داغ ۲۶۰۰ هکتاری بلوطستان/ قلب زاگرس خاکستر می شود

یکشنبه, ۱۸ام مرداد, ۱۳۹۴
اندازه قلم متن

atash-suzi-zagros
خرم آباد – در حالی طی هفته گذشته نزدیک به هزار هکتار از جنگلها و مراتع بلوط کوهدشت طعمه حریق شد که استاندار لرستان می گوید سالانه دو هزار و ۶۰۰ هکتار از عرصه های جنگلی قلب زاگرس خاکستر می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند شامگاه شنبه در جمع خبرنگاران بر لزوم فرهنگسازی در ابعاد و زمینه های مختلف در استان لرستان تاکید کرد و گفت: در این راستا باید اطلاع رسانی و انجام کارهای فرهنگی به منظور ارتقای آگاهی و فرهنگ اقشار مختلف جامعه صورت گیرد.

بازوند به موضوع آتش سوزی جنگلهای شهرستان کوهدشت طی چند روز گذشته اشاره کرد و گفت: متاسفانه به دلیل عدم توجه یک نفر ما شاهد آتش سوزی در بیش از ۸۰۰ هکتار از عرصه های جنگلی این شهرستان بودیم.

وی با تاکید بر اینکه باید فرهنگسازی لازم بین مردم صورت گیرد که از جنگلهای استان محافظت و نگهداری کنند، تصریح کرد: این امر نیازمند فرهنگسازی و همچنین اطلاع رسانی لازم از سوی رسانه های استان است.

مدیران متولی به خوبی برای مهار آتش سوزی پای کار بودند

استاندار لرستان با بیان اینکه مدیران متولی در این حوزه طی چند روز آتش سوزی جنگلها پای کار بودند و نهایت تلاش خود را برای مهار این آتش سوزی انجام دادند، تصریح کرد: این در حالیست که جنگلهای این شهرستان در منطقه ای صعب العبور قرار داشتند و نیازمند سه ساعت پیمودن راه برای رسیدن نیروها بود.

harigh-zagros
بازوند با بیان اینکه با وجود این همه تلاش از سوی مدیران در برخی مواقع شاهد نقد آنها از سوی رسانه ها بودیم گفت: این در حالیست که کسی نیست سوال کند که چرا این جنگلها از سوی برخی مردم آتش زده می شوند.

سالانه به طور متوسط ۲۶۰۰ هکتار از جنگلهای لرستان طعمه حریق می شوند

وی با ارائه آماری از میزان آتش سوزیهای جنگلهای لرستان طی چهار سال گذشته به نقل از مسئولان اداره کل منابع طبیعی گفت: طی سال ۹۰ حدود شش هزار و ۸۴۲ هکتار از جنگلهای استان دچار آتش سوزی شده است.

استاندار لرستان همچنین میزان خسارتها به جنگلهای لرستان بر اثر آتش سوزی در سال ۹۱ حدود هزار و ۲۵۶ هکتار عنوان کرد و گفت: همچنین در سال ۹۲ حدود دو هزار و ۶۱۹ هکتار و طی سال گذشته نیز ۵۸۱ هکتار از جنگلهای استان دچار آتش سوزی شده اند.

بازوند همچنین میزان خسارت به جنگلهای لرستان بر اثر آتش سوزی طی امسال را هزار و ۷۱۴ هکتار برشمرد گفت: به طور میانگین سالانه دو هزار و ۶۰۰ هکتار از جنگلهای استان دچار آتش سوزی شده اند.

این سخنان استاندار لرستان در حالی مطرح می شود که وقوع آتش سوزی های گاه و بیگاه در عرصه‌های جنگلی و مرتعی، چرای بی‌رویه دام، تعرض به عرصه های طبیعی و تغییر کاربری‌ها، خسارات خشکسالی و ریزگردها، اجرای پروژه های عمرانی و غیرکارشناسی هر کدام زخمی را بر تن زاگرس زده‌اند تا به گفته سید محمد قاسمی دبیر کارگروه صیانت از جنگلهای لرستان سالانه ۱۲ هزار هکتار از جنگلهای لرستان نابود شود.

