بی‌خبری دولت از دیدار پنهان طالبان با مقامات امنیتی در تهران

چهارشنبه, 30ام اردیبهشت, 1394
اندازه قلم متن

سخنگوی دولت حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، سفر هیئت سیاسی طالبان به تهران را تکذیب کرد. در مقابل رسانه‌های داخلی از دیدار پنهان نمایندگان طالبان با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی در آستانه مذاکرات صلح افغانستان خبر می‌دهند.

محمد باقر نوبخت‌‌، سخنگوی دولت حسن روحانی‌، حضور یک گروه از طالبان در ایران برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی را تکذیب کرد. نوبخت سه‌شنبه (۲۹ اردیبهشت/ ۱۹ مه) در واکنش به اخبار منتشر شده در مورد سفر این هیئت به تهران گفت: «بنده بی‌خبر هستم و با عقلم جور درنمی‌‌آید با طالبان جلسه‌ای داشته باشیم.»

در مقابل مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه (۳۰ اردیبهشت/ ۲۰ مه) در پاسخ به پرسشی در همین مورد گفت: «در جریان سفر هیات طالبان به ایران نیستیم و باید پیگیری شود که منابعی که خبر را منتشر کرده‌اند، با چه اطلاعاتی و مسئولیتی این خبر را منتشر کرده‌اند.»

خبر سفر هیئت دفتر سیاسی طالبان به تهران توسط خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه‌پاسداران، منتشر و در رسانه‌های داخلی ایران به سرعت بازنشر شد.

تسنیم در “گزارشی اختصاصی” از ورود این هیئت به تهران در روز دوشنبه (۱۸ مه/ ۲۸ اردیبهشت) خبر داده و نوشته بود که این هیئت به رهبری طیب آغا، مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ایران دیدار و پیرامون مسائل منطقه‌ای و مهاجران افغان بحث و تبادل نظر کرده است.

طیب آغا معاون مطبوعاتی و مترجم ملاعمر، رهبر طالبان است. گفته می‌شود طیب آغا در شمار معدود افرادی است که با ملاعمر ارتباط مستقیم دارد.

طیب آغا ریاست کمیته سیاسی طالبان را نیز بر عهده دارد که وظیفه آن تعیین اهداف سیاسی طالبان و گسترش ارتباطات آن با دولت‌های خارجی است.

هیأت سیاسی طالبان افغانستان پیش‌تر دو بار به‌منظور دیدار با مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ایران و همچنین شرکت در کنفرانس بین‌المللی بیداری اسلامی به ایران سفر کرده بود.

دیدار در آستانه دور دوم مذاکرات صلح با افغانستان

روزنامه شرق یک روز پس از تکذیب سفر هیئت سیاسی طالبان به تهران از سوی مقامات رسمی دولت، به نقل از یک عضو کمیته روابط بین‌الملل شورای ‌عالی صلح افغانستان، این خبر را تأیید کرده است. این گزارش در شماری رسانه‌های داخلی ایران از جمله همشهری آنلاین بازنشر شده است.

در این گزارش به نقل از محمد اسماعیل قاسم‌یار، عضو کمیته روابط بین‌الملل شورای‌عالی صلح افغانستان آمده است: «از دفتر سیاسی طالبان یک گروه هفت تا هشت نفره که مقیم دوحه قطر هستند، به تهران سفر کرده‌اند و ملاقات‌هایی داشته‌اند.»

محمد اسماعیل قاسم‌یار هم موضوع این سفر را رایزنی در مورد مسائل جهان اسلام و مهاجران اعلام کرده و در عین ‌حال تأکید کرده است موضوع مهاجران افغان موضوع دولت افغانستان است نه طالبان.

دفتر سیاسی طالبان در قطر سال ٢٠١٣ در دوحه افتتاح شد. هدف از تأسیس این دفتر گفت‌وگو با دولت افغانستان اعلام شد. دور دوم مذاکرات صلح افغانستان قرار است ٢٠ خرداد (۱۰ ژوئن) در قطر برگزار ‌شود. افغانستان امیدوار است که این مذاکرات با حمایت ایران و چین از این گفت‌وگوها موفقیت‌آمیز باشد.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.