مدیران ۲۵ رسانه ‌آمریکایی خواستار آزادی جیسون رضائیان شدند

شنبه, ۱۹ام دی, ۱۳۹۴
اندازه قلم متن

jason rezaian

مدیران ارشد و سردبیران ۲۵ رسانه‌ آمریکایی از جمله خبرگزاری آسوشیتدپرس، سردبیر خبرگزاری رویترز، رئیس‌بخش جهانی سی‌‌ان‌ان و سردبیر روزنامه نیویورک تایمز با نوشتن نامه سرگشاد‌ه‌ای به جان کری، وزیر خارجه آمریکا خواستار افزایش تلاش‌ها برای آزادی جیسون رضائیان شدند.

آنها در این نامه به اشاره به ارتباط میان آمریکا و ایران در راستای اجرای توافق اتمی، تأکید کرده‌اند آمریکا در حال حاضر از اهرم فشار بر ایران برخوردار است و باید از آن برای آزادی جیسون رضائیان استفاده کنند.

در ادامه این نامه همچنین تأکید شده است که ایران باید روزنامه‌نگاری مستقل را به عنوان “یک رکن اساسی حقوق بشر” به رسمیت شناسد.

جیسون رضائیان خبرنگار ۳۹ ساله که در کالیفرنیا متولد شده، دارای تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی است. او پس از محاکمه در پشت درهای بسته به اتهام جاسوسی به حبس محکوم شده است.

مدیران رسانه‌های آمریکایی در نامه خود تأکید کرده‌اند: «ایران هرگز مدرکی ارائه نکرده است که حتی در ظاهر این حبس را توجیه کند.»

آنها افزود‌ه‌اند که بسیاری از رسانه‌ها خبرنگارانی را استخدام می‌کنند که مانند جیسون رضائیان در کشورهایی مانند ایران که احترام زیادی برای آزادی اطلاع‌رسانی قائل نیستند، فعالیت‌ می‌کنند.

در ادامه نامه آنها آمده است: «ما از ایالات متحده آمریکا به عنوان کشوری دموکراتیک می‌خواهیم از ارزش‌هایی که جیسون نماینده آن است، حمایت کند.»

جیسون رضائیان تا کنون بیش از ۵۰۰ روز است که در ایران زندانی است.

سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرده است که او در دادگاه به حبس محکوم شده است اما اشاره‌ای به مدت زمان این حکم نکرده است.

مسئولان روزنامه واشنگتن‌پست دادگاه خبرنگار خود در تهران را ناعادلانه خوانده و تا کنون بارها خواستار آزادی او شده‌اند. سازمان دیده‌بان حقوق بشر هم محاکمه رضائیان را “ناعادلانه” خوانده و از مقام‌های قضایی ایران خواسته تا حکم صادره بر مبنای این محاکمه را لغو کنند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.