تماس کری با ظریف در مورد آزمایش موشکی ایران

پنجشنبه, ۲۰ام اسفند, ۱۳۹۴
اندازه قلم متن

mushak

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید که جان کری وزیر خارجه این کشور در مورد پرتاب دو موشک بالستیک در ایران که ‘با هدف مقابله با اسرائیل طراحی شده’ با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران تلفنی صحبت کرده است.

ایران روز چهارشنبه دو موشک با برد ۲۰۰۰ کیلومتر را آزمایش کرد که به گزارش رسانه های ایران بر بدنه آنها به زبان عبری نوشته‌ شده بود “اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود”.

به گزارش خبرگزاری رویترز جان کربی در کنفرانس روزانه خبری چهارشنبه گفت:‌ “وزیر خارجه امروز نگرانی هایش را با وزیر خارجه ایران آقای ظریف در میان گذاشت.”

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که آزمایش های موشکی ایران ناقض برجام یا قطعنامه های سازمان ملل نیست.

جان کربی روز سه شنبه در واکنش به انتشار گزارش یک رشته آزمایش موشکی دیگر ایران شامل موشک های بالستیک دوربرد گفته بود در صورت تایید صحت این گزارش ها، آمریکا ممکن است در چارچوب بین المللی یا به طور یکجانبه تدابیری در واکنش به آن اتخاذ کند.

با این حال او تاکید کرد که این آزمایش ها ناقض برجام (توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت ها که ماه ژوئیه امضا شد) نخواهد بود.

از سوی دیگر هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا که برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری پیشتاز است روز چهارشنبه گفت که “عمیقا نگران” گزارش های مربوط به آزمایش های موشکی ایران است و گفت ایران باید به خاطر آنها تحریم شود.

خانم کلینتون در بیانیه ای گفت: “این یک بار دیگر نشان می دهد چرا باید به فعالیت های بی ثبات کننده ایران در سراسر منطقه رسیدگی کنیم، درحالی که با جدیت توافق اتمی را اعمال می کنیم.”

او همچنین گفت:‌ “ایران باید برای این فعالیت ها با تحریم روبرو شود و جامعه جهانی باید نشان دهد که تهدیدهای ایران علیه اسرائیل تحمل نخواهد شد.”

جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا هم روز چهارشنبه در بازدیدی از اسرائیل پس از دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت که “اگر ایران شرایط توافق اتمی را نقض کند، اقدام خواهیم کرد.”

آمریکا پیشتر در سال جاری تحریم هایی را در ارتباط فعالیت های موشکی ایران اعمال کرد، که فقط یک روز پس از اجرای توافق اتمی (برجام) تحمیل شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است: “سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح های هسته ای، در مبانی اعتقادی جمهوری اسلامی ایران و دکترین های دفاعی کشورمان جایگاهی ندارد و کلیه موشک های کوتاه ـ برد، میان ـ برد و برد بلند ایران، شامل موشک های بالستیک، که برخی از انواع آنها در رزمایش اقتدار ولایت نیز پرتاب شده، وسایل دفاعی متعارف و منحصراً برای دفاع مشروع بوده و هیچ یک برای قابلیت حمل کلاهک های هسته ای طراحی نشده است.”

او افزود:‌ “بنابراین برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران هیچ مغایرتی با موارد تعریف شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و پیوست های آن ندارد و لذا ادعای نقض قطعنامه مزبور مردود است.”

روز سه شنبه یک منبع آگاه فرانسوی به خبرگزاری رویترز گفته بود:‌ “طراحی موشک هایی با ظرفیت حمل سلاح های اتمی توسط ایران ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است که از ایران می خواهد از کلیه فعالیت ها در این زمینه خودداری کند.”

آزمایش تازه ایران

ایران روز چهارشنبه در آخرین روز رزمایش موشکی سپاه پاسداران اعلام کرد که دو موشک بالستیک را به سوی اهداف از پیش تعیین شده شلیک کرده است.

به گفته سپاه این موشک‌ها که دارای برد ۲۰۰۰ کیلومتری است و به منظور مقابله با تهدید‌های اسرائیل طراحی شده، اهدافی را در فاصله ۱۴۰۰ کیلومتری هدف قرار داده است.

سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا-فضای سپاه به خبرگزاری تسنیم گفت: “معتقدیم برای از بین بردن رژیم صهیونیستی (اسرائیل) نیاز به زدن موشک نیست و آنها به مرور مضمحل خواهند شد و فرو خواهند ریخت. دشمن اصلی ما آمریکا است و ما این دشمنی را باور کرده‌ایم و در این ۴ دهه، مردان مردی با تلاش شبانه روزی خواب از چشم دشمنان انقلاب از حمله آمریکا و همپیمانان او ربوده‌اند.”

او گفت که ایران آغاز کننده هیچ جنگی نیست اما “علت اینکه موشک های ۲۰۰۰ کیلومتری طراحی کردیم، برای هدف قرار دادن دورترین دشمن یعنی رژیم صهیونیستی است.”

در آخرین روز این رزمایش “اقتدار ولایت ۱” موشک‌های بالستیک قدر H و قدرF که از ارتفاعات البرز شرقی شلیک شدند، به هدف‌های خود در سواحل مکران در حاشیه دریای عمان اصابت کردند.

یک روز پیشتر هم سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که در چند روز گذشته انواع موشک‌های بالستیک دوربرد، میان برد و کوتاه برد را در مناطق مختلف ایران آزمایش شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس روی بدنه این موشک‌ها به زبان عبری نوشته‌ شده بود: “اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود.”
آقای کربی نگفت که آیا آقای کری در مورد پیام روی موشک ها با آقای ظریف صحبت کرده است یا نه.

در هنگام شلیک این موشک‌ها سرتیپ حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه، سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا-فضای سپاه و چند نفر از مسئولان ستادکل نیروهای مسلح حضور داشتند.

آقای سلامی به خبرگزاری تسنیم گفت: “رژیم صهیونیستی (اسرائیل) در آینده‌ای نزدیک فرو خواهد پاشید. وقتی حزب الله بیش از صدهزار موشک ذخیره کرده، جمهوری اسلامی ده‌ها برابر آن موشک در کلاس‌های متعدد دارد و این قدرت توقف ناپذیر است. همه تجربیات و دستاوردهای خود را به برادارن‌مان در جهان اسلام و جبهه مقاومت علیه آمریکا و اسرائیل و متحدان منطقه‌ای آنها منتقل می‌کنیم.”
از: بی بی سی
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.