اتاق بازرگانی تهران: رکود کمر بنگاه‌ها را شکسته است

سه شنبه, ۲۴ام آذر, ۱۳۹۴
اندازه قلم متن

otagh-iran

رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید اصل گرفتن مالیات از اقتصاد زیرزمینی و مراکز مالیات‌گریز فراموش شده اما دستگاه‌های نظارتی با چند برابر کردن مالیات‌ها، بنگاه‌های خصوصی را زیر فشار گذاشته‌اند.

در نهمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران پیرامون ادامه رکود، چند برابر شدن مالیات‌ها، مطالبات بخش خصوصی از دولت، فساد در ارکان نظام اداری و اقتصادی کشور و دغدغه‌های مربوط به مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا بحث شده است.
مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران در جلسه سه‌‌شنبه (۲۳ آذر/۱۵ دسامبر/ گفته که در ۱۰ سال گذشته فساد در تمام ارکان جامعه نفوذ کرده اما دستگاه‌های نظارتی به جای ریشه‌یابی این موضوع، شرایط را برای فعالانی سخت‌تر کرده‌اند که می‌کوشند در سلامت به کسب و کار بپردازند.

خبرگزاری “تسنیم” به نقل از خوانساری نوشت: «سودجویی افراد خاص، مانع‌تراشی‌های بی‌جهت در مقابل توسعه کسب‌وکار بخش خصوصی و هر نوع مانعی در برابر گردش آزاد و شفاف اطلاعات از مظاهر فساد است. پول‌های بادآورده و بی‌حساب و کتاب ناشی از درآمدهای نفتی هم طی سال‌های گذشته کمک کرده تا میزان گسترش فساد جدی‌تر شود.»

رئیس اتاق تهران در اعتراض به چند برابر شدن مالیات‌ها در دوره رکود و تشدید فشار به بخش خصوصی گفته است: «مالیات‌گیری از اقتصاد زیرزمینی و مراکزی که مالیات نمی‌دهند، اصلی است که فراموش شده و به جای آن فشار بر بنگاه‌های تولیدی کشور افزایش یافته است.»

بخش بزرگی از اقتصاد ایران در دست نهادها و بنیادهایی چون کمیته امداد، آستان قدس رضوی و قرارگاه‌های سپاه است که مالیات‌گریزند. این نهادها از هر گونه نظارتی مصون هستند و تنها به بیت رهبری گزارش می‌دهند.

گلایه اتاق بازرگانی از فرایند اخذ مالیات از بخش خصوصی در حالی بیان می‌شود که سه روز پیش‌تر، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از مزایای خوب قانونی برای توسعه سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور خبر داده و گفته بود: «سرمایه‌گذاران خارجی معافیت‌های مالیاتی شش تا ۲۰ ساله خواهند داشت.»

بحران تقاضا

خوانساری در اوایل پاییز نیز با اشاره به بحران تقاضا، نسبت به تداوم رکود هشدار داده بود. او در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی گفته بود: « کاهش بودجه عمرانی، افت ۸/ ۱۵درصدی صادرات، افت ۸ درصدی تولیدات صنعتی، افت ۱۲درصدی فروش صنایع و افزایش ۴ درصدی ذخایر انبارهای تولیدی در سال ۹۴ نشانه‌های پنج گانه رکود هستند.»

موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی در پایان تابستان ۱۳۹۴ گزارش داد که اقتصاد ایران در آغاز نیمه دوم سال‌جاری همچنان با مساله رکود و کاهش رشد اقتصادی روبرو خواهد بود و چنانچه اقدام ویژه‌ای همانند رفع عملی تحریم‌های اقتصادی و مالی صورت نگیرد، نمی‌توان به خروج از وضعیت موجود در کوتاه مدت امیدوار بود.

مسعود خوانساری در جلسه اتاق بازرگانی به نمایندگی از بخش خصوصی نسبت به مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا اعتراض کرده و گفته است: «در فضای پساتحریم اقتصاد ایران خود را برای همکاری و همراهی با اقتصاد جهانی آماده می‌کند. انتظار بخش خصوصی این است که پس از توافق هسته‌ای، اقتصاد روشن و شفافی در کشور شکل بگیرد و همکاری‌های تجاری خارجی ما توسعه یابد امااین اقدام می‌تواند مشکلاتی فراوانی برای اقتصاد ما ایجاد کند.»

خوانساری از وزارت امور خارجه خواسته است تا به این موضوع واکنشی جدی نشان دهد.
از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.