وزیر اقتصاد: منابع ارزی قابل استفاده ایران در خارج، زیر ۳۰ میلیارد

چهارشنبه, 31ام تیر, 1394
اندازه قلم متن

poul dollar
وزیر اقتصاد ایران با تاکید بر این که «ممکن است» ذخایر ارزی ایران در خارج از کشور «نزدیک به صد میلیارد دلار باشد» در تایید اعلان بانک مرکزی ایران گفت که «کمتر از ۳۰ میلیارد دلار» از این ذخایر «قابل استفاده» است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد، روز چهارشنبه، ۳۱ تیر، تاکید کرد: «ذخایر ما در خارج از کشور ممکن است نزدیک به صد میلیارد دلار باشد، اما آن چه قابل استفاده و دسترسی است رقم اعلام شده از سوی رئیس کل بانک مرکزی است.»

به گفته آقای طیب‌نیا، حدود ۳۵ میلیارد دلار از منابع ارزی بانک مرکزی در گذشته نزد شرکت نیکو، وابسته به شرکت ملی نفت ایران، سپرده‌گذاری شده و این پول در «پروژه‌ها و یا هزینه‌های شرکت نفت و یا سایر موارد اختصاص یافته» و اکنون قابل استفاده نیست.

وی تاکید کرد که حدود ۲۲ میلیارد دلار از این منابع نیز برای طرح‌های تامین مالی ایران نزد شرکت بیمه چین به صورت وثیقه مورد استفاده قرار گرفته و این مبلغ نیز قابل استفاده نیست.

آقای طیب‌نیا گفت: «لذا رقم قابل استفاده کمتر از ۳۰ میلیارد دلار و جزء منابع مالی بانک مرکزی است.»

وزیر اقتصاد علت اصلی تفاوت در ارقام و اعداد اعلام شده درباره ذخایر ارزی ایران در خارج از کشور را «تعاریف مختلف افراد از این پول‌ها» دانست.

پیش از این ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، پول‌های بلوکه‌ شده این نهاد اقتصادی در سه کشور ژاپن، کره جنوبی و امارات متحده عربی را ۲۳ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

پس از این اعلان رئیس بانک مرکزی اما غلامرضا مصباحی مقدم، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، گفته بود که ایران حدود ۱۳۰ میلیارد دلار ذخیره خارجی دارد که در حساب‌های بانک مرکزی در خارج از کشور هستند.

درنهایت اما غلامعلی کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی، مجموع «منابع» بلوکه شده این بانک در خارج از کشور را ٨٩.٧ میلیارد دلار ذکر کرده و در عین حال گفت که منابع «قابل استفاده» پس از اجرای توافق اتمی وین «۲۹ میلیارد دلار خواهد بود.»

پیش از این برخی از رسانه‌ها در ایران اعلام کرده بودند که ۲۹ میلیارد دلار از دارایی بلوکه شده ایران سهم دولت و قابل هزینه خواهد بود، اما مابقی این مبلغ منابع واریز شده به حساب بانک مرکزی است و متعلق به دولت نیست.

با این حال برخی از رسانه‌ها در ایران با اشاره به تاثیر آزادسازی ذخایر ارزی بانک مرکزی اعلام کرده بودند که این ذخایر ابزار بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول ملی است.

از جمله روزنامه دنیای اقتصاد، در گزارشی اعلام کرده بود که بانک مرکزی پس از دسترسی به ذخایر ارزی خود می‌تواند با ترزیق این ارز به بازار و «فریز کردن منابع ریالی آن در حساب‌های خود» در بازار «گشایش ایجاد کند».
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.