نامه سرگشاده زیباکلام به قالیباف

یکشنبه, 15ام شهریور, 1394
اندازه قلم متن

farshe ghermez khunin

صادق زیباکلام در نامه ای سرگشاده خطاب به محمد باقر قالیباف شهردار تهران به چاپ پوستر علیه سفر فابیوس به تهران اعتراض کرد.

متن این نامه در ادامه می آید:
بسمه تعالی
جناب آقای دکتر محمد باقر قالیباف
شهردارمعظم پایتخت دامت توفیقاته
با سلام و تحیات، همزمان با سفر وزیر خارجه فرانسه به کشورمان، شهرداری تهران اقدام به چاپ پوستراعتراضی به این سفر نمود. پوستر نشان می‌داد که قرمزی “فرش قرمز”ی که زیر پای آقای لوران فابیوس گسترده شده آغشته به خون قربانیان واردات خون‌های آلوده از آن کشور می‌باشد. البته اعتراض دیگرآنست که چرا فرانسه درجریان مذاکرات هسته‌ایی مواضع سخت‌گیرانه‌ایی علیه ایران اتخاذ می‌نماید. جناب آقای قالیباف، نمی‌دانم موضع‌گیری‌های شهرداری درقبال سیاست خارجی چقدر درحوزه وظایف شهرداری قرارمی‌گیرد و آیا شهرداری‌های کشورهای دیگرهم همچون بلدیه تهران خود را موظف می‌دانند تا در خصوص سیاست خارجی کشورهای‌شان هم موضع‌گیری نمایند.

آنچه مطمئن‌ترهستم آنست که بعید بنظرم می‌رسد جنابعالی و سایرمعترضین به داستان خون‌های آلوده خیلی علم و اطلاعی از کم و کیف آن داستان داشته باشید. برخلاف پوسترشماو برخلاف هو و جنجال‌هایی که رسانه‌های اصولگرایان به‌راه انداختند، خون‌های آلوده نه تعمدا به ایران ارسال شده بود و نه ایران تنها کشوری بود که فرانسه به آن فراورده‌های خونی صادر کرده بود. به یک دوجین کشوردیگرهم آن خون‌ها صادر شده بود از جمله به آلمان، آرژانتین، عربستان و… ضمن آنکه صدها نفر در خود فرانسه هم به‌واسطه مصرف آن محصولات جان باختند. در محاکمه‌ایی هم که همان وقت صورت گرفت شخص آقای فابیوس که درآن مقطع نخست وزیر می‌بودند تبرئه شده اما وزیر بهداشت فرانسه و شمار دیگری از مقامات آن کشور محکومیت یافتند.

درخصوص نقش فرانسه هم درمذاکرات هسته‌ایی،اگرچه برای ما دشوار می‌بود اما فراموش نکنیم که فرانسه هم همانند هرکشور دیگری علی‌القاعده می‌بایستی مصالح و منافع ملی خودش را در نظر می‌گرفت نه اینکه چگونه موضع‌گیری کند که به مذاق ما ایرانیان خوش آید. جناب آقای دکترقالیباف، این البته نه اولین باراست که جنابعالی شهرداری را وارد سیاست خارجی می‌کنید و نه آخرین بار خواهد بود. نصب بیلبوردهای توهین آمیز به رئیس جمهور آمریکا از اقدامات دیگر جنابعالی بوده. نمی دانم آیا ۱۳ میلیون مردم تهران کی به جنابعالی وکالت دادند که اختیار دارید تا بودجه شهرشان را خرج تبلیغات سیاسی معطوف به انتخابات برای خودتان نمایید؟ آیا درست است که برای جلب رضایت جریان تندرواز بودجه شهرداری هزینه نمایید؟
به‌نظرمی رسد جنابعالی مصمم هستید تا برای چندمین بار، بخت و اقبال خودتان را برای احراز کرسی ریاست جمهوری بیازمایید.

همه این بیلبورد بازی‌ها به‌علاوه تلاش و تقلاهای دیگرتان ازجمله انتقاد تند از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ایی در بحبوحه مذاکرات، موضع‌گیری‌های بی‌وقفه علیه اصلاح طلبان، توهین به “فتنه گران”، حمله وانتقادهای مداوم از دولت آقای روحانی جملگی درجهت برآوردن آن آرزوی دیرینه‌تان می‌باشند. اما همانطور که در جریان کارناوال تفکیک جنسیتی که در شهرداری به راه انداخته بودید عارض شدم، صد از این مجلس آرایی‌ها را هم که بنمایید، اصولگرایان در تجزیه و تحلیل نهایی شما را نامزد اصلی خودشان نخواهند کرد.سه باراین تجربه تلخ را آزموده‌اید اما همچنان امیدوارهستید.نمی دانم خادمین و مشاورین سیاسی‌تان چه مشورت‌هایی به خاکپای ساحت معظم اقدس جم جاه معدلت آثارتان معروض می‌دارند.

اما از این دعاگو بشنوید که حکم “ازاین طرف رانده و ازآن طرف مانده” را پیدا کرده‌اید. اشکال کار اینجاست که اصولگرایان می‌بینند چگونه برای جلب رضایت آنان حاضر می‌شوید تا اصلاح طلبان را لگدمال نمایید؛ چه تضمنی هست که فردا برای جلب رضایت یک گروه دیگر به آنان پشت نکنید؟

ممکن هم هست که بفرمایید بنده خبث طینت دارم و زمانی که اقدام به برافراشتن بیرق و بیلبورد آمریکا واروپا ستیزی می‌نمایید تنها فکری که ازمخیله مبارک عبور نمی‌کند انتخابات ریاست جمهوری و جلب رضایت اصولگرایان است؛ که بنده از شما واقعا پوزش می‌طلبم. درعین حال ناچارم عرض نمایم که صد البته این جزء حقوق خدادادی حضرتعالی است که همه خیابان‌ها وکوچه پس کوچه‌های پایتخت را غرق بیلبوردهای ضد آمریکایی بنمایید. منتهی آیا مطمئن هستید که اهالی پایتخت رضایت دارند که عوارض نوسازی و سایر وجوهاتی که به بلدیه می‌پردازند به‌جای نظافت شهرشان و گسترش فضای سبز آن صرف مبارزه با آمریکا بشود؟ چرا برای یک‌بارهم که شده نظرموکلین‌تان را جویا نمی‌شوید؟

ایام بکام باد
صادق زیباکلام


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.