انصاری‌ راد: وقت آن است که آشتی ملی اعلام شود

دوشنبه, ۲۱ام دی, ۱۳۹۴
اندازه قلم متن

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس ششم از رهبر ایران خواسته دستور تجدیدنظر در پرونده‌های ۸۸ را بدهد، محصورین را آزاد کند و قیدوبندهای مربوط به خاتمی را بردارد. علی مطهری هم از قوه قضاییه خواست موضوع حصر را روشن کند.

حسین انصاری‌ راد، نماینده مردم نیشابور و رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ششم نامه سرگشاده و مفصلی خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته و در آن به رویکرد شورای نگهبان به موضوع نظارت در امر انتخابات و ادامه حصر انتقاد کرده است. او نقد خود به عملکرد شورای نگهبان در نظارت استصوابی، به حاشیه راندن اصلاح‌طلبان، تداوم حصر کروبی و موسوی و رهنورد را بر شواهد و ادله قانونی و شرعی استوار کرده است.
انصاری راد در این نامه یادآوری کرده که اختلافات بازمانده از سال ۱۳۸۸ با “قدرت نظامی و اطلاعاتی و امنیتی یا اخراج و تبعید و تبعیض و تکفیر و تفسیق و زندان” حل نخواهد شد. او بر همین اساس از خامنه‌ای خواسته که جلوی خسارات بیشتر در این زمینه را بگیرد، کروبی و موسوی و رهنورد را آزاد کند و دستور تجدید نظر در پرونده‌های ۸۸ را بدهد.

در بخشی از نامه نماینده نیشابور آمده است: «اکنون وقت آن است که یک آشتی ملی اعلام شده و پرونده اختلافات در هم پیچیده شده و تمام متهمان این پرونده از قید و بند آزاد شوند و به خصوص آقای کروبی و آقای موسوی و خانم رهنورد از حصر آزاد شوند و این قید و بندی که در حضور و فعالیت آقای خاتمی است، رفع شده و بازار تهمت و نسبت‌های اثبات نشده که جرم و گناه است از عرصه جامعه پاک گردد و همه به قانون تن بسپارند.»

او در نقد موضع‌گیری‌ها و مدعیات مربوط به انتخابات ۸۸ از جمله به سخنان دبیر شورای نگهبان اشاره کرده و نوشته است: «آقای جنتی می‌گوید آمریکایی‌ها یک میلیارد دلار از طریق سعودی به سران فتنه کمک کردند و گفتند اگر توانستید نظام را منقرض کنید ۵۰ میلیارد دیگر هم می‌دهیم. در حالی که این نسبت در هیچ دادگاهی ثابت نشده است و هیچ سند و مدرکی ندارد و همه شواهد و قرائن بر دروغ بودن آن شهادت می‌دهد.»

“اختلاف بین یک ملت”
انصاری‌ راد می‌نویسد مسائل انتخابات ۸۸، اختلاف بین چند نفر نیست بلکه اختلاف بین یک ملت و دو جناح سیاسی فراگیر است و هرگز با قدرت نظامی و اطلاعاتی و امنیتی و اخراج و تبعید و تبعیض و تکفیر و تفسیق و زندان یک جناح خارج از قدرت که در تمام کشور گسترده است وبسیاری از نخبگان و دانشمندان روحانی وغیر روحانی ازآن طرفداری می‌کنند و درآن جناح قرار دارند حل و فصل نمی‌شود: «اختلاف در حقیقت‌‌همان اختلاف است که در انقلاب مشروطیت وجود داشت اما رقیق‌تر و ملایم‌تر و ‌گاه عینا عبارات و تعبیرات یکی است. در آغاز مشروطیت یکی از مشایخ از آزادی به عنوان کلمهٔ قبیحهٔ آزادی تعبیر می‌کرد و امروز نیز آقای مصباح تصریح می‌کند که آزادی از غرب آمده است و دین آمده است تا آزادی را محدود کند.»
نماینده نیشابور در پایان این نامه تأکید کرده که هنگام آن فرا رسیده و بلکه وقت آن گذشته است که طومار قانون‌شکنی و بداخلاقی و تعرض به آبرو و حیثیت و اموال و جان و حقوق اشخاص در هم پیچیده شده و هیچ کس از عواقب نقض قانون و هرگونه تعرض به اشخاص و گروه‌ها خود را مصون و در امان نداند.

“سیاست حذف سم مهلک است”
علی مطهری، نماینده تهران نیز دوشنبه ۲۱ دی در سخنان میان دستور خود در مجلس از قوه قضاییه خواست مسئله حصر بدون حکم دادگاه را که خلاف اصول ۳۲ تا ۳۷ قانون اساسی است، حل و فصل کند.

مطهری عنوان کرد که سیاست حذف سم مهلک و نیاز اصلی جامعه ایران وحدت است. او افزود: «آقای احمدی‌نژاد با هدف حذف آقای رفسنجانی بر مسند ریاست جمهوری نشست اما نه تنها نتوانست این کار را انجام دهد بلکه کشور را با مشکلات جدی روبرو ساخت.»

این در حالی است که آیت‌الله خامنه‌ای در دهم دی طی دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور با اشاره به انتخابات ۸۸ گفت: «در آن سال، برخی با حرف‌های منکَر و ناپسند، ادعای تقلب را مطرح کردند و خواستار برهم‌خوردن نتایج آرا شدند… ما با آنها خیلی مماشات کردیم که جزئیات آن طولانی است، گفتیم بیایید هر تعداد صندوق که می‌خواهید بازشماری شود اما به توصیه‌ها اعتنایی نکردند چون بنا نبود که حرف حق را بپذیرند.»

خامنه‌ای ادامه داد که آن ادعاها خسارت‌های زیادی به ملت و کشور وارد کرد که تا کنون جبران نشده و نمی‌دانیم قرار است کی جبران شود.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.