لبنان از ایران خواست در مورد حضور نظامی در این کشور توضیح دهد

سه شنبه, 28ام شهریور, 1391
اندازه قلم متن

بدنبال سخنرانی مساله ساز فرمانده کل سپاه پاسداران آقای جعفری مبنی بر اعزام نیروهای سپاه پاسداران به لبنان، مقامات لبنان عکس العمل نشان دادند. سایت رادیو فرا مینویسد:

میشل سلیمان، رییس‌جمهوری لبنان، روز دوشنبه از مقام‌های ایرانی خواست تا در مورد اینکه چرا اقدام به اعزام نیروهای سپاه پاسداران به لبنان می‌کرده‌اند توضیح رسمی دهند. اشاره وی به اظهارات روز یک‌شنبه فرمانده کل سپاه پاسداران است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دفتر ریاست‌جمهوری لبنان با اشاره به اظهارات روز یک‌شنبه فرمانده کل سپاه پاسداران در مورد حضور نیروی قدس سپاه در لبنان با انتشار بیانیه‌ای خواستار توضیح رسمی ایران در این مورد شد.

بنا بر این گزارش، میشل سلیمان با پذیرش غضنفر رکن‌آبادی، سفیر ایران در بیروت، این درخواست را مطرح کرده اما به نوشته بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری لبنان، آقای رکن‌آبادی در این دیدار حضور مشاوران ایرانی در لبنان را تکذیب کرده‌است.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری فارس محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز یک‌شنبه گفت: «از زمانی که نیروی قدس تشکیل شد، باهدف حمایت از ملت‌های مظلوم بخصوص مسلمان حرکت‌هایی انجام داده‌است و در کشورهای لبنان و سوریه تعدادی از نیروی قدس سپاه حضور داشتند اما این به منزله حضور نظامی ما در آنجا نیست.»

خبرگزاری ایسنا و دیگر منابع خبری داخلی ایران روز یک‌شنبه هنگام گزارش این بخش از سخنان فرمانده سپاه تنها بخش مربوط به حضور نیروی قدس در سوریه را ذکر کردند اما در گزارش خبرگزاری فارس نام لبنان نیز در این جمله دیده می‌شود.

پیش از اظهارات روز یک‌شنبه فرمانده سپاه، مقام‌های ایرانی تاکنون به وضوح در مورد حضور نیروی قدس، که شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران است، در کشورهای لبنان و سوریه سخنی نگفته‌بودند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، محمدعلی جعفری در بخش دیگری از نشست خبری روز یک‌شنبه خود در مورد احتمال دخالت حزب‌الله لبنان که از هم‌پیمانان ایران است در اوضاع سوریه نیز اظهار نظر کرد.

فرمانده کل سپاه پاسداران در این خصوص گفت: «در عین حال طبیعی است که وقتی تا چند سال قبل نیروهای نظامی سوریه برای کمک به امنیت لبنان در این کشور حضور داشتند، امروز نیز اگر سوریه احتیاج به کمک داشته باشد مردم و دولت لبنان با کسب مجوزهای لازم به کمک آنها بشتابند اما ایران در این موضوع دخالتی نداشته‌است.»

وی در مورد مسئله «کسب مجوزهای لازم» توضیح بیشتری نداد.

پیش از این غضنفر رکن‌آبادی، سفیر ایران در لبنان، روز پنجم آذر سال ۹۰ در دیدار با رهبران حزب الله لبنان، حماس، جهاد اسلامی فلسطین و سایر تشکل‌های لبنانی و فلسطینی، از آنها خواست تا همه قوای خود را برای کمک به حفظ حکومت بشار اسد در سوریه «بسیج» کنند و به طور عملی و کلامی و تبلیغی در کنار نظام سوریه بایستند.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.