امام جمعه تهران: منتقدان شورای نگهبان رهبری را قبول ندارند

جمعه, 30ام بهمن, 1394
اندازه قلم متن

امام جمعه موقت تهران می‌گوید دشمنان قصد تخریب شورای نگهبان و ولایت را دارند اما مردم پای صندوق‌های رأی حمایت از ولایت را نشان خواهند داد. فرمانده سپاه پاسداران نیز می‌گوید ۸۰ درصد مردم نظام را قبول دارند.

کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران بخشی از خطبه‌های نماز این هفته را (۳۰ بهمن/ ۱۹ فوریه) به دو انتخابات پیش رو اختصاص داد و با اشاره به “رسانه‌های بیگانه و دشمنان قسم خورده” جمهوری اسلامی، هدف آنها را “تخریب شورای نگهبان و ولایت” عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، صدیقی گفت: «حضورمان بر سر صندوق‌های رأی، به این معناست که ما همچنان مومن به انقلاب، امام و آرمان‌های انقلاب هستیم.»

این سخنان در حالی ابراز شده که رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای خواسته که حتی کسانی که او و نظام جمهوری اسلامی را قبول ندارند در انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی (هفتم اسفند) شرکت کنند.
بیشتر بخوانید: رویارویی خامنه‌ای با روحانی و رفسنجانی در انتخابات مجلس خبرگان

«هدف دشمن، تضعیف رهبری»

صدیقی درباره کسانی که “دشمنان” خوانده گفت: «آنها می‌خواهند شاخه‌ها را قطع کنند و رهبری را تضعیف کنند و در این میان حساسیت خاصی روی شورای نگهبان شروع شده است که مطالب گوهرباری را در این زمینه مقام مظعم رهبری با حضور در بین مردم تبریز بیان کردند.»

منظور امام جمعه موقت تهران سخنان دو روز پیش خامنه‌ای است که منتقدان شورای نگهبان را به هم‌صدایی با دشمن متهم کرد و گفت: «دشمن با یک برنامه‌ریزی خاص برای انتخابات، بدنبال تحقق توطئه طراحی شده خود است.»

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به دو انتخابات هم‌زمان پنجمین دوره مجلس خبرگان و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفته است: «طراحی آنها برای انتخابات ۷ اسفند، از تخریب شورای نگهبان و زیر سوال بردن تصمیم‌های آن آغاز شده است.»
پیش از این اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، صلاحیت فقهای شورای نگهبان را زیر سوال برده و حسن روحانی، رئیس جمهور اعضای این شورا را به برخورد سلیقه‌‌ای و حذف یک جناح در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات متهم کرده است.

نگران رأی نیاوردن یزدی، جنتی، مصباح

امام جمعه موقت تهران بدون نام بردن از رفسنجانی و روحانی گفت: «دشمنان مطالبی را به شورای نگهبان وارد کرده‌اند که من به آقایان می‌گویم اعتبار شما از کجاست؟ خودتان را از بین می‌برید. معلوم است که شما رهبری و ولایت را قبول ندارید.»
صدیقی می‌گوید رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی که سال ۸۸ از معترضان حمایت کرده‌اند، “امروز هم مطرح می‌کنند که ملت ایران به استوانه‌هایی که از اول انقلاب تا به امروز پای ولایت ایستاد‌ه‌اند، رای ندهند”.

رسانه‌های نزدیک به اقتدارگرایان در روزهای گذشته از “توطئه انتخاباتی دشمنان خارجی و منافقان داخلی” برای رأی نیاوردن احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، محمد یزدی، رئیس کنونی مجلس خبرگان و محمد تقی مصباح‌یزدی، از نظریه‌پردازان اصول‌گرایان افراطی خبرداده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه با بیان این که کشورهای غربی به مردم توصیه می‌کنند “به فلانی رأی بدهید و به فلانی رأی ندهید” از رأی‌دهندگان خواست متوجه باشند “دشمن چه می‌خواهد” و خلاف خواسته او عمل کنند.

صدیقی نیز تکرار کرده است: «آنها بدانند که مردم عزیز ما به توصیه مقام معظم رهبری به کسانی رأی می‌دهند که آنها می‌گویند به آنها رای ندهید.»

مسئله انتقاد از شورای نگهبان

محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران نیز شب ‌گذشته (۲۹ بهمن) با ذکر این که “در داخل نظام ۸۰ درصد مردم معتقد به اصول انقلاب اسلامی، و مجری سیاست‌های رهبر انقلاب اسلامی” هستند مشکل اصلی را وجود افرادی عنوان کرد که “ادعای انقلابی بودن را دارند ولی وقتی در حاکمیت قرار می‌گیرند به دنبال منافع حزبی و معتقد به اصلاح جامعه منهای استفاده از منویات اسلام هستند”.

به گزارش خبرگزاری فارس، جعفری در ادامه افزود که “رهبر انقلاب اسلامی ایران تکلیف ما را در انتخابات به خوبی روشن” کرده و این تکلیف “شرکت در انتخابات و درست انتخاب کردن” است.

فرمانده کل سپاه گفت: «نباید انقلاب اسلامی ایران به دست افرادی سپرده شود که مقابل فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی حرف دارند.»

در همین حال، حجت‌الاسلام محسن قمی، از نامزدهای مجلس خبرگان و معاون ارتباطات و امور بین‌الملل دفتر رهبر جمهوری اسلامی، در اظهارات کاملا متفاوت با خامنه‌ای و صدیقی، انتقاد از عملکرد شورای نگهبان را طبیعی خوانده است.

خبرگزاری ایلنا روز جمعه به نقل از قمی نوشت: «اگر باب گفت‌وگوی بیشتری در این خصوص؛ یعنی در رابطه با کسانی که از عملکرد شورای نگهبان ناراحت هستند با مسئولان این شورا باز شود؛ می‌تواند برای کشور ما مفید‌تر واقع شود.»
از: دویچه وله
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.