دومین سالگرد شهادت ققنوس‌های اهل حق در شهرستان صحنه + عکس

شنبه, ۱۶ام خرداد, ۱۳۹۴
اندازه قلم متن

ghoghnus ahla hagh 1

ghoghnus ahla hagh 2

ققنوس پرنده‌ای افسانه‌ای است که با به آتش کشیدن خودش موجب تداوم حیات نسلش می‌گردد. این اسطوره امروزه مثلی برای پیروان آئین اهل حق(یاری) شده که از شدت ظلم به خودسوزی روی آوردند شاید موجب بیداری جامعه گردند. دومین سالگرد شهادت سه تن از شهدای اهل حق «حسن رضوی»، «نیکمرد طاهری» و «محمد قنبری» روز ۱۵ خرداد ۱۳۹۴ از ساعت ۱۶ تا ۱۸ بر سر مزارشان در آرامستان شهرستان صحنه برگزار شد. گفتنی است این سه تن که هیچ آشنائی با هم نداشتند، بابت اعتراض به ظلم در حق پیروان این آئین که در جریان تحقیر و تراشیدن سبیل یکی از مردمان اهل به اوج رسید، خود را در شهر همدان به آتش کشیدند شاید موجب کاهش ظلم عقیدتی در حق ایرانیان گردد که تا کنون اثری نبخشیده است. نهادهای حکومتی هم کمترین دلجوئی از خانواده‌های داغدار نکرده و حتی نسبت به تهدید آنان اقدام کردند.

ghoghnus ahla hagh 3

در این مراسم جمع زیادی از مردم با در دست داشتن بنرهای بزرگی به ظلم قانونی عدم رسمیت آئین اهل حق در قانون اساسی معترض بوده و خواهان به رسمیت شناختن عقایدشان بودند.

ghoghnus ahla hagh 4

ghoghnus ahla hagh 5

ghoghnus ahla hagh 6

سخنرانان مراسم هم با اشاره به خودسوزی از سر ناچاری پیروان این آئین، تاکید می‌کردند که این اقدام جو ترس و سکوت را شکسته و تا حدی موجب بیداری مردم شده است. همچنین خواهان برابری و عدالت بین پیروان آئین‌های مختلف شدند. نامۀ سال قبل به رهبر برای حداقل حقوق انسانی خود را هم قرائت کردند که در آن به خدمات این مردم در جنگ اشاره شد که تا چه حد در جنگ حضور داشتند. به شدت هم از تبعیض در استخدام‌ها تا حد ممانعت از استخدام دولتی مردم اهل حق و تلاش جهت استحالۀ عقاید آنان و توهین‌ها و سایر مشکلات گلایه داشتند. حتی یکی از سخنرانان تاکید می‌کرد پیروان اهل حق از بدو تولد محکوم به انفصال از خدمات دولتی هستند. انتهای مراسم هم با نواختن موسیقی محلی و تاکید بر پیگیری مطالبات انسانی اینان پایان یافت.%

گزارشگر: حمیدرضا مسیبیانHamosaieb@yahoo.com


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. سید حامد میرعلوی

    چقدر متاسفم شدم

    دور نیست ، روزی که همه باهم زیر یک پرچم بی تعصب و نفرت از کسی زندگی کنیم . سیف فرغانی فرمود

    آن کس که اسب داشت غبارش فرو نشست
    گرد سم خران شما نیز بگذرد