تخریب قبور مندائیان در سوسنگرد و واکنش مسئولین

سه شنبه, 1ام دی, 1394
اندازه قلم متن

mandaeian-300x191

پس از تخریب بخشی از قبور مندائیان (صائبین) در سوسنگرد توسط عوامل ناشناس، از سوی علی یونسی، استانداری خراسان و مراجع تقلید قم با این اقلیت مذهبی تماس هایی گرفته شده ولی این مقامات مسئول اظهار نظر رسمی نکرده و عوامل این اتفاق نیز شناسایی نشده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عوامل ناشناسی طی هفته های گذشته در قبرستان مندائیان (صائبین) در حومه شهر سوسنگرد، شماری از قبرها را تخریب کرده و به برخی از قبرها نیز رنگ پاشیده اند

چهل روز پیش و در زمان خاکسپاری یکی از صابئین مندایی، افراد حاضر متوجه شکسته شدن یکی از قبور می شوند که با فرض سهوی بودن از مسئله چشم پوشی می شود.

بنا بر همین گزارش بیست روز بعد تعدادی از قبور صابئین مندایی منطقه در قبرستان این اقلیت دینی در نزدیکی شهر سوسنگرد به صورت تخریب شده و یا رنگ شده با رنگ قرمز یافت می شود.

پس از انتشار خبر اولیه آن در فضای مجازی، از دفتر علی یونسی، معاون ویژه رییس جمهور، حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی با ایشان تماس گرفته می شود و طی پیگیری در مورد چگونگی واقعه پرسش می شود. همچنین از استانداری استان خوزستان و همچنین دفتر برخی مراجع تقلید قم نیز با این اقلیت مذهبی تماس حاصل شده است. اما در این تماس ها تنها به پرسیدن چند و چون ماجرا اکتفا شده و هنوز بیانیه یا اعلامی مبنی بر محکومیت این حادثه از سوی مراجع رسمی منتشر نشده است.

گفتنی است که تا لحظه تنظیم این خبر مشخص نیست که این حادثه توسط چه افرادی انجام گرفته است. همچنین هیچ مقام مسئولی نیز تا کنون اظهارنظری در این خصوص در رسانه های رسمی انجام نداده است.

منداییان که در ایران از اقلیت های اهل کتاب شناخته می شوند، پیروان یحیای تعمیددهنده و یکی از اقلیت‌های مذهبی ایران، عراق و سوریه هستند. منداییان با نام صابئین نیز شناخته می‌شوند.

جمعیت مندائیان ایران تا ۲۵۰۰۰ نفر براورد شده است که در خوزستان و بیشتر در شهرهای سوسنگرد، دزفول، اهواز و آبادان زندگی می کنند و اغلب به مشاغل طلافروشی و مینا کاری اشتغال دارند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.