مرتضوی از اتهام معاونت در قتل در پرونده کهریزک تبرئه شد

چهارشنبه, 28ام مرداد, 1394
اندازه قلم متن

به گفته قاضی پرونده سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران از اتهام معاونت در قتل در پرونده کهریزک تبرئه شده است. او با این حال در پرونده شکایت سازمان تامین اجتماعی مجرم شناخته و به رد مال و حبس محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از قاضی محمدرضا محمدی کشکولی، سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران از اتهام معاونت در قتل و گزارش خلاف واقع در پرونده کهریزک تبرئه ‌شده است.
بر اساس حکم این دادگاه او در پرونده شکایت سازمان تامین اجتماعی مجرم شناخته شده و به رد مال و حبس محکوم شده است.

محمدرضا محمدی ‌کشکولی به طور همزمان رسیدگی به اتهامات سعید مرتضوی را در رابطه با مسئولیت‌های او به عنوان دادستان سابق تهران و رئیس سابق سازمان تامین اجتماعی بر عهده داشت.

“معاونت در قتل”، “بازداشت غیرقانونی” و “گزارش خلاف واقع” اتهامات سعید مرتضوی در پرونده کهریزک بودند. در جریان شکایت سازمان تامین اجتماعی، مرتضوی با اتهاماتی دیگر چون “سوء استفاده از موقعیت شغلی”، “اخلال در نظام اقتصادی کشور” و “تحصیل مال از طریق نامشروع” روبرو شد.

به تازگی محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه از محکومیت سعید مرتضوی به حبس و رد مال و تبرئه‌اش از برخی اتهامات خبر داده بود.

با این وجود کمی بعد از صحبت‌های اژه‌ای و پیش از ابلاغ رسمی حکم، مرتضوی در گفت‌وگو با رسانه‌ها پیشاپیش تاکید کرده بود که “قاعدتا در پرونده کهریزک تبرئه و در پرونده تامین اجتماعی به حبس و رد مال محکوم شده است”.

سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران در پرونده کهریزک از سوی کمیته ویژه مجلس مسئول مرگ شماری از بازداشت‌شدگان در جریان اعتراض‌های خیابانی سال ۱۳۸۸ در بازداشتگاه کهریزک شناخته شد. او دستور انتقال بازداشت‌شدگان را به کهریزک صادر کرده بود و دست‌کم سه تن از بازداشت‌شدگان به نام‌های محمد کامرانی، امیر جوادی‌فر و محسن روح‌الامینی بر اثر شکنجه در این بازداشتگاه جان خود را از دست دادند.

وکیل خانواده روح‌الامینی به حکم اعتراض می‌کند

میرمجید طاهری، وکیل‌خانواده روح‌الامینی به ایلنا گفت: «مجازات مرتضوی در پرونده تامین ‌اجتماعی به صورت حبس تعلیقی است که عملا تاثیر زیادی ندارد.»

طاهری یادآور شده که حکم تبرئه مرتضوی در پرونده کهریزک روز چهارشنبه (۲۸ مرداد/ ۱۹ اوت) به او ابلاغ شده و هنوز قطعی نیست.

او تاکید کرده که قصد دارد فرصت قانونی اعتراضش به حکم صادر شده را به دادگاه اعلام کند.

سعید مرتضوی هم به ایلنا گفته که هنوز حکمش را دریافت نکرده و از طریق رسانه‌ها مطلع شده که از اتهامات مربوط به کهریزک تبرئه شده است. او با این حال تاکید داشته که “رد مال و حبس” مربوط به حقوق ۶ ماه سرپرستی‌اش در سازمان تامین اجتماعی است.

مرتضوی پیش از این در ارتباط با پرونده کهریزک، به انفصال دائم از خدمات قضایی، پنج سال انفصال از خدمات دولتی و پرداخت هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده بود. دیوان عالی کشور به جریمه نقدی ایراد گرفت و دستور رسیدگی مجدد به این پرونده را داد.
درخواست نمایندگان مجلس برای محاکمه معاونان مرتضوی

با مشخص شدن نتیجه دادگاه، جمعی از نمایندگان مجلس در حال تهیه نامه‌ای برای صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه هستند. این نمایندگان خواستار محاکمه معاونان مرتضوی در جریان پرونده سازمان تامین اجتماعی شده‌اند.

حسین دهدشتی نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی به ایلنا گفت: «نقش معاونان مرتضوی در پرونده تخلف‌های تأمین اجتماعی پررنگ است و نمایندگان در این نامه از رئیس قوه قضائیه خواستار دادگاهی‌ شدن معاونان سعید مرتضوی شده‌اند.»

حدود دو سال پیش کمیته تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی، گزارشی ۸۰ هزار صفحه‌ای شامل برخی مستندات از عملکرد مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی را به قوه قضائیه ارائه کرده بود.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.