بدون لباس زندان؛ ملاقات حضوری امید علی شناس با خانواده

پنجشنبه, 19ام آذر, 1394
اندازه قلم متن

omid ali shenas

امید علی شناس، فعال مدنی زندانی در بند هشت زندان اوین، پس از حدود ۹ ماه، بدون لباس زندان و به مدت یک ساعت با خانواده اش به صورت حضوری ملاقات کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز و پس از حدود ۹ ماه، امید علی شناس، فعال مدنی زندانی در بند هشت زندان اوین به صورت حضوری، بدون لباس زندان و به مدت یک ساعت با خانواده خود ملاقات کرد. این فعال مدنی زندانی پیش از این در اعتراض به اجبار در پوشیدن لباس زندان، از حضور در ملاقات امتناع کرده بود.

چندی پیش و در پی بازداشت مادرش سیمین عیوض زاده، وی اعلام اعتصاب غذا کرده بود که پس از آزادی مادرش در هشتم آذر ماه این اعتصاب غذا شکسته شد.

امید على شناس، ١٣ شهریور سال گذشته بازداشت و به بند دو-الف سپاه پاسداران منتقل شد و علی‌‌رغم صدور قرار وثیقه ١٠٠میلیون تومانی، دادگاه بدوی و قبلا دادسرا به دلایل نامعلومی از پذیرش وثیقه خودداری کردند.

آقای علی شناس به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و توهین به رهبری به ۱۰ سال زندان محکوم شد، دادگاه وی به همراه سه فعال مدنی دیگر، در کمتر از از پانزده دقیقه، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد و مجموعا به ۳۸ سال زندان محکوم شدند.

مطابق دادنامه، فعالیت های مجازی و انتشار مطالب انتقادی درباره وضعیت حقوق بشر و اعدام در ایران، همدلی و همراهی با خانواده های زندانیان سیاسی و خانواده های زندانیان محکوم به اعدام، شرکت در تجمعی در دفاع از کوبانی، همدلی با خانواده های قربانیان حوادث سال ۸۸ و ارتباط با فعالین حقوق بشر، مستند اتهاماتی است که به این فعال مدنی وارد شده است.

به اعتقاد مشاورین حقوقی هرانا، دادنامه صادره علیه این فعالین مدنی که تصاویر آن پیشتر از سوی هرانا منتشر شد، حاوی اشتباهات فاحش حقوقی است که در صورت رسیدگی جدی و دقیق شانس تغییر حکم را در دادگاه تجدید نظر تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

به گزارش هرانا، بند هشت در حال حاضر یکی از بدترین بندهای زندان اوین است که در آن تعداد زیادی از زندانیان سیاسی علیرغم اصل تفکیک جرائم همراه با زندانیان غیرسیاسی و بعضا خطرناک نگهداری می شوند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.