گزارشی از وضعیت علی احمد سلیمان در زندان تبریز

یکشنبه, 1ام آذر, 1394
اندازه قلم متن

ali-ahmad-soleyman

علی احمد سلیمان، زندانی تبعه کشور عراق، در وضعیت بد روحی و جسمی در زندان تبریز در بند است و با وجود لغو حکم قصاص و تبدیل آن به زندان، مجازات وی به زندان تبریز اعلام نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علی احمد سلیمان، زندانی تبعه کشور عراق که پیشتر به اتهام محاربه محاکمه و محکوم شده بود و مدت نه سال و نیم را در زندان ارومیه گذرانده بود، با محکومیت جدید به ۵ سال حبس، پس از تبعید به زندان تبریز در وضعیت بد روحی و جسمی به سر می برد و با وجود ابتلا به بیماری های مختلف، به دلیل عدم اعلام لغو حکم قصاص وی و تبدیل آن به زندان، امکان استفاده از مزایای یک زندانی عادی و خروج از زندان برای درمان را ندارد.

وکیل این زندانی پیشتر و در ارتباط با محکومیت های وی به خبرنگار هرانا گفته بود: “ایشان به اتهام محاربه به مدت ۵ سال تبعید در زندان داشتند که در زندان ارومیه در حال گذراندن مدت حبس خود بودند. ایشان علی رغم اینکه نه سال و نیم در زندان ارومیه بودند در نهایت به زندان تبریز تبعید شدند که این پنج سال محکومیت خود را در انجا بگذرانند. البته بعدها محکومیتی به مدت نه سال ونیم برای ایشان صادر شد که دورانی که به مدت نه سال و نیم در زندان ارومیه سپری کردند برای آن محکومیت در نظر گرفتند و سابقه بازداشتی که پیشتر داشتند برای محکومیت جدیدشان منظور شد.”

این وکیل دادگستری همچنین پیشتر و با توضیح اینکه موضوع پرونده جدید موکلشان “قتل” است، در ارتباط با این اتهام توضیحاتی ارائه داده و گفته بود: “اتهام قتل به ایشان اساسا درست نبود. به این دلیل که وقتی فردی به اتهام محاربه محکوم می شود، و معنای محاربه این است که کسی برای ایجاد رعب و وحشت بین مردم دست به اسلحه ببرد و آدمها را بکشد. این تعریف محاربه است. ایشان به اتهام محاربه محکوم شده بود و برای پنج سال هم حکم تبعید در زندان ارومیه را دریافت کرده بود. ولی متاسفانه مجددا ایشان را به اتهام قتلی که در تعریف محاربه و در ضمن محاربه اول بوده است، مجددا محکوم کردند.”

گفتنی است که در این پرونده اولیای دم مقتول با گذشت از قصاص فرزندانشان رضایت داده اند. اما با وجود گذشت اولیای دم، حکم قصاص این زندانی تبعه کشور عراق به نه سال و نیم حبس تغییر یافت و وی به زندان تبریز تبعید شد.

لازم به ذکر است که علی احمد سلیمان در وضعیتی در زندان تبریز به سر می برد که نه به زبان ترکی آشنایی دارد و نه فامیل و آشنایی در داخل ایران دارد که هزینه های وی را در زندان تقبل کنند.

بنا بر گزارش ها، وضعیت جسمانی این زندانی تبعه کشور عراق نامناسب توصیف شده و گزارشها حاکی از ابتلای وی به بیماری های پوستی است که با توجه به عدم اعلام لغو حکم قصاص وی به زندان تبریز، وی همچنان در وضعیت محکومیت به اعدام به سر می برد و امکان استفاده از امکانات یک زندانی عادی جهت درمان را ندارد.

همچنین شرایط روحی این زندانی تبعه کشور عراق نیز “بد” توصیف شده و گفته می شود که با توجه به بیماری های وی، این زندانی امکان کار هم برای گذران زندگی و داشتن درآمد در زندان را ندارد.

علی احمد سلیمان صبح سه‌شنبه ۱۵ بهمن سال گذشته، برای اجرای حکم قبلی مبنی بر ۵ سال زندان در تبعید، به بند ٩ زندان مرکزی تبریز منتقل شده است.

این زندانی سیاسی که پیش از این در سالن ۱۲ (سالن زندانیان سیاسی) زندان ارومیه نگهداری می‌شد به قتل دو تن از اعضای سپاه پاسداران طی یک عملیات مسلحانه متهم شده است.

پیش‌تر یکی از نزدیکان وی به گزارشگر هرانا گفته بود: «قاضی پرونده تنها به درخواست اطلاعات سپاه ارومیه بدون وجود سندی دال بر شرکت این زندانی در عملیاتی که موجب قتل دو عضو سپاه شده است وی را به اعدام محکوم کرده است.»

این منبع همچنین گفته بود: «در آخرین باری که این زندانی به اطلاعات ارومیه منتقل شده بود از وی خواسته شد تا عواملی که در قتل دو عضو سپاه شرکت داشته‌اند را معرفی کند در غیر این صورت اتهام قتل ایشان را به پرونده وی نسبت خواهند داد.»

وی اواخر بهمن ماه سال ۹۱ به اتهام ارتباط با احمد شهید و رسانه‌های برون مرزی به اتهام تبلیغ علیه نظام از درون زندان به یکسال حبس تعزیری نیز محکوم شده بود.

پیشتر گزارش شده بود که “علی احمد سلیمان” از دیسک کمر و نارسایی بینایی رنج می برد و از هرگونه درمان در زندان ارومیه محروم بوده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.