تحریم‌ها از جیب رهبر تا سفره مردم

چهارشنبه, 26ام اسفند, 1394
اندازه قلم متن

Mojtaba-Vahedi6

با گذشت چند ماه از توافق نهایی جمهوری اسلامی و گروه ۱+۵ ، اکنون می توان با دقت بیشتر و خطای کمتر ،برخی حواشی وپیامدهای این توافق را مورد ارزیابی قرار داد. تقریبا همه تحلیل گران سیاسی بر این امر اتفاق نظر دارند که رفع تحریم ها مهم ترین موضوع مرتبط با توافق هسته ای است. گروهی بر این باورند که تحریم ها باعث تن دادن جمهوری اسلامی به توافق بوده و گروه دیگر رفع تحریم ها را مهم ترین دستاورد توافق هسته ای می دانند. به عبارت دیگر ،عده ای توافق را به منزله اکل میته – خوردن گوشت مردار – می پندارند که اگر چه مطلوب سران نظام جمهوری اسلامی نبوده اما به ناچار به آن تن داده اند تا راه فراری از تحریم ها بیابند. نظریه دیگری اما توافق را مور تکریم و حتی تقدیس قرار می دهد زیرا رفع تحریم ها را به دنبال داشته یا خواهد داشت.

در این میان مواضع سید علی خامنه ای؛بسیار بحث انگیز شده و عده ای معتقدند نگاه او به مقوله تحریم تغییر کرده است. استدلال این عده ،تغییر لحن اوست که زمانی از “نعمت تحریم ها”سخن می گفت اما در ماههای منتهی به توافق هسته ای اعلام کرد “برای برداشته شدن تحریم ها ،برخی امتیازات را دادیم و بعضی عقب نشینی ها را پذیرفتیم”. اما آیا واقعا موضع خامنه ای نسبت به تحریم ها تغییر کرده است ؟پاسخ من به این پرسش منفی است. آنچه مرا به این باور می رساند تلقی من از رفتار و گفتار خامنه ای در سالهای اخیر از جمله واکنش های او در آخرین ماههای قبل از توافق هسته ای و ماههای پس از توافق است. به گمان من ،خامنه ای واقعا تحریم ها را نعمت و برکت می دانست به شرط آنکه فقط زندگی شهروندان عادی را مختل و با بر هم زدن قواعد تجارت شفاف و آزاد، نقش اصلی در اقتصاد ایران را در اختیار مافیای وابسته به رهبر قرار دهد. در آن سالها به برکت تحریم ،اسکله های قاچاق وابسته به سپاه به شدت فعال شد. در تجارت رسمی نیز ، پیش و بیش از آنکه رفاه مردم و تامین نیازمندی های آنان مدنظر باشد اجرای خواسته حامیان سیاسی رهبر در بلوک شرق مورد توجه قرارمی گرفت. در آن سال ها،نه تنها مواد خوراکی آلوده چینی همچون شیرخشک مخلوط با پودر ملامین و کامیون های غیر استاندارد -مشهور به ارابه مرگ – به راحتی وارد بازار ایران می شد بلکه برای کسب رضایت طرف چینی، حتی جانماز ،چادر مشکی ، تسبیح ،میخ و سنجاق به لیست کالاهای وارداتی از چین اضافه شد. در قرار دادهای بزرگ صنعتی و نظامی نیز حامی بزرگتر رهبر یعنی روسیه ،به تامین کننده اصلی تبدیل شد.

اصرار رهبر برای راضی نگهداشتن طرف روسی در حدی بود که خلف وعده های مکرر روس ها در راه اندازی نیروگاه بوشهر و عدم تحویل برخی تحهیزات نظامی خریداری شده – از جمله موشک های اس سیصد- هیچگاه لبخند رضایت از معاشقه سیاسی -اقتصادی با روسیه را از لبان رهبر دور نساخت . اما آنگاه که نوبت به تحریم درآمدهای نفتی و بانکی رسید شرایط تغییر کرد. در وضعیت جدید، واردات بنجل های چینی و انعقاد قراردادهای بی سرانجام نظامی با روس ها دچار مشکل شد، ولخرجی های رهبر در سایر کشورها دچار اخلال گردید و از همه مهم تر ،تمام نقل و انتقال های مالی که رقم آن به دهها میلیار دلار در هر سال می رسید با خطرات فراوان مواجه گردید.

شرایط جدید، رهبر را مجبور ساخت تا ظاهرا دست از اشتلم گویی ها و قهرمان نمایی های قلابی بردارد و با مظلوم نمایی ،اعلام کند که به خاطر خلاصی از تحریم ها ،حاضر به دادن امتیازاتی شده و برخی عقب نشینی ها را پذیرفته است. البته حتی اگر به رفتار و گفتار پسابرجام خامنه ای هم توجه نکنیم نشانه های فراوانی وجود داشته و دارد که ثابت می کند رهبر جمهوری اسلامی هیچگاه از اینکه تحریم ها موجب افزایش فشار مردم ایران شود احساس نگرانی نداشته است. اما به محض تسری تحریم ها به “جیب پرناشدنی رهبر ” ، به یکباره آنچه تا دیروز ،نعمت و برکت خوانده می شد “آزار دهنده و زحمت ساز ” نام گرفت و همه همت رهبر و مزدبگیران او معطوف به رفع آن شد. اما خامنه ای پس از رفع تحریم ها مجددا دست خود را رو کرد و دشمنی تمام ناشدنی با ملت ایران را به نمایش گذاشت.

