گزارشی از وضعیت یک زندانی عقیدتی محکوم به ارتداد/ به همراه سند

چهارشنبه, 7ام بهمن, 1394
اندازه قلم متن

hesameddin farzi zadeh

حسام‌الدین فرضی‌زاده، به دلیل انتشار کتاب از “اسلام تا اسلام”، در آبان ماه سال ۱۳۹۳، توسط نیرو‌های انتظامی دستگیر و به زندان مشکین‌شهر منتقل شد. وی در اسفندماه سال ۱۳۹۳ در شعبه ۱۰۱ دادگاه انقلاب مشکین‌شهر توسط قاضی مرادیان، به اتهام «تبلیغ عقاید ضاله» و «توهین به مقدسات اسلامی» به ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و اعدام محکوم کرد.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، در حالی برای این زندانی عقیدتی حکم اعدام بریده اند که وی از بیماری «جنون ادواری» رنج میبرد و این بیماری توسط پزشکی قانونی تایید شده است. این زندانی عقیدتی پس از چندی به مرخصی درمانی اعزام و این بار به اتهام «توهین به امام زمان» بازداشت و به ۵ سال حبس تعزیری محکوم و در آخر حکم «ارتداد» را برای بار دوم صادر می‌کنند.

با توجه به اینکه گواهی جنون ادواری برای متهم از سوی پزشکی قانونی صادرشده است، حکم ارتداد وی لزوماً باید باطل گردید؛ اما پس از گذشت ۱۱ ماه این زندانی بیمار همچنان به‌صورت بلاتکلیف در زندان نگهداری می‌شود.

لازم به ذکر است در تمامی جلسات دادگاه این زندانی محروم از وکیل مدافع بوده است. در این راستا اصل ۳۵ قانون اساسی تأکید می‌کند: «در همه دادگاه‌ها طرفین دعوی حق‌دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانای انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آن‌ها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد.»

لازم به یادآوری است زندان مشکین‌شهر فاقد بند زندانیان سیاسی – عقیدتی می‌باشد و این زندانی در بند جرائم عادی نگه‌داری می‌شود.

وی چندین بار از سوی طلبه‌های مشکین‌شهر مورد ضرب و شتم قرارگرفته است. در آخرین مورد که در طی مرخصی درمانی وی صورت گرفته است، در تاریخ ۱۷ محرم، مهاجمان با موکت بر، گردن وی را به‌قصد شاهرگ مجروح کرده‌اند.

حسام‌الدین فرضی‌زاده در اعتراض به وضعیت خود چندین بار دست به اعتصاب غذا زده است اما در پی اعزام به مرخصی، نیروی انتظامی وی را بازداشت و به زندان بازگرداننده‌اند.

hesamfeyzi1-1


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.