هشدارهای احمد توکلی: جبهه پایداری، پاشنه آشیل ائتلاف اصولگرایان است

پنجشنبه, 17ام دی, 1394
اندازه قلم متن

شرق به نقل از خانه ملت: احمد توکلی که مدت‌ها بود درباره تحولات درونی خانواده اصولگرایان سکوت پیشه کرده بود، حالا دوباره لب به انتقاد از تندروها گشوده و جبهه پایداری را پاشنه آشیل ائتلاف اصولگرایان نامیده است؛ البته توکلی این مطلب را در حاشیه نشست هم‎اندیشی با اعضای شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی، بیان کرده است. او در این نشست هم بخش عمده سخنان خود را به موضوع فساد و هشدار درباره فساد سیستماتیک در نظام اختصاص داد، هشداری که در ماه‌های گذشته چندین‌بار از سوی این نماینده مجلس بیان شده است. توکلی در این نشست با اشاره به مدل اقتصاد نئوکلاسیک که در دهه ٧٠ میلادی در کشورهای غربی مورد استفاده قرار گرفته گفت: «غربی‌ها به ترمیم و اصلاح این نظریه روی آوردند، اقتصاددان‌ها به این نتیجه رسیدند که مؤلفه‌های اخلاقی و عدالت را باید در مدل‌های اقتصادی خود بیاورند، اما هنوز در کشور ما مدیران ارشد به این نتیجه نرسیده‌اند». این نماینده مجلس با اشاره به اینکه مهم‌ترین خطر برای کشور فساد اقتصادی است، گفت: «برای جمهوری اسلامی حتما کودتای نظامی، حمله دشمنان خارجی و حتی انقلاب مخملی تهدید جدی و خطرساز محسوب نمی‌شود بلکه مهم‌ترین خطر پیش‌روی جمهوری اسلامی فساد اقتصادی است که می‌تواند به اسقاط نظام نیز منجر شود». او با تبیین موضوع فساد سیستمی در کشور گفت: «مرحله پیشرفته‌ای از فساد در یک کشور، فساد سیستمی است که در آن مدیران و مسئولان اجرائی و نظارتی کشور دچار فساد می‌شوند و این شرایطی است که مبارزه با آن مشکل است؛ اما شرایط بدتر، زمانی است که فاسدان در مجاری قانون‌گذاری کشوری وارد شوند؛ در اینجاست که فساد، عملا به شکل قانونی انجام می‌شود و این، همان مرحله‌ خطرناکی است که کشور ما در آستانه آن قرار گرفته است».

سهم‌خواهی و چانه‌زنی در جلسات ائتلاف
این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت ائتلاف اصولگرایان، گفت: «جلسه‌های این‌چنینی بیشتر محل چانه‌زنی‌ها و سهم‎خواهی‌های سیاسی است و نتیجه آن نیز همین است که در نهایت نمایندگانی انتخاب می‎شوند که در راستای مبارزه با فساد اقدام مؤثر و مهمی انجام نمی‌دهند». او با تأکید بر اینکه از ائتلاف، گریزی نیست، افزود: «ما در مقابل رقیبی قرار گرفته‎ایم که سکولارها در میان‌شان موجود و مؤثرند هرچند که در بین آنها متدینین و افراد پای‌بند به اصول انقلاب هم وجود دارند؛ اما در برابر اقدامات این افراد سکوت می‎کنند. ایراد اصولگرایان نیز غفلت از حقوق شهروندی و آزادی در کشور است. و البته در هر دو جریان، قدرت‎طلب و فرصت‎طلب وجود دارد».

اگر دوستان عاقل بودند، روحانی رئیس‌جمهور نمی‌شد
این فعال سیاسی اصولگرا انتخاب روحانی را نتیجه اشتباهات اصولگرایان در انتخابات ٩٢ دانست و گفت: «اگر دوستان عاقل بودند در حال حاضر فرد دیگری رئیس‌جمهور بود و در انتخابات ٨۴ هم اگر دوستان عقل به خرج می‎دادند به‌جای احمدی‎نژاد، قالیباف رئیس‎جمهور می‎شد که این اتقاق نیفتاد». او درباره انتخابات سال ٨٨ هم گفت: «من گفته بودم که ترکیب طرفداران احمدی‎نژاد به شکلی است که نمی‎توانند برابر ولی‎فقیه بایستند؛ اما ترکیب طرفداران موسوی به گونه‎ای بود که می‎توانستند این کار را بکنند. البته احمدی‏‌نژاد هم خواست ولی نتوانست این کار را انجام بدهد».

پایداری، پاشته آشیل ائتلاف اصولگرایان
توکلی در بخش دیگری از این نشست هم در پاسخ به پرسشی درباره حضور جبهه یکتا در شورای ائتلاف اصولگرایان، گفت: «اگر من قرار بود تصمیم بگیرم، اجازه به حضور آنها در ائتلاف نمی‏‌دادم؛ چراکه این جمع به‌واسطه احمدی‎نژاد گرد آمده‎اند؛ اما به‌هر‌حال حضور دارند و البته اشخاص اصولگرایی هم هستند». او در پایان تأکید کرد: «به نظر من پاشنه آشیل ائتلاف، جبهه پایداری است که می‎تواند شب آخر فهرستی را بدهد که تعدادی را حذف و افراد خودش را اضافه کند و در نتیجه برخی رأی نیاورند یا آرای‎شان شکسته شود و این اقدامی است که آنها در مجلس قبلی نیز انجام داده بودند». توکلی پیش از این نیز در گفت‌وگو با «شرق» تصریح کرده بود: «پیدایش جبهه پایداری یکی از عوامل مؤثر اختلاف میان جریان اصولگرایی بود».


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.