اجرای کنسرت ارکستر سمفونیک تهران به دلیل ‘نوازندگی زنان’ لغو شد

یکشنبه, 8ام آذر, 1394
اندازه قلم متن

orchestra_tehran

اجرای کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در افتتاحیه‌ی رقابت‌های کشتی باشگاه‌های جهان در مجموعه ورزشی آزادی به‌دلیل “نوازندگی زنان” لغو شد.

علی رهبری که مدیریت هنری ارکستر سمفونیک تهران را برعهده دارد به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت:‌ “دلیل اصلی لغو این اجرا، خیلی ساده بود؛ ما به مجموعه‌ ورزشی آزادی دعوت شدیم و آنجا همه‌چیز برای اجرا آماده بود. صندلی‌ها را برای نوازندگان چیده بودند و همه‌چیز خوب به‌نظر می‌رسید، اما وقتی ۱۵ دقیقه به زمان اجرا مانده بود و ما داشتیم برای اجرای سرود رسمی کشور آماده می‌شدیم، یک‌دفعه اعلام کردند که زنان نباید روی صحنه ساز بزنند.”

مدیریت هنری ارکستر سمفونیک تهران با انتقاد از چنین برخوردی افزود: “من از این اتفاق ناراحت شدم و گفتم امکان ندارد این اهانت را بپذیرم یا همه با هم اجرا می‌کنیم یا سالن را ترک می‌کنیم. بعد عده‌ای رفتند که رایزنی کنند تا این مشکل حل شود. در نهایت هم گفتند، اصلا نمی‌شود، خانم‌ها ساز بزنند. من هم پاسخ دادم، اصلا اجرا نمی‌کنیم.”

آقای رهبری همچنین گفت: “نوازندگان زن قرار بود، سرود رسمی کشور را اجرا کنند و این برخورد با آن‌ها خجالت‌آور بود. قرار نبود زنان کار خاصی انجام دهند، فقط چند قطعه‌ مشخص را اجرا می‌کردند. چرا نباید آن‌ها بتوانند سرود رسمی کشورشان را اجرا کنند؟ بارها گفته‌ام، من هم در این کشور بزرگ شده‌ام و خط قرمزها را خیلی بهتر از دیگران می‌شناسم، اما تا وقتی ارکستر را هدایت می‌کنم، اجازه‌ چنین برخوردی را نخواهم داد. آن‌ها خودشان ما را دعوت و در عین حال، به ما بی‌احترامی کردند.”

پیشتر رهبر ارکستر سمفونیک تهران گفته بود که این ارکستر قرار است در افتتاحیه رقابت های کشتی باشگاه‌های جهان، علاوه بر اجرای سرود جمهوری اسلامی ایران، قطعه‌ “ای ایران” و “علمدار” را در این مراسم اجرا کند.

پیشتر بعضی کنسرت‌ها در شهرهای دیگر ایران به دلیل حضور زنان لغو شده بود، اما چنین موضوعی در پایتخت کم سابقه یا بی سابقه بود.

از: بی بی سی


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.