روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از منابعی در سپاه پاسداران: ایران برای جلوگیری از سرنگونی اسد صدها نیرو به دمشق اعزام کرد

سه شنبه, 7ام شهریور, 1391
اندازه قلم متن

روزنامه وال استریت ژورنال روز سه شنبه ۲۸ – ۸ – ۲۰۱۲ به نقل از منابعی در سپاه پاسداران اعلام کرد ایران افسران و سربازان زیادی برای نبرد در کنار نیروهای اسد به سوریه اعزام کرده است.

بر اساس این گزارش جمهوری اسلامی ایران از طریق ارسال پول و سلاح به رژیم سوریه کمک می کند تا در برابر گسترش فعالیت مخالفان بایستد.

هرچند که مقامات جمهوری اسلامی ایران اعلام می کنند در بحران جاری در سوریه دخالتی ندارند اما برخی از فرماندهان سپاه پاسدران انقلاب اسلامی آشکارا اعلام می کنند تهران به دمشق کمک نظامی می کند.

بر اساس گزارش ایسنا سردار آبنوش فرمانده سپاه قزوین پیشتر در یک مراسم دولتی گفته بود: “ما امروز همه جانبه در حال جنگ هستیم در بعد نظامی در سوریه و در بعد فرهنگی هم در حال مبارزه ایم.”

مخالفان رژیم سوریه و آمریکا بارها اعلام کرده ند ایران به نیروهای امنیتی سوریه در زمینه سایبری و جاسوسی آموزش می دهد.

ناظران می گویند تصمیم به ارسال نیروهای ایرانی به سوریه پس از آن به کار گرفته شد که مخالفان مسلح رژیم سوریه در دمشق وحلب به پیروزی هایی دست یافتند و چهار تن از مقامات امنیتی این کشور بر اثر وقوع انفجار در سازمان امنیت ملی رژیم کشته شدند.
تناقضات در سیاست خارجی ایران

قیام مردمی در سوریه تناقضات سیاست خارجی ایران را آشکار کرده است. در حالی که ایران اعلام می کند انقلاب های لیبی ، مصر و تونس از انقلاب ایران سرچشمه گرفته است در مساله سوریه از تظاهرات ضد دولتی مردم حمایت نکرد و از موضع همپیمان خود مبنی بر مبارزه با تروریست ها و توطئه خارجی دفاع کرد.

محسن سازگارا که از موسسان سپاه پاسداران بود با اشاره به تلاش ایران برای کمک به اسد تاکید کرد “ایران همه امکانات خود در عراق و لبنان را برای جلوگیری از سرنگونی اسد به کار می گیرد.”

وزیر دفاع ایران اما اخیرا اعلام کرده است:” اگر دولت سوریه نتواند مشکلات را حل کند ، جمهوری اسلامی ایران تفاهم‌نامه امنیتی- دفاعی با سوریه را اجرا می‌ کند.

بر اساس توافقنامه دفاع مشترک ایران برای برخورد با مخالفان است ممکن است کمک نظامی به این کشور ارسال کند.

احمد وحیدی در عین حال تاکید کرد سوریه تاکنون از ایران درخواست کمک نکرده است و خود به خوبی در حال مقابله با این مسئله است.

یک منبع سپاه پاسدران اما اعلام کرد آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس را مامور کرده است تا به سوریه کمک نظامی ارسال کند.

بر اساس اظهارات این منبع سلیمانی آیت الله خامنه ای را قانع کرده است که مرزهای ایران گسترده تر از مرزهای جغرافی کنونی است و نبرد در سوریه بخش جدایی ناپذیر از محافظت از هلال شیعی است که ایران ، عراق، لبنان و سوریه را شامل می شود.

لباس شخصی های سپاه در دمشق

دو تن از اعضای سپاه نیز اعلام کرده اند ایران صدها تن از نیروهای خود را از میان اعضای سپاه و بسیج به سوریه اعزام کرده و این نیروها به صورت لباس شخصی در دمشق به ماموریت های خود می پردازند.

بر اساس اظهارات اعضای سپاه ، نیروهایی که سپاه به سوریه اعزام می کند از خارج از تهران و بویژه از آذربایجان و کردستان که از تجارب برخورد با گروه های قومی برخوردارند برای همکاری با رژیم اسد اعزام می شوند.

منابع سپاه می گویند این افراد اغلب برای حراست از انبارهای سلاح و همکاری برای راه اندازی پایگاه های نظامی با رژیم سوریه همکاری می کنند و به شکل حضوری در نبردهای مستقیم شرکت ندارند.
از: العربیه


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.