بایدن: ایران توافق اتمی را لغو کند وارد عمل می‌شویم

دوشنبه, ۲ام فروردین, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

معاون رئیس‌جمهور آمریکا در نشست آیپک هشدار داد که آمریکا به دقت مراقب عملکرد ایران در رابطه با توافق اتمی است. جو بایدن همزمان از شهرک‌سازی‌های اسرائیل انتقاد کرد و آن را زمینه‌ساز شکست مذاکرات صلح خواند.

جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، در نشست سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) در واشنگتن به ایران هشدار داد و گفت، آمریکا “مانند شاهین” مراقب ایران است تا از انطباق عملکرد این کشور با تعهدات مندرج در توافق اتمی اطمینان حاصل کند.

بایدن در نشست آیپک که بزرگ‌ترین لابی ‌طرفدار اسرائیل در آمریکاست تأکید کرد که طبق این توافق، ایران “هرگز” اجازه تولید بمب اتمی را پیدا نخواهد کرد.

او خاطرنشان ساخت که اگر ایران توافق را نقض کند آمریکا “وارد عمل خواهد شد.”

معاون باراک اوباما هشدار داد در صورتی که ایران به عقب بازگشته و توافق را نقض کند تحریم‌هایی که بعد از توافق از میان برداشته شد به‌سرعت برقرار خواهد شد.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اول فروردین در سخنانی آمریکا را متهم کرد که به تعهدات مندرج در برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) عمل نکرده است. او افزود، آمریکایی‌ها تحریم‌ها را “بر روی کاغذ” از میان برداشتند اما “از راه‌های متعدد جلوی مقاصد جمهوری اسلامی را گرفتند.”

ایران همواره تأکید کرده که قصد ساخت بمب اتمی را ندارد. اما در اسرائیل هنوز هم نگرانی از حمله ایران وجود دارد و برخی بیم آن دارند که توافق اتمی با ایران امنیت اسرائیل را به خطر انداخته باشد.

جو بایدن به اسرائیل اطمینان خاطر دارد که ارتش آمریکا به حمایت خود از اسرائیل ادامه خواهد داد و موجودیت، قدرت و قابلیت اسرائیل “برای همیشه ادامه خواهد یافت.”

انتقاد از اسرائیل

بایدن همزمان از اسرائیل خواست تعهد خود در زمینه راه حل دو کشور برای پایان بخشیدن به منازعه با فلسطینی‌ها را نشان دهد و تأکید کرد که شهرک‌سازی‌های اسرائیل تضعیف‌کننده دست‌یابی به صلح است.

او روشن ساخت که با دولت بنیامین نتانیاهو که می‌گوید، شهرک‌سازی‌ها تلاش‌ها‌ برای برقراری صلح را مختل نخواهد کرد موافق نیست.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا خاطرنشان ساخت که در حال حاضر اراده سیاسی میان اسرائیل و فلسطینیان برای حرکت به جلو از طریق انجام مذاکرات جدی وجود ندارد.

او با اشاره به راه حل تشکیل کشور فلسطین در کنار کشور اسرائیل (راه حل دو کشور) اضافه کرد، به نظر می‌رسد که منطقه به جای حرکت در این مسیر به سوی راه حل یک کشور در حرکت است.

بایدن یادآور شد که اسرائیل می‌خواهد شهرک‌های خود را در صورت رسیدن به توافق صلح نیز نگه دارد. اما فلسطینی‌ها که در صدد تشکیل کشوری در کرانه باختری و نوار غزه‌اند می‌گویند، بیم آن دارند که توسعه شهرک‌های اسرائیلی مانع از تشکیل کشوری پایدار شود.

فلسطینی‌ها می‌گویند، ساخت و سازهای اسرائیل یکی از دلایلی بود که مذاکرات صلح سال ۲۰۱۴ با میانجی‌گری آمریکا را به شکست کشاند. اوج‌گیری خشونت‌ها میان دو طرف طی پنج ماه اخیر نیز امید به ازسرگیری مذاکرات در آینده‌ای نزدیک را کاهش داده است.

بایدن از هر دو طرف درگیر خواست با برداشتن “گام‌های معنی‌دار تعهد خود به راه حل تشکیل دو کشور” را نشان دهند.

از: دویچه وله

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.