تمهیدات تازه شورای امنیت علیه برنامه موشکی ایران

شنبه, 3ام بهمن, 1394
اندازه قلم متن

شورای امنیت می‌گوید تمهیدات تازه‌ای را برای نظارت بر تحریم‌های تسلیحاتی و موشکی علیه تهران در نظر گرفته است. این شورا در نظر دارد بر اجرای آن دسته از تحریم‌هایی نظارت کند که به‌رغم رفع تحریم‌های اتمی هنوز باقی مانده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه (۲۱ ژانویه/ ۱ بهمن) خبر داد که با در نظر گرفتن تمهیدات تازه‌ای در پی نظارت بر اجرای تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران و محدودیت‌ها علیه برنامه موشکی آن است که به‌رغم برداشته شدن تحریم‌های اتمی هنوز بر جای خود استوارند.

به گزارش اسوشیتدپرس، این تمهیدات جدید قرار است جایگزین کمیته شورای امنیت شود که بر تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران تا زمان برداشته شدن آن‌ها در روز شنبه گذشته (۱۶ ژانویه/ ۲۶ دی) نظارت می‌کرد.

البیو روسلی فریری، رئیس دوره‌ای شورای امنیت، اعلام کرد “تمهیدات و راهکارهای اجرایی” در اختیار شورای امنیت قرار گرفته است تا از اجرای قطعنامه ۲۰ ژوئیه این شورا اطمینان حاصل شود. رئیس فعلی شورای امنیت از کشور اروگوئه می‌گوید شورای امنیت باید هر اقدام ضروری برای حمایت از اجرای قطعنامه ۲۰ ژوئیه را انجام دهد.

بر اساس تمهیدات برنامه‌ریزی شده یک نفر از ۱۵ عضو شورای امنیت به عنوان “تسهیل‌گر” و هماهنگ‌کننده امور انتخاب خواهد شد. شورا همچنین از بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، خواسته است که سازمان ملل به تمامی از کار شورای امنیت در این زمینه حمایت به عمل آورد؛ حمایت‌هایی نظیر همیاری برای برنامه‌ریزی نشست‌ها و مدیریت روابط شورا در این زمینه.

به رغم برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران هنوز تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران تا پنج سال آینده بر جای خود باقی خواهد ماند. با این‌همه در صورتی که شورای امنیت اطمینان یابد که ایران هیچ فعالیتی در زمینه تسلیحات اتمی ندارد این تحریم‌ها نیز می‌توانند زودتر از موعد خاتمه یابند. شرایط مشابهی نیز درباره تحریم‌های مرتبط با فروش تکنولوژی موشک‌های بالستیک به ایران برقرار است. اگرچه تحریم‌ها علیه آن نیز تا هشت سال می‌توانند ادامه یابند، اما در صورتی که از سوی شورای امنیت تصمیم به برداشته شدن آن‌ها گرفته شود، امکان لغو زودتر از موعد آن‌ها وجود دارد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.