گسترش ایدز از طریق روابط جنسی محافظت‌نشده در ایران

شنبه, 16ام خرداد, 1394
اندازه قلم متن

aids

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت از افزایش بیماری ایدز در میان زنان خبر داد. به گفته عباس صداقت، ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی محافظت نشده به صورت چشمگیری افزایش یافته است. آمار مبتلایان ۱۲۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا که روز شنبه (۱۶ خرداد / ۶ ژوئن) منتشر شد اظهار داشت: «آخرین اطلاعاتی که تا سال ۹۲ از سطح کشور جمع‌آوری شده حاکی از ابتلای ۲۸ هزار مورد به ویروس ایدز (اچ آی وی) است».

عباس صداقت با تاکید بر اینکه مصرف مواد مخدر بیشترین نقش را در ابتلا به این بیماری داشته، گفت: «در سال‌های اخیر شواهدی علمی نشان می‌دهد که بیشترین ابتلا به ویژه در گروه‌های جوان‌تر از طریق روابط جنسی محافظت نشده به صورت چشمگیری افزایش یافته است.»

صداقت اظهار داشت که برای کنترل این بیماری، با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تفاهم‌نامه‌ای منعقد شده که بر اساس آن قرار است آموزش، اطلاع‌رسانی و برگزاری کمپین‌های اطلاع‌رسانی در زمینه ایدز و بیماری‌های آمیزشی در دانشگاه‌های ایران انجام ‌گیرد.

متوسط سنی مبتلایان

به گفته رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، در حال حاضر متوسط سنی ابتلا به ایدز گروه سنی بین ۲۵ تا ۳۵ سال است. به همین دلیل او خواستار «اطلاع‌رسانی موثر در جامعه و به خصوص در میان جوانان، نوجوانان و خانواده‌ها» شده است.

صداقت در زمینه همکاری با آموزش و پرورش و لزوم آموزش و اطلاع‌رسانی ایدز از سنین پایین، گفت: «اگر چه دوستان در آموزش و پرورش به این مساله آگاه هستند و تلاش بسیاری می‌کنند تا در این رابطه تحولی هم در آموزش و پرورش اتفاق بیفتد اما فکر می‌کنیم باید سرعت این کار از سرعت فعلی بیشتر باشد و مداخلات باید به صورت سازمان یافته‌تر صورت گیرد تا بتوانیم برای گروه‌های دانش‌آموزی نیز برنامه‌های موثرتری نسبت به گذشته پیاده کنیم.»

افزایش شمار زنان مبتلا به ایدز

عباس صداقت از افزایش ابتلای زنان به ایدز از سال۱۳۹۲ خبر داد و گفت، «در این سال حدود ۳۶ درصد مبتلایان به دلیل روابط جنسی محافظ‌ نشده به این ویروس مبتلا شدند» که حدود یک سوم آنان را زنان تشکیل می‌دهند.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت همچنین گفت، وزارت بهداشت تفاهم‌نامه‌ای با جمعیت جوانان هلال‌احمر امضا کرده است تا اطلاع‌رسانی موثر در زمینه ایدز ازطریق گروه‌های داوطلبی دانش‌آموزان و جوانان در شهرها و روستاها را شدت بخشد.

صداقت به وبسایت تخصصی در این زمینه اشاره کرد و گفت: «در این سایت همه اطلاعات لازم در زمینه اچ آی وی داده می‌شود و اگر فردی سئوالی داشت یا نیازمند دریافت خدمتی بود، به او معرفی می‌کند. علاوه بر این نیز امکان مشاوره آنلاین نیز برای کاربران فراهم است. بنابراین انتظار داریم که اطلاع‌رسانی به صورت جامع، فراگیر و مستمر صورت گیرد.»

بی‌اعتمادی به آمار دولتی

جمهوری اسلامی سالیان دراز در مقابل بیماری ایدز چشم بسته بود و هر گونه اطلاع‌رسانی دقیق در این زمینه را مسدود می‌کرد. به همین دلیل برخی کارشناسان هنوز به آماری که دولت منتشر می‌کند اعتماد ندارند.

در اسفند ۱۳۹۳ وبسایت تابناک گزارش داد که شمار مبتلایان به این ایدز در ایران ۷۵ هزار نفر تخمین زده می‌شود که تنها ۲۹ هزار مورد آن ثبت شده است.

حمید شاعری، رئیس انجمن ایدز ایران نیز در آذر سال گذشته گفت: «آمار واقعی از مبتلایان به ایدز نداریم».

رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم ضمن تاکید بر اینکه آمار واقعی و دقیق در مورد مبتلایان به ایدز در ایران موجود نیست گفته است، «درصدی که اعلام می‌شود، پایین‌تر از آمار واقعی است.»

وبسایت همشهری هم در گزارشی در باره ایدز که بهمن ماه گذشته منتشر شد به نقل از مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران نوشت: «در جهان استانداردی وجود دارد که بر اساس آن تعداد واقعی متبلایان به ایدز در یک جامعه را ۴ برابر تعداد افراد شناسایی شده می‌‌دانند. به این ترتیب شاید بتوان گفت که مبتلایان به ایدز در ایران حدود ۱۲۰ هزار نفر هستند.»
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.