بیانیه ۷۲ دانش آموخته دانشگاه پلی تکنیک تهران در محکومیت بازداشت امدادگران زلزله آذربایجان شرقی

یکشنبه, 12ام شهریور, 1391
اندازه قلم متن

درپی بازداشت تعدادی از فعالان دانشجویی و حقوق بشر که به منظور امدادرسانی به مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی رفته بوند، بیش از ۷۰ تن‌ از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی امیر کبیر با نگارش بیانیه ای خطاب به مقامات قضایی و امنیتی، از آنان خواسته اند تا “نسبت به آزادی یکایک این امدادگران بی ادعا و به ویژه، دانش آموخته عزیز دانشگاه صنعتی امیرکبیر(پلی تکنیک تهران) جناب آقای اسماعیل سلمانپور و دو دانشجوی عزیز این دانشگاه آقایان هومن طاهری و مسعود وفابخش اقدام نمایند.”

به گزارش دانشجونیوز، به دنبال اعتراض گروهای سیاسی و حقوق بشر به بازداشت بیش از ۳۰ تن از فعالان دانشجویی و حقوق بشر که در منطقه زلزله زاده آذربایجان شرقی شکل گرفته بود، جمعی از دانش آموختگان پلی تکنیک تهران با انتشار بیانیه ای خطاب به مقامات حکومتی ایران ضمن اعتراض به بازداشت غیر قانونی امدادگران، آورده اند: “این عزیزان کسانی هستند که تنها به خاطر انسان دوستی و با نیت کمک به هموطنان عزیز بلادیده در آذربایجان از نخستین روزهای پس از مصیبت به این مناطق رفتند و در تمامی این شبها و روزها با کمترین امکانات و در سخت ترین شرایط، آنچه در توان داشتند برای کمک به کاهش آلام هم میهنانشان در طبق اخلاص نهادند.”

چهارشنبه اول شهریورماه سال جاری ماموران انتظامی و نیروهای´لباس شخصی به کمپ کمک رسانی مردمی به زلزله زدگان حمله کردند. این کمپ در چند کیلومتری روستای ورزقان و اطراف کارخانه پلاستیک سازی قرار داشت که امدادگران از انبار این کارخانه برای نگهداری اجناس و کالاهای جمع آوری شده استفاده می کردند. ۳۵ نفر از امدادگران که شامل دانشجویان و فعالان مدنی می شدند در چادر های اطراف این کارخانه پلاستیک سازی در طی این روزها زندگی می کردند.

رئیس دادگستری آذربایجان شرقی پیشتر با تائید خبر بازداشت بیش از ۳۰ نفر در این منطقه گفته بود: “این متهمان قصد توزیع اجناس تاریخ مصرف گذشته در میان زلزله زدگان را داشتند.”

در همین حال گزارش شده بود که پنج شنبه شب، دوم شهریور ماه، ۱۰ نفر از بازداشت شدگان (تمام زن های بازداشت شده و سه تن از مردها) با قید ضمانت آزاد شده و بقیه امدادگران بازداشت شده به زندان مرکزی تبریز منتقل شده اند.

براساس گفته های افراد آزاد شده، در هنگام بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر نیرو برای بازداشت امدادگران حضور داشته و پس از ضرب و شتم امدادگران آنان را بازداشت و به ستاد خبری شهر تبریز انتقال داده اند.

متن کامل بیانیه ۷۲ تن از دانش آموختگان پلی تکنیک تهران که در اختیار دانشجونیوز قرار گرفته به شرح زیر است:

به نام پروردگار مهربان

قصد اطاله کلام نداریم، که مدتهاست ما را حوصله ای برای سخن گفتن نمانده است. به دنبال استدلال و بیان برهان نیز نیستیم، چرا که دیرزمانیست در میان حاکمان، گوش شنوایی سراغ نداریم. تنها از سر دلسوزی و من باب نصیحت اولیای امور می گوییم که همه چیز را از دریچه نگاه امنیتی و پلیسی دیدن، نه به خیر ملک و ملت است و نه به صلاح آنان که بر مسند و مرکب قدرت نشسته اند!

شک نداریم، امدادگران بی ادعایی که در کمپ سرند بازداشت شده اند نه چنان که در روز نخست اعلام شد، برای فعالیت سیاسی به آن منطقه رفته بودند و نه آنطور که از سر ناچاری ادعا شد، نان کپک زده در میان زلزله زدگان توزیع کرده بودند! این عزیزان کسانی هستند که تنها به خاطر انسان دوستی و با نیت کمک به هموطنان عزیز بلادیده در آذربایجان از نخستین روزهای پس از مصیبت به این مناطق رفتند و در تمامی این شبها و روزها با کمترین امکانات و در سخت ترین شرایط، آنچه در توان داشتند برای کمک به کاهش آلام هم میهنانشان در طبق اخلاص نهادند.

حال، اگر صاحب منصبان را حوصله یا توانی برای تقدیر از این عزیزان نیست، توقع می رود به آزار آنان نیز دست نیازند. از این رو، ما جمعی از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) به طور جدی به نشستگان بر مناصب امنیتی و قضایی توصیه می کنیم، نسبت به آزادی یکایک این امدادگران بی ادعا و به ویژه، دانش آموخته عزیز دانشگاه صنعتی امیرکبیر(پلی تکنیک تهران) جناب آقای اسماعیل سلمانپور و دو دانشجوی عزیز این دانشگاه آقایان هومن طاهری و مسعود وفابخش اقدام نمایند.

شاید که این عمل، کورسوی امید به نوع دوستی و انسانیت را در این خاک خاموش، روشن نگاه دارد! والسلام!

امضاکنندگان:
امیر آزمون، امیررضا آهویی، آیلین اسدی نژاد، فرناز اسلامی، آرش اشرفی، علی افشاری، محمدصادق اقدامی، محمدرضا امرالهی، عبداله برزگر، امیرحسین بلالی، سارا به فروتن، صدیقه بیگدلی، ناصر پویافر، هادی پیل آور، حسین ترکاشوند، عابد توانچه،سعیده حسنی، عباس حکیم زاده، حمید خوانین، رضا دلبری، علی دلبری، شفق دهقانی، فراز دیرمینا، کیوان ذکایی، شاهین رحیمی، غزاله رضایی، محمد رضایی، روزبه ریاضی مقدم، نگار زمانفر، احسان رضا ساجدی نیا، علی سادات، اصغر سپهری، مهدی سعیدی پور، محسن سهرابی، محسن سیدین، سامان شاه محمدی، شهاب شاهین فر، حامد شجاعی، مصطفی شمقدری، محمدرضا شهبازی، فهیمه ضیایی، محمد جواد طواف، راحیل عادلی، علی عباسی، سعید عسکرزاده، جواد علایی، طیبه علیرضایی، مصطفی غفوری ورزنه، مریم غلامی، مرتضی فرخ سیر، علی فرخی، احمد قصابان، پژمان کلانتری، بابک گرانفر، بابک گلپور، علیرضا مظاهری، علی معتضدی، محمدمهدی محراب بیگی، ایمان محمدی اردهالی، پویان محمودیان، علیرضا محمودیان، رضوان مرادی، نریمان مصطفوی، احسان منصوری، مهسا مهرداد،فرشید نجاریان، مجتبی نوریان، سیاوش نیشابوری، حامد ورمرزیار، سجاد ویس مرادی، امید یوسف زاده، علی یوسف زاده


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.