وزارت کشور ایران: دلیل باطل شدن آرای منتخب اصفهان به ما هم اعلام نشده است

دوشنبه, 9ام فروردین, 1395
اندازه قلم متن

حسینعلی امیری، قائم مقام وزیر کشور ایران می‌گوید که برداشت حقوقی این وزارت‌خانه در مورد ابطال آرای مینو خالقی، منتخب سوم حوزه انتخابیه اصفهان در انتخابات اخیر مجلس با شورای نگهبان متفاوت است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، آقای امیری امروز دوشنبه ۹ فروردین (۲۸ مارس) در جمع خبرنگاران از دلیل ابطال آرای خانم خالقی اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: “این را از شورای نگهبان بپرسید”.

آقای امیری تأکید کرد که شورای نگهبان دلایل ابطال آرای خانم خالقی را به وزارت کشور هم اعلام نکرده است.

همزمان محمدحسین مقیمی، دبیر ستاد انتخابات کشور گفته است که علت ابطال آرا “به خود منتخب اعلام شده است”.

خانم خالقی روز شنبه در کانال تلگرام خود نوشته بود: “بنا بر مصاحبه رسمی سخنگوی محترم هیئت نظارت بر انتخابات، آرای اینجانب ابطال گشته و اصلا مسئله رد صلاحیت مطرح نیست که البته این موضوع نیازمند مداقه حقوقی است”.

خانم خالقی در انتخابات مورد حمایت ائتلاف اصلاح طلبان و میانه روها بود و نامش در فهرست امید قرار داشت.
شورای نگهبان ایران در آخرین روز سال گذشته خورشیدی به وزارت کشور اعلام کرد که نتیجه انتخابات مجلس در حوزه اصفهان را در مورد نفرات اول، دوم، چهارم و پنجم تأیید می کند (دو نفر از فهرست امید و دو نفر از فهرست اصولگرایان).

سیامک ره‌پیک، سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات و عضو حقوقدان شورای نگهبان چهار روز بعد گفت که نماینده باقی مانده حوزه انتخابیه اصفهان در انتخابات میان‌دوره‌ای (همزمان با انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶) انتخاب خواهد شد.

در پی انتشار این اظهارات، شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان اصفهان در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور به “رد صلاحیت” یکی از منتخبان شهر اصفهان پس از اعلام نتایج انتخابات اعتراض کرد و خواهان رسیدگی به این اقدام شورای نگهبان شد.

استاندار اصفهان هم گفت که حتی در صورت بی نتیجه ماندن اعتراض خانم خالقی، منطقا باید نفر ششم وارد مجلس شود که ۲۶.۲ درصد آراء را به دست آورده و حتی نیاز به برگزاری دور دوم