وکلای محمدعلی طاهری: اجرای مجازات جریمه نقدی غیرقانونی است

یکشنبه, ۱۶ام اسفند, ۱۳۹۴
اندازه قلم متن

mohammad ali taheri

وکلای محمدعلی طاهری، بنیانگذار زندانی «عرفان حلقه» می‌گویند اجرای مجازات جریمه نقدی این زندانی مطابق ماده ۱۳۴ قانون مجازات غیرقانونی است. اجرای احکام دادسرای اوین به آقای طاهری اعلام کرده‌ باید جریمه را پرداخت کند، در غیر این صورت اموال او ضبط خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، وکلای محمدعلی طاهری گفته اند مطابق ماده ۱۳۴ و با تجمیع جرائم، مجازات ۵ سال حبس موکلشان، مجازات اشد محسوب شده و جریمه نقدی قانونا قابل اجرا نیست.

مطابق ماده ۱۳۴ قانون مجازات، چنانچه متهم به دو جرم مختلف محکوم شده باشد، مجازات یکی از جرائم و شدیدترین آنها قابل اجرا خواهد بود.

استدلال وکلای آقای طاهری این است که بین دو مجازات ۵ سال حبس و پرداخت جریمه، حبس مجازات شدیدتری محسوب می شود که موکلشان آن را تحمل کرده است.

گفتنی است این ماده هم اینک در اغلب دادگاه های کشور اجرا می شود و مجازات حبس تعداد قابل توجهی از زندانیان سیاسی نیز با استفاده از اعمال این ماده کاهش یافته است.

محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان کیهانی یا حلقه در ایران، ۱۴ اردیبهشت ماه سال ۹۰ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به‌ اتهام “توهین به مقدسات”، “مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران”، “ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع”، “استفاده غیرمجاز از عناوین علمی دکتر و مهندس”، “ضالّه بودن کتب و آثار”، به ۵ سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

او همچنین به اتهام افساد فی الارض به اعدام محکوم شده بود ولی حکم صادره در دیوان عالی کشور نقض شده است.

با وجود پایان حبس پنج ساله، مسئولین قضایی با تمدید قرار بازداشت از آزادی وی خودداری می کنند.

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.