اختلاس و تخلف‌های صورت‌گرفته در بنیاد شهید

شنبه, 3ام مرداد, 1394
اندازه قلم متن

bonyad-shahid

شرق، آمنه شیرافکن: قرائت گزارش بنیاد شهید در صحن علنی مجلس رفته‌رفته به یک رؤیا تبدیل می‌شود. کمیسیون اجتماعی آن‌طورکه رئیس کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید به «شرق» خبر داده «۵ ماهی است که کار رسیدگی به پرونده را به تأخیر انداخته است». با این حال عبدالرضا عزیزی، رئیس این کمیسیون به «خانه ملت» گفته که «امیر خجسته» در جلسه‌ها حاضر نمی‌شود. این در حالی است که خجسته به «شرق» گفته «آقای عزیزی در این پنج ماه، دوتا نیم‌ساعت به بررسی گزارش بنیاد اختصاص داده‌ که این توهین به تدوین‌کنندگان گزارش به شمار می‌رود»، رئیس کمیته تفحص از بنیاد شهید موضوع پیش‌آمده را با شخص رئیس مجلس در میان گذاشته است؛ «به آقای لاریجانی خبر دادم که وقت قانونی رسیدگی به این طرح در کمیسیون اجتماعی گذشته و دیگر در این جلسه‌ها حاضر نخواهم شد. خانواده ایثارگران و شهدا منتظر برملا‌شدن دست‌های پشت پرده در این تخلف‌اند». حالا آن‌طور که پیگیری‌های «شرق» نشان داده، علی لاریجانی یکشنبه همین هفته گزارش ١۴ صفحه‌ای نهایی تفحص از بنیاد شهید را در هیأت‌رئیسه مطرح می‌کند و برای قرائت آن در صحن تصمیم‌گیری نهایی صورت خواهد گرفت؛ گزارشی که در آن به تخلف گسترده در بنیاد شهید اشاره شده است. امیر خجسته به نکاتی اشاره می‌کند که گویا ذره‌ای از دریای تخلف‌های رخ‌داده در بنیاد شهید است: «با پیگیری‌های صورت‌گرفته تا به اینجای کار صدها میلیاردتومان به بیت‌المال بازگشته است و مستندات آن نیز به مراجع مسئول ارائه خواهد شد». او امیدوار است که در جلسه یکشنبه این هفته، پرونده کشدار بنیاد شهید تعیین تکلیف و گزارش، همین هفته در صحن علنی خوانده شود. گزارش تفحص از بنیاد شهید از اردیبهشت ٩٢ در مجلس کلید خورده و کماکان بیان جزئیات این گزارش در صحن علنی مجلس در هاله‌ای از ابهام است.

با فشار تیم تفحص منابع گسترده مالی بازگردانده شد

رئیس کمیته تفحص از بنیاد شهید چندان میلی به گفت‌وگو ندارد، اما سخنان رئیس کمیسیون اجتماعی موجب شده خجسته درباره برخی محورها سخن بگوید: «گفت‌وگو درباره جزئیات تفحص خلاف آیین‌نامه است و صرفا از روندها سخن خواهم گفت. با فشار تحقیق و تفحص منابع مالی گسترده‌ای به بیت‌المال بازگشته و بسیاری موارد ناگفته دیگر باقی مانده که باید در صحن علنی به آن بپردازم و الان قادر به بازگویی نکات فنی‌تر گزارش نیستم».بخشی از منابع مالی بازگشت‌داده‌شده به منابع مالی مرتبط است که پیش‌تر با روش‌های مختلف از کشور خارج شده بود. خجسته بار دیگر تأکید دارد که «بنده مایل به مصاحبه نبودم، آقای عزیزی حق داشت سؤال کند نه مصاحبه، اما حالا که آنها خلاف آیین‌نامه عمل می‌کنند ناچارم به یک قطره از دریا اشاره کنم. نقد من این است که طولانی‌شدن رسیدگی به گزارش، یعنی ایجاد ذهنیت برای مردم».

آیا پشت پرده چیزی می‌گذرد؟

خجسته در ادامه به نامه‌نگاری‌اش با رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس و برخی هشدارها درباره تسریع در رسیدگی به پرونده بنیاد شهید اشاره دارد: «کتبا تذکر دادم و گفتم طولانی‌شدن تحقیق و تفحص باعث شده ذهنیت ایجاد بشود که آیا پشت پرده چیزی می‌گذرد؟ آیا اتفاقی افتاده است؟ چندین‌بار مکاتبه کردیم و جوابی نشنیدیم. ایشان می‌گویند ما خلاف آیین‌نامه عمل کردیم، درحالی‌که در جلسه کمیته، اعضای حاضر گزارش نهایی را دیده‌اند و در جلسه یکشنبه این هفته نیز یک‌ بار دیگر اعضای کمیته تفحص گزارش ١۴ صفحه‌ای را دیده‌اند و آن را نهایی خواهیم کرد. نمی‌توانند گزارش را مسکوت کنند و این خلاف آیین‌نامه است».

خلاصه‌سازی گزارش ۵٠٠ صفحه‌ای

اغلب تخلف‌های صورت‌گرفته در بنیاد شهید در تشکیلات اقتصادی این بنیاد اتفاق افتاده است و بیش از دو سال پیش اطلاع‌رسانی شد. خجسته تأکید دارد که فردا ١۴ صفحه از گزارش نهایی تفحص در هیأت‌رئیسه خوانده می‌شود و در صورت تأیید، یکی، دو روز بعد به صحن علنی می‌آید. گزارش نخست ۵٠٠ صفحه بود که به ٢٧٠ صفحه، ١٩٨ صفحه، ۴٠ صفحه و حالا ١۴ صفحه تقلیل داده شده است. این ١۴ صفحه در صحن علنی خوانده می‌شود و گزارش ۵٠٠ صفحه‌ای به انضمام اسناد مرتبط راهی قوه قضائیه خواهد شد. عزیزی در بخش دیگری از سخنانش به تخلف آیین‌نامه‌ای صورت‌گرفته و عدم رأی‌گیری از اعضای هیأت تفحص اشاره کرده و خجسته این نکته را کاملا رد می‌کند و معتقد است همه پیگیری‌ها براساس آیین‌نامه صورت گرفته است.

انتقال منابع مالی به خارج از کشور

اردیبهشت ٩٢ مصطفی افضلی‌فرد، سخنگوی وقت کمیسیون اصل ٩٠ مجلس خبر داد که تحقیق‌وتفحص از «بنیادشهید و امور ایثارگران» با امضای ٩٠ نماینده کلید خورده و بنا شد تا پاییز همان سال گزارش، نهایی شود و به صحن علنی بیاید. فساد هزارو ٧٠٠ میلیارد ریالی در «بنیاد شهید» و انتقال آن به خارج از کشور از دیگر حفره‌های مالی شناسایی‌شده در این گزارش است. سال ٩١ بود که خبر کشف اختلاس ١۵ میلیارد تومانی در «بنیادشهید» فاش شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.