حریق قلب زاگرس وارد روز سوم شد

پنجشنبه, ۱۵ام مرداد, ۱۳۹۴
اندازه قلم متن

harigh-zagros
کوهدشت – مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان با اشاره به وقوع مجدد آتش سوزی در یک جبهه دیگر در جنگل های کوهدشت، از اعزام بالگرد به منطقه خبر داد.

رضا آریایی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به رغم مهار آتش در ساعت پنج صبح امروز پنج شنبه آتش سوزی مجدد در حوالی ساعت هفت و ۴۵ دقیقه صبح از جبهه دیگری روشن شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر همه امکانات و نیروها در منطقه مستقر شده است، یادآور شد: از ابتدای وقوع آتش سوزی در منطقه فرماندار و نیروهای فرمانداری، دهیاران، مردم، منابع طبیعی و محیط زیست، بسیج و سپاه و … در منطقه حاضر بوده اند.

آریایی با بیان اینکه همه امکانات موجود در استان برای مهار آتش به کار گرفته شده است، یادآور شد: با توجه به شیب منطقه و صعب العبور بودن منطقه آتش سوزی روز گذشته در خواست اعزام بالگرد به منطقه را ارائه کردیم.

وی افزود: دلیل تاخیر در اعزام بالگرد این است که متولیان امر در مرکز معتقدند که آتش سوزی در زمره حوادث غیرمترقبه قرار نگرفته و شرکت مورد برای اعزام بالگرد نیز خصوصی است و باید با این شرکت قرارداد بسته شود.

آریایی افزود: در این راستا عصر روز چهارشنبه با معاون سازمان بحران تماس گرفته و با تاکید بر اهمیت اعزام به بالگرد به منطقه خواستار صدور مجوز برای بلند شدن بالگرد شدیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان لرستان با بیان اینکه مجور اعزام بالگرد بعدازظهر روز چهارشنبه صادر شد،افزود: با توجه به برخورد با تاریکی هوا امروز صبح بالگرد به منظور هلی برد نیرو به منطقه اعزام می شود.

وی با بیان اینکه بالگردهای موجود در کشور سیستم اطفای حریق ندارند، تصریح کرد: این بالگرد به منظور هلی برد و کمک به جابجایی نیروها به منطقه اعزام شده است.

آریایی با بیان اینکه آتش سوزی در منطقه منقطع است، یادآور شد: متاسفانه به رغم مهار آتش سوزی در برهه های مختلف به دلیل وزش باد آتش دوباره روشن می شود.

وی با بیان اینکه جبهه درگیر با آتش سوزی گسترده است، یادآور شد: این آتش سوزی مطابق برآورد اولیه عمدی بوده و از سوی عامل انسانی آغاز شده است.

آریایی با بیان اینکه باید با مقصران این حادثه برخورد صورت گیرد افزود: امیدواریم با توجه به شیب بالای منطقه امکان نشستن بالگرد وجود داشته باشد.

بنابراین گزارش از ساعت ۱۰صبح روز سه شنبه هفته جاری آتش سوزی در منطقه «هرین خلیفه» در هفت کیلومتری شرق کوهدشت شروع و به ارتفاعات چنگری کشیده شده و پس از آن به منطقه دالاب و کشماهور رسیده است.

به گفته بخشدار مرکزی کوهدشت بیش از ۵۰۰ هکتار از جنگلهای این منطقه در آتش سوخته است.

سرمایه ای که از دست می رود

وقوع آتش سوزی های گاه و بیگاه در عرصه‌های جنگلی و مرتعی، چرای بی‌رویه دام، تعرض به عرصه های طبیعی و تغییر کاربری‌ها، خسارات خشکسالی و ریزگردها، اجرای پروژه های عمرانی و غیرکارشناسی هر کدام زخمی را بر تن زاگرس زده‌اند تا به گفته سید محمد قاسمی دبیر کارگروه صیانت از جنگلهای لرستان سالانه ۱۲ هزار هکتار از جنگلهای لرستان نابود شود.

این در حالیست که جنگلهای بلوط لرستان هر ساله در کابوس آتش سوزیهای تابستان می سوزند ولی امسال گویا آتش بیشتر از سال گذشته به سر وقت بلوط ها آمده است.

مطابق بررسی های صورت گرفته عامل انسانی در صدر دلایل آتش سوزی جنگلهای لرستان قرار دارد به طوریکه به گفته مدیرکل منابع طبیعی لرستان ۹۰ درصد آتش سوزی ها توسط عامل انسانی در جنگلهای لرستان رخ می دهد.

بنابر بررسی های صورت گرفته سه دلیل اختلاف کشاورزان و دامداران، بی‌احتیاطی گردشگران و آتش زدن «پس چر» مزارع از عوامل آتش سوزی‌ها در سطح جنگلها و مراتع استان لرستان است.

لرستان جزو سه استان اول کشور در زمینه وقوع آتش سوزی جنگلها

این وضعیت در حالیست که فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها و مراتع گفته است که میزان آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور در بهار سال جاری در استانهای فارس، کرمان و لرستان بیشتر از سایر مناطق کشور رخ داده است.

روند آتش سوزیها در جنگلها و مراتع لرستان در حالی استمرار دارد که بر اساس اظهار نظر مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان طی سال گذشته بیش از ۳۵۰ هکتار از جنگلهای لرستان بر اثر آتش سوزی از بین رفته است.

مهرداد بهاروندی همچنین گفته بود که طی سال ۹۲ نیز بیش از هزار و ۶۸۰ هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان لرستان دچار حریق و آتش سوزی شده است.

آتش سوزی ها در جنگلهای بلوط قلب زاگرس در حالیست که اخیرا لرستان به عنوان یکی از سه استان اجرای مانور مقابله با آتش سوزی مراتع و جنگلها از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور انتخاب و این مانور در خرم آباد با حضور قائم مقام سازمان محیط زیست برگزار شد.

آتش سوزی جنگلهای پلدختر

استان لرستان به عنوان بام طبیعت ایران میزبان یکی از غنی ترین رویشگاه های اصلی گونه منحصر به فرد بلوط در غرب کشور است که از لحاظ وسعت جنگل بعد از استان های فارس و خراسان جنوبی در رده سوم کشور قرار گرفته است.

همچنین جنگلهای استان لرستان در بین استانهای زاگرس نشین بعد از استان فارس در رده دوم قرار دارد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.