جای خالی ایران در لیست ۵۰ کشور نوآور جهان

یکشنبه, 25ام بهمن, 1394
اندازه قلم متن

innovation

بلومبرگ لیست ۵۰ کشور نوآور جهان در سال ۲۰۱۵ را منتشر کرده است. در این لیست بر خلاف سال گذشته نام ایران دیده نمی‌شود. در رتبه‌بندی کلی، کره‌جنوبی، ژاپن و آلمان در جایگاه‌های اول تا سوم قرار گرفته‌اند.

رتبه‌بندی نوآورترین کشورهای جهان توسط بلومبرگ بر اساس شش شاخص صورت گرفته است. بر این اساس نام ۵۰ کشور نوآور در سال ۲۰۱۵ اعلام شده است.

کره جنوبی، ژاپن، آلمان سه رتبه اول را در اختیار دارند. فنلاند، اسرائیل و آمریکا در رتبه‌های پنجم تا ششم هستند. از کشورهای همسایه ایران تنها ترکیه در این لیست دیده می‌شود و رتبه سی‌وپنجم را در اختیار دارد.

ایران در این لیست قرار ندارد. سال گذشته ایران در رتبه پنجاهم قرار داشت. در گزارش سال ۲۰۱۵ مراکش به جای ایران در رتبه آخر قراردارد.

شاخص‌های رتبه‌بندی کشورها

شش شاخصی که برای این بررسی در نظر گرفته شده شامل تحقیق و توسعه، تولید، شرکت‌های تکنولوژی پیشرفته، آموزش، محققان و اختراعات است. برای هر شاخص امتیاز صد در نظر گرفته شده و میانگین امتیاز هر شش شاخص رتبه کشورها را مشخص می‌کند.

در حوزه تحقیق توسعه کشورهای کره جنوبی، اسرائیل، فنلاند، سوئد و ژاپن رتبه‌های اول تا پنجم را دارا هستند. آلمان در رتبه هفتم، آمریکا یازدهم و چین هجدهم و روسیه ۳۱ قرار گرفته‌اند.

سوییس، ایرلند، سنگاپور، آلمان و اتریش پنج کشور اول در زمینه تولید هستند. آمریکا در رتبه دهم، روسیه سی و هفتم و چین چهلم هستند.

در زمینه شرکت‌های دارای تکنولوژی پیشرفته ابالات متحده امریکا اول است. چین، ژاپن، کره جنوبی و کانادا دوم تا پنجم هستند. آلمان نهم‌، اسرائیل یازدهم و روسیه سیزدهم هستند.

در زمینه آموزش کره جنوبی و روسیه و فنلاند در جایگاه اول تا سوم هستند. اسرائیل چهارم و اوکراین پنجم است. آلمان هفدهم، آمریکا سی و سوم و کشور چین در جایگاه چهل و هشتم قرار دارند.

از نظر تعداد محققان کشور فنلاند اول است. ایسلند، دانمارک، اسرائیل و سنگاپور در رتبه‌های بعدی هستند. جالب توجه اینکه این کشورها دارای جمعیت و مساحت کمی هستند و اقتصادهای نسبتا کوچکی دارند. آلمان شانزدهم، آمریکا نوزدهم ، روسیه بیست‌وششم و چین در رتبه چهل‌وچهارم قرار دارند.

در زمینه ثبت اختراعات، کره جنوبی گوی سبقت را از سایر کشورها ربوده است. ژاپن، چین، آمریکا، آلمان و روسیه در رتبه دوم تا ششم هستند.
از: دویچه وله

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.