تجمع اعتراضی مردم یارسان در استان کرمانشاه

چهارشنبه, 12ام اسفند, 1394
اندازه قلم متن

yarsani am

پیروان این آیین، در شهرستان شاه آباد غرب (اسلام آباد )کرمانشاه، عده یی از شهروندان کورد آیین یارسان در روز یکشنبه‌ ۹ اسفند ۱۳۹۴، در جلوی بخشداری گهواره شاه آباد غرب کرمانشاه تجمعی اعتراضی برگزار کردند. در این تجمع که با حضور و همراهی یکی‌ از فرزندان نصرالدّین حیدری،یکی‌ از بزرگان با نفوذ آیین یارسان در غرب کشور همراه بود، تعرض و هتک حرمت به آیین یارسان محکوم شده و از مراجع قانونی و قضایی خواسته شد تا مسائل ایجاد شده به طور شفافی بررسی گردد و با عوامل ایجاد آشوب‌های اخیر بر علیه مردم کورد یارسان ،برخورد شود.

tazahorat yarsan 1در همین رابطه گفته میشود،  پرویز رزمدیده و حیدر مرادی ،به عنوان سخنگوی سید نصرالدّین حیدری، از بزرگان کورد آیین یارسان، از مردم خواستند ضمن نشان دادن خویشتن داری و عدم ایجاد برخورد‌های تنش آمیز، از طریق شماره تلفن  ۰۹۱۸۸۳۲۹۷۵۶   با آنها تماس گرفته وهرگونه مستندات و مشاهدات، و هر نوع عکس،فیلم، نوشته توهین آمیز به دین یارسان،  را در اختیار آنان قرار دهند تا از طریق مراجع قانونی پیگیری‌های لازم صورت بگیرد. اما سیاوش حیاتی،سخنگوی شورای یارسان کرمانشاه، می‌گوید “ما به مراجع قضایی مراجعه نکرده ایم چون بر اساس تجربه این ۳۷ ساله  اگر کسانی‌ هم دستگیر شوند، مجازاتی در انتظارشان نخواهد بود ولی‌ از استانداری کرمانشاه درخواست مجوز ،برای برگزاری یک تجمع در مقابل ساختمان استانداری کرده ایم و قضاوت را به افکار عمومی می‌‌سپاریم.”

از سوی دیگر منابع یارسانی میگویند، در اکثر جم خانه‌های نواحی یارسان نشین ایران ،به جهت انزجار از حوادث شاه آباد غرب و محکوم کردن توهین و تعرض به پیروان این آیین، به طور خود جوش مردم حضور یافته و امضا جمع کرده اند.در فضای‌ مجازی نیز برخی‌ از کاربران، در هر ۴ پارچه کردستان به حوادث اخیر واکنش نشان داده و کمپینی با عنوان ” من کوردم…من یارسانیم” به راه افتاده است و کاربران شبکه‌های اجتماعی برای همدردی با پیروان آیین یارسان و محکوم کردن مسائل پیش آمده، تصویر پروفایل خود را به “من یارسانیم” تغییر داده اند.

tazahorat yarsan 2مجمع مشورتی یارسان کرمانشاه نیز با صدور بیانیه یی، حوادث اخیر را محکوم کرده است. در این بیانیه حمله به مردم پیرو آیین یارسان در خیابان‌های قصر شیرین و شاه آباد غرب کرمانشاه، شکستن شیشه‌های منازل آنها، تحقیر و توهین به رهگذران یارسانی ، و مورد ضرب و شتم قرار دادن آنها، و ایجاد فضای‌ رب و وحشت را اوج بی‌ فرهنگی‌ دانسته و آن را محکوم کرده است همچنین سازمان دمکراتیک یارسان در سوئد نیز ،با صدور بیانیه یی، تعرض به جم خانه یارسان را محکوم کرده و خواهان توقف هرگونه تبعیض و توهینی بر علیه پیروان این آیین شده است..

حوادث اخیر از آنجا شروع شد که عده‌ای به طور سیستماتیک و هماهنگ در شب جمعه ۷ اسفند و روز شنبه ۸ اسفند ، به منازل شهروندان کورد آیین
یارسان ،در شهرستان قصر شیرین و شاه آباد غرب حمله ور شده،شیشه‌ها و درب بعضی‌ از آنها را شکستند، به یک جم خانه تعرض و هتک tazahorat yarsan 4حرمت کردند و رهگذران یارسانی در خیابان‌ها  را به خاطر داشتن سبیل ،مورد ضرب وشتم و اذیت و آزار  قرار داده و مورد بی‌ احترامی و توهین قرار دادند . این عده چند صد نفره که خود را “شیعه یان ولایت”  می‌خواندند، عکس‌هایی‌ از یکی‌ ازبزرگان یارسان را با درج الفاظی رکیک بر روی آن حمل میکردند و عربده کشان بر علیه آیین یارسان شعار داده ،با توهین کردن  و مورد تمسخر قرار دادن  یکی‌ از بزرگان یارسان،و  فریاد “ملا نصرالدّین،ملا نصرالدّین”، به شهروندان پیرو این آیین تعرض و بی‌ حرمتی به عمل می‌‌آوردند.

در ادامه همین حوادث، دیروز اعلامیه‌هایی‌ از طرف حشمت فلاحت پیشه نماینده منتخب شاه آباد و دالاهو به جهت دلجویی از مردم یارسان، در سطح شهر‌های شاه آباد غرب، قصر شیرین و منطقه دالاهو کرمانشاه پخش شد که ، خود را مدیون سید نصرالدّین حیدری دانسته و هرگونه توهین به مردم tazahorat yarsan 3یارسان را توهین به خود تلقی‌ کرده است.

آیین یارسان یا اهل حق ،آئینی است با خاستگاه کوردی است و پیروان این آیین که حدود ۲ تا ۳ میلیون جمعیت تخمین زده میشوند، از اکثر حقوق شهروندی خود در ایران محروم هستند.

از: سایت صدای یارسان

tazahorat yarsan 4

tazahorat yarsan 5

tazahorat yarsan 6

tazahorat yarsan 7 640x300

tazahorat yarsan 7 640x400

tazahorat yarsan 8

tazahorat yarsan 9


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.