نگرانی جنتی از “گزارش‌های رسیده به شورای نگهبان”

جمعه, 26ام تیر, 1394
اندازه قلم متن

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، می‌گوید صندوق‌های انتخاباتی نمی‌تواند شیشه‌ای باشد. بر اساس گزارش‌های رسیده جنتی نگران “امنیت انتخابات” است. به گفته او عده‌ای در تلاش برای “سیاسی کردن” مجلس خبرگان هستند.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در گفت‌وگوی ویژه خبری که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، گفت: «مقدمات برگزاری الکترونیکی انتخابات مجلس فراهم نیست» و «صندوق‌های اخذ آرا نمی‌توانند شیشه‌ای باشند».

جنتی که به مناسبت سالروز تأسیس شورای نگهبان در این برنامه حاضر شده بود، درباره برگزار شدن انتخابات الکترونیک و مخالفت شورای نگهبان با این طرح یادآور شد که وقتی انتخابات الکترونیک برگزار می‌شود، باید “امنیت آن محفوظ باشد” و “آرای مردم سالم به صندوق‌ها ریخته شود و سالم بیرون آید”.

جنتی درباره صندوق‌های شیشه‌ای برای رای‌گیری، یادآور شد: «اگر صندوق‌ها شفاف باشد نباید آرایی که به داخل آنها ریخته می‌شود، خوانده شود چون این خلاف محرمانه و محفوظ بودن رای‌ها است.»
دبیر شورای نگهبان در این برنامه همچنین از گزارش‌هایی یاد کرد که به دست آن شورا رسیده و نگرانی‌هایی را برای آنان ایجاد کرده است. او خاطرنشان ساخت که “تضعیف شورای نگهبان برای کشور خطرناک است”.

او به محتوای این گزارش‌ها و مرجع ارسال‌کننده آنها اشاره‌ای نکرد اما بار دیگر تاکید کرد: «عده‌ای می‌خواهند رنگ سیاسی به خبرگان بدهند».

احمد جنتی سال گذشته در گفت‌وگویی اظهار کرده بود‌. “عده‌ای در اندیشه تسخیر مجلس خبرگان رهبری” هستند. با اینکه او در این مصاحبه نامی از شخصی نبرده بود اما اغلب رسانه‌ها “اکبر هاشمی رفسنجانی” را شخص موردنظر جنتی معرفی کرده بودند.

به گفته دبیر شورای نگهبان “خبرگان رهبری هیچ بعد سیاسی ” ندارد و وظیفه این شورا تعیین رهبر و بررسی شرایط لازم برای تعیین صلاحیت رهبری است.

او همچنین درباره انتخابات مجلس پیش‌رو و بررسی صلاحیت اشخاصی که برای رقابت در انتخابات نمایندگی مجلس، ثبت‌نام می‌کنند یادآور شد‌. «از ابتدا هم گفته‌ایم رفاقت‌ها و دوستی‌ها سرجای خودش و قانون هم سر جای خودش».
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.