اوباما فرمان برداشتن گام های لازم برای لغو تحریم های ایران را صادر کرد

دوشنبه, ۲۷ام مهر, ۱۳۹۴
اندازه قلم متن

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه فرمان برداشتن گام های لازم برای لغو تحریم های اتمی علیه ایران را “در روز اجرا” توافق جامع اتمی یا برجام، صادر کرد.

آقای اوباما ضمن استقبال از روز موسوم به عملیاتی شدن توافق، گفت این روز، گام مهی به سمت بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح اتمی است.

آقای اوباما در بخشنامه خود اختیاراتی را که قانون موسوم به کاهش تهدیدهای ایران به او بخشیده به وزیر خارجه تفویض کرد تا در مشورت با وزیران خزانه داری، بازرگانی، امنیت ملی و نماینده تجاری و رئیس بانک مرکزی آمریکا، گام های لازم را برای انجام تعهدات این کشور در قبال توافق هسته ای بردارند.

این فرمان به منظور آماده‌سازی سازمان‌های دولتی آمریکا برای اجرای برجام صادر شد و شروط چشم پوشی از تحریم ها علیه ایران را اعلام می کند.

باراک اوباما روز یکشنبه ۱۸ اکتبر رسما قصد خود برای صدور فرمان رفع مشروط تحریم های اتمی علیه ایران را به کنگره آمریکا اعلام کرد.

به نوشته واشنگتن پست وزارت خزانه داری آمریکا اما به سرمایه گذاران هشدار می دهد که تحریم ها هنوز هم علیه ایران پابرجا است. اما گامی که باراک اوباما در روز یکشنبه برداشته است در حقیقت برای اطمینان دادن به سرمایه گذاران است که به زودی می توانند با ایران تجارت کنند بدون آنکه دولت آمریکا برای آنها دردسر ایجاد کند.

مرحله “عملیاتی برجام” و “روز اجرای برجام”

ایران و قدرت های جهانی روز یکشنبه به مرحله مهمی از توافق رسیدند که در نهایت تحریم های اتمی علیه ایران را لغو می کند. ۱۸ اکتبر، ۲۶ مهر، روزی است که ایران و قدرت های جهانی گام هایی را برای اجرای مفاد توافق اتمی بر می دارند و گفته می شود که در این روز برجام وارد مرحله “عملیاتی” شده است.

تاریخ مرحله حساس بعدی، روز “اجرای برجام” هنوز تعیین نشده است و آن روزی است که کاهش تحریم های بین المللی علیه ایران آغاز می شود. اجرای تحریم ها علیه ایران زمانی متوقف می شود که مشخص شود ایران به مفاد توافق اتمی عمل کرده است.

در روزهای اخیر، مقامات ایرانی اعلام کردند که این کشور می تواند به تعهدات خود تا پایان سال جاری میلادی عمل کند.

به گزارش آسوشیتدپرس از روز یکشنبه، ایران تغییرات عمده در تاسیسات زیر زمینی هسته ای، راکتور آب سنگین و یک سایت غنی سازی اورانیوم را آغاز می کند. این تغییرات یک باره رخ نخواهد داد و آمریکا انتظار دارد که انجام تغییرات چندین ماه طول بکشد. ایران باید برنامه اتمی خود را شامل محدودیت های بیشتری کند تا اجرای تحریم ها علیه آن متوقف شود.

مقامات ارشد آمریکایی روز شنبه گفتند که می دانند ایران می خواهد هرچه سریعتر مراحل محدود شدن برنامه اتمی خود را تمام کند، اما آنها (مقامات آمریکایی) تنها نگران این هستند گام هایی که ایران بر می دارد درست برداشته شود.

مقامات آمریکایی همچنین گفتند تا زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید نکند که ایران مطابق با مفاد توافق اتمی عمل کرده، تحریم ها کاهش نمی یابد. آنها بر خلاف اظهارات مسوولان ایرانی گفتند قطعا عمل کردن به مفاد توافق بیش از دو ماه طول خواهد کشید.

آلمان: تحریم ها دستکم تا ژانویه بر قوت خود باقی خواهد بود

در همین حال وزیر امور خارجه آلمان گفت تحریم ها علیه ایران دستکم تا ماه ژانویه بر قوت خود باقی خواهد بود.

فرانک والتر اشتاین مایر روز یکشنبه در تهران به خبرنگاران گفت پیش از آنکه تحریم ها برچیده شود ایران باید نشان بدهد به اجرای کامل توافق هسته ای پایبند است و این امر بطور حتم زودتر از ژانویه بوقوع نخواهد پیوست.

آقای اشتاین مایر گفت ایران برپایه توافق هسته ای و برای لغو تحریم ها باید سانتریفیوژها را از رده خارج کند، اورانیوم غنی شده اش را از بین ببرد و رآکتور آب سنگین اراک را بازطراحی کند.

ایران برای حرکت در مسیر بهبود اقتصادی به لغو هرچه سریعتر تحریم های بین المللی بویژه علیه صنایع نفت و گازش چشم دوخته است.

خبرگزاری رویترز به نقل از بعضی منابع گزارش داد دولت آمریکا اخیرا بی سر و صدا به بانکداران آمریکایی و دولت های دیگر یادآوری کرده است تحریم ها علیه ایران تا وقتی از پایبندی ایران به اجرای کامل توافق هسته ای اطمینان حاصل نشده باشد، بر قوت خود باقی خواهند ماند.
از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.