رهبر خودخواه جمهوری اسلامی به محض آنکه از “آزاد شدن پول های بلوکه شده “احساس اطمینان کرد بار دیگر درشت گویی و “لات بازی کلامی “پیشه ساخت . او در این مرحله حداکثر امکانات و قدرت خویش را به میدان آورده تا دولت نتواند پول های آزاد شده را در مسیر برنامه های آشکار و برای رفع برخی تنگناهای اقتصادی مردم به کار گیرد. سخنرانی های متعدد با هدف وحشت زایی در میان سرمایه گذاران خارجی و القای این نکته که دولت دارای اختیار کافی برای اجرای برنامه های اقتصادی خود نیست شاه بیت سخنرانی های خامنه ای و کسانی است که در داخل و خارج کشور ،بازوان اصلی و سخنگویان رهبر تلقی می شوند و امکان هر نوع سنگ اندازی در مسیر دولت را دارند. در واقع مواضع اخیر رهبر ادامه مواضع سالیان گذشته اوست که تجارت استاندارد و آزاد را به زیان مافیای وابسته به خویش می دانست و از افزایش تحریم های تجاری علیه کشور و مردم استقبال می کرد. او به درستی به این نکته پی برده بود که در شرایط تحریم، قاچاقچیان مسلح و قدرتمند حکومتی ،بیشترین سودها را به جیب خواهند که البته شرط این سودجویی ناجوانمردانه ،دسترسی آزادانه حکومت به درآمدهای نفتی و امکان نقل و انتقال این در آمدهاست.

در یک کلام ،اکنون که رهبر، جیب خود را در حال خلاص شدن از تحریم ها می بیند تصمیم گرفته بدون آنکه توافق مربوط به آزاد سازی پول ها را به خطر بیندازد از عادی شدن روابط تجاری با سایر کشورها به ویژه کشورهای غربی جلوگیری نماید و همانند تمام سال هایی که تحریم ،یک واژه مقدس و موجب برکت بود بخش عمده تجارت کشور را در انحصار کسانی قرار دهد که احمدی نژاد ،آنان را “برادران قاچاقچی “می نامید .

اکنون با اطمینان می گویم آنچه خامنه ای را به عقب نشینی ذلیلانه در برابر امریکا و اروپا وادار ساخت “خالی شدن جیب خود “بود و اکنون برای جبران آن حقارت ،مجددا اظهارات و اقداماتی را در پیش گرفته که به قیمت خالی ماندن سفره های مردم ،جیب مافیای وابسته به رهبر را پر می کند. او همچنان تحریم ها علیه زندگی عادی مردم را برکت می داند اما به شدت مراقب است که رفع تحریم های بانکی و نفتی با خطری مواجه نشود. سیاست خامنه ای برای رسیدن به هر دو هدف،باز گذاشتن دست و زبان اراذل و اوباش حکومتی برای بی اختیار نشان دادن دولت و ترسیم فضای ناامن برای سرمایه گذاران داخلی و فعالان اقتصادی خارجی است. در عین حال درحوادثی مانند دستگیری نیروهای امریکایی در خلیج فارس ،شخصا وارد می شود و در زمانی کمتر از بیست و چهار ساعت ،رضایت طرف مقابل را جلب می کند.

به نظر می رسد خامنه ای تا کنون برای رسیدن به این دوهدف ، گام های موفقی برداشته است.ضمن آنکه به شدت مراقب است حامیان اصلی خویش در روسیه و چین را نیز از نگرانی برهاند. ملاقات خصوصی او با پوتین و اظهار رضایت نخست وزیر چین از نقش رهبر جمهوری اسلامی در توسعه روابط اقتصادی دو کشور،موفقیت خامنه ای در خالی نگهداشتن سفره مردم و پر کردن جیب خویش همراه با حفظ متحدان سیاسی را آشکار می سازد.
از: گویا
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

 1. با سلام

  ایا میدانید ریشه ی این مفاسد از کجاست؟؟
  ایا میدانید حمایت بی دریغ رهبری از احمدی نژاد و مصباحیون و تندروان
  بد زان برای چیست؟؟؟
  فقط یک عامل مهم باعث این همه حمایت شده.
  اینها کلهم جزو انجمن حجتیه هستند/ تا سال ۸۴ اینها نمیتوانستند عرض
  انامی در جامعه داشته باشند/ بعد از پیروزی احمدی نزاد اینها دور گرفتن
  برای همین مملکت را بچالش جهانی کشیدن
  تا فساد زیاد شود و اقا امام زمان ظهور کند
  همین و بس
  این همه فحشا و فقر و بیکاری و مفاسد دیگر فقط فقط ساخته ی عمدی دست اینهاست
  اخیرا هم انجمن حجتیه اعلام وجود کرده میتوانید در سایت رجا نیوز مطالعه بفرمائید
  فقط فردی مثل اقای رفسنجانی باید پا بمیدان بذاره و ابروی اینها را ببره
  و بملت نشون بده که این همه بدبختی ملت زیر سر خامنه ای و دیگر دوستانش در انجمن حجتیه است

  موفق باشید