انتصاب عضو کمیسیون قتل و اعدام بعنوان تولیت آستان قدس رضوی توسط خامنه ای

پنجشنبه, 20ام اسفند, 1394
اندازه قلم متن

khamei-reisi

سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با صدور حکمی ابراهیم رئیسی روحانی تندرو و بدنام معروف به “قاضی مرگ” را به تولیت «آستان قدس رضوی» منصوب کرد.

رئیسی به خاطر عضویت در «کمیسیون مرگ» در اعدامهای سال ۶۷ از جمله قاضیان بدنام جمهوری اسلامی در حوزه حقوق بشر شناخته می‌شود.

او از سال ۱۳۵۷ به مدت سی وهفت سال در قوه قضائیه مشغول به خدمت بوده است و در بسیاری از سرکوب ها و کشتارها نقش داشته است و بسیاری از حکم های اعدام را خود شخصا صادر کرده است و هم اکنون از تصمیم گیرندگان اصلی این قوه به حساب می آید.

رئیسی در سرکوب های دهه شصت شرکت داشته است و در بسیاری از اعدامهای دهه شصت از مجاهدین و سایر گروه ها نقش داشته است. او در این سالها از سال ۱۳۶۳ بعنوان “معاونت گروهکی” دادستان کل کشور مشغول بکار بوده است.

در «اعدام‌های جمعی زندانیان سیاسی» در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران در تابستان و پاییز ۱۳۶۷ که طی آن چندین هزار تن زندانی به قتل رسیدند، ابراهیم رئیسی یکی از افراد هیئت چهارنفره (به همراه مرتضی اشراقی، حسینعلی نیری، و مصطفی پورمحمدی) دست‌اندرکار این اعدام‌ها بود.

azaye-ieyat-ghatl
رئیسی در سال ۱۳۸۶ در مصاحبه با یکی از روزنامه ها گفته است: حکم قطع دست از افتخارات بزرگ ماست (منبع ۱)

ghate-dast2

ghate-dast3

ghate-dast4
وی همچنین طرفدار اجرای احکامی نظیر سنگسار، پرتاب از بلندی و غیره در قوه قضائیه بوده است.

جدول زیر تعداد اعدامهای سالیانه در ایران در سالهای اخیر را نشان می دهد.

edamha
منبع ۱:

رئیسی: حکم قطع دست از افتخارات بزرگ ماست – آفتاب

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. مسلما این تصمیم سید علی خامنه ای یکی از اشتباهات بزرگ او می باشد. و به واسطه این انتخاب نام ننگ او در تاریخ باقی خواهد ماند. اصولا از نظر شرعی جایز نیست فردی که معروف به جنایت است به تولیت مقدس ترین مکان در ایران منصوب کنیم.