مطابق بررسی های صورت گرفته عامل انسانی در صدر دلایل آتش سوزی جنگلهای لرستان قرار دارد به طوریکه به گفته مدیرکل منابع طبیعی لرستان ۹۰ درصد آتش سوزی ها توسط عامل انسانی در جنگلهای لرستان رخ می دهد.

بنابر بررسی های صورت گرفته سه دلیل اختلاف کشاورزان و دامداران، بی‌احتیاطی گردشگران و آتش زدن «پس چر» مزارع از عوامل آتش سوزی‌ها در سطح جنگلها و مراتع استان لرستان است.

خسارت آتش سوزی جنگلها در میان اظهارات متناقض مسئولان

این وضعیت در حالیست که فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها و مراتع گفته است که میزان آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور در بهار سال جاری در استانهای فارس، کرمان و لرستان بیشتر از سایر مناطق کشور رخ داده است.

این اظهار نظر نشان می دهد به رغم اینکه جنگلهای بلوط لرستان هر ساله در کابوس آتش سوزیهای تابستان می سوزند ولی امسال گویا آتش بیشتر از سال گذشته به سر وقت بلوط ها آمده است، هرچند که تناقض در آمار متولیان امر قضاوت در این زمینه را تا حدودی با دشواری مواجه کرده است.

در حالی استاندار لرستان آمار آتش سوزی های چهار سال اخیر را به نقل از مسئولان منابع طبیعی اعلام می کند که مدیرکل منابع طبیعی لرستان پیش از این آمار دیگری را در گفتگو با رسانه ها از میزان خسارات آتش سوزی ها اعلام کرده بود.

بر اساس اظهار نظر قبلی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان طی سال گذشته بیش از ۳۵۰ هکتار از جنگلهای لرستان بر اثر آتش سوزی از بین رفته است. مهرداد بهاروندی همچنین گفته بود که طی سال ۹۲ نیز بیش از هزار و ۶۸۰ هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان لرستان دچار حریق و آتش سوزی شده است.

از طرف دیگر در آتش سوزی سه روزه شهرستان کوهدشت در حالی مسئولان امر آمار ۸۰۸ هکتاری خسارات را اعلام کرده اند که شاهدان عینی از خسارت به بیش از هزار هکتار از عرصه های جنگلی این منطقه خبر می دهند.

این تناقض در آمار نشان می دهد که نیاز است بررسی جدی تری در زمینه ابعاد خسارات آتش سوزی جنگلها و مراتع استان لرستان صورت گرفته و یا تیمی برای راستی آزمایی این آمار تشکیل شود.

مانورهای بی نتیجه

آتش سوزی ها در جنگلهای بلوط قلب زاگرس در حالیست که طی امسال لرستان به عنوان یکی از سه استان اجرای مانور مقابله با آتش سوزی مراتع و جنگلها از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور انتخاب و این مانور در خرم آباد با حضور قائم مقام سازمان محیط زیست برگزار شد.

برگزاری این مانور قرار بود بستری برای آمادگی بیشتر متولیان امر و صحنه ای برای آزمایش توانمندی ها برای مقابله با حوادث احتمالی باشد، در حالیکه در آتش سوزی های امسال همواره شاهد ضعف هایی در زمینه مدیریت بحران و تامین امکانات و تجهیزات اطفای حریق بودیم.

استان لرستان به عنوان بام طبیعت ایران میزبان یکی از غنی ترین رویشگاه های اصلی گونه منحصر به فرد بلوط در غرب کشور است که از لحاظ وسعت جنگل بعد از استان های فارس و خراسان جنوبی در رده سوم کشور قرار گرفته است.

همچنین جنگلهای استان لرستان در بین استانهای زاگرس نشین بعد از استان فارس در رده دوم قرار دارد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.