احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان: پست‌های مهم حق بچه‌های حزب‌اللهی‌ است

سه شنبه, 14ام مهر, 1394
اندازه قلم متن

jannati

دبیر شورای نگهبان در ایران می‌گوید این شورا برای رد یا تائید صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات به حرف کسی گوش نمی‌کند و اجازه نمی‌دهد کسانی که به «خط امام و ولایت فقیه اعتقاد قلبی ندارند» وارد مجلس شوند.

احمد جنتی، شب ۱۳ مهر ماه، در یک سخنرانی در اصفهان، بار دیگر موضوع صلاحیت‌های نامزدهای انتخابات پیش‌روی مجلس ایران را پیش کشیده است.

موضوعی که طی هفته‌های گذشته، با سخنان حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، زنجیره‌ای از واکنش‌ها و انتقادهای اصول‌گرایان را در ایران همراه داشته است. تا جایی که رهبر جمهوری اسلامی نیز به آن واکنش نشان داد.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران، نیز به گفته‌های آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، او گفته است «شورای نگهبان اجازه نخواهد داد عده‌ای که به نظام و قانون اساسی جمهوری اسلامی، خط امام و ولایت فقیه اعتقاد قلبی ندارند وارد مجلس شورای اسلامی شوند و پست‌های مهم نهادهای تصمیم‌گیر کشور را در اختیار گیرند.»

به گفته آقای جنتی این پست‌ها «حق بچه‌های حزب‌اللهی، انقلابی و مومن است».

احمد جنتی می‌گوید «بیگانگان» قصد دارند تا با «نفوذ» به مراکز فرهنگی ایران، «فرهنگ اسلامی ما را با فرهنگ غربی عوض کنند».

حسن روحانی، در پایان مرداد ماه، با تاکید بر آنکه برای انتخابات مجلس ایران، از نظر دولت «همه برابر» هستند، گفته بود «کسی که باید بگوید فردی برای شرکت در انتخابات صالح است یا خیر، هیئت اجرایی است».

گفته‌های حسن روحانی واکنش‌هایی را در پی داشت.

در نهایت رهبر جمهوری اسلامی، در سخنانی در میانه شهریور ماه، از شورای نگهبان دفاع کرده و آن را «چشم بینای مردم و نظام در انتخابات» توصیف کرد.

اجرای انتخابات ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان و شوراها توسط وزارت کشور ایران و زیر نظر هیئت‌ اجرایی مرکزی انتخابات انجام می‌شود.

بنا به تصویبیه‌ اسفند ماه مجمع تشخیص مصلحت نظام، این هیئت با حضور وزیر کشور و اطلاعات، رئیسان سازمان بازرسی و دیوان محاسبات، نماینده‌ای از مجلس، دادستان کل کشور و هفت «شخصیت» فرهنگی، اجتماعی و سیاسی به عنوان معتمد، تشکیل می‌شود.

به گفته حسن روحانی، شورای نگهبان «ناظر» بر انتخابات است و نه «مجری» آن.
از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.