ادامه بلاتکلیفی امید علی شناس در چهاردهمین ماه بازداشت

شنبه, 9ام آبان, 1394
اندازه قلم متن

omid-ali-shenas-2-300x191

امید علی شناس، فعال مدنی زندانی در بند هشت زندان اوین در چهاردهمین ماه بازداشت خود همچنان در وضعیت بلاتکلیف به سر می برد و هیچ زمانی نیز برای برگزاری دادگاه تجدیدنظر او اعلام نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امید علی شناس، فعال مدنی زندانی در بند هشت زندان اوین که در شهریور ماه سال گذشته بازداشت شده، همچنان و در چهاردهمین ماه بازداشت خود در وضعیت بلاتکلیف به سر می برد و هیچ زمانی نیز برای برگزاری دادگاه تجدیدنظر او اعلام نشده است.

بنا بر همین گزارش همچنین و در تمام طول این چهارده ماه، وسایل ضبط شده توسط ماموران امنیتی در هنگام بازداشت امید علی شناس که از آن پدر، مادر و برادر وی می باشد نیز علی رغم تقاضا و نوشتن نامه به دادستانی از سوی خانواده به این خانواده بازپس داده نشده است.

سیمین عیوض زاده، مادر این فعال مدنی پیشتر و در مصاحبه با خبرگزاری هرانا در ارتباط با زمان دادگاه تجدیدنظر گفته بود که “دادگاه تجدیدنظر تاریخ مشخصی اعلام نشده است. میگویند که ما نمی توانیم به شما بگوییم. چون پرونده های زیادی داریم باید پرونده در نوبت رسیدگی شود.”

گفتنی است که مادر امید علی شناس پیش از این و در پاسخ سوالی مبنی براینکه آیا اعلام شده است که چه زمانی این وضعیت بلاتکلیفی پایان می پذیرد پاسخ داده بود که “هیچ زمانی اعلام نکرده اند. استدلال هم می کنند که اگر ما اعلام کنیم شما در آن روز هشت صبح اینجا هستید. در حالی که در زمان دادگاه هم خانواده و وکلا بودند.”

امید على شناس، ١٣ شهریور سال گذشته بازداشت و به بند دو-الف سپاه پاسداران منتقل شد و علی‌‌رغم صدور قرار وثیقه ١٠٠میلیون تومانی، دادگاه بدوی و قبلا دادسرا به دلایل نامعلومی از پذیرش وثیقه خودداری کردند.

آقای علی شناس به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و توهین به رهبری به ۱۰ سال زندان محکوم شد، دادگاه وی به همراه سه فعال مدنی دیگر، در کمتر از از پانزده دقیقه، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد و مجموعا به ۳۸ سال زندان محکوم شدند.

مطابق دادنامه، فعالیت های مجازی و انتشار مطالب انتقادی درباره وضعیت حقوق بشر و اعدام در ایران، همدلی و همراهی با خانواده های زندانیان سیاسی و خانواده های زندانیان محکوم به اعدام، شرکت در تجمعی در دفاع از کوبانی، همدلی با خانواده های قربانیان حوادث سال ۸۸ و ارتباط با فعالین حقوق بشر، مستند اتهاماتی است که به این فعال مدنی وارد شده است.
به اعتقاد مشاورین حقوقی هرانا، دادنامه صادره علیه این فعالین مدنی که تصاویر آن پیشتر از سوی هرانا منتشر شد، حاوی اشتباهات فاحش حقوقی است که در صورت رسیدگی جدی و دقیق شانس تغییر حکم را در دادگاه تجدید نظر تا حد زیادی افزایش خواهد داد.
به گزارش هرانا، بند هشت در حال حاضر یکی از بدترین بندهای زندان اوین است که در آن تعداد زیادی از زندانیان سیاسی علیرغم اصل تفکیک جرائم همراه با زندانیان غیرسیاسی و بعضا خطرناک نگهداری می شوند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.