس پیش‌تر گفته بود ساختمان فعلی فرسوده بوده و قابل استفاده نیست. یک منبع آگاه در این مورد به واشنگتن‌پست گفته است: «اقدام متقابل، وجه مشخص دیپلماسی است.

معامله‌ای دوطرفه کردیم». واشنگتن‌پست افزوده این خبر پس از آن اعلام می‌شود که جان کری، وزیر خارجه آمریکا، هفته گذشته به‌عنوان اولین مقام ارشد آمریکایی بعد از چند دهه پا به محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل در نیویورک گذاشت که جزء خاک ایران محسوب می‌شود. یک مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شده این نقل مکان از پیش برنامه‌ریزی شده بود و ارتباطی با مذاکرات جاری بین ایران و گروه 1+5 که برای حل‌وفصل مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای ایران برگزار می‌شود، ندارد. او همچنین افزود: «دفتر حافظ منافع ایران و تهران سال گذشته درخواست این نقل مکان را مطرح کرد و اجازه آن مطابق با پروتکل‌های مرسوم داده شد».
از: شرق


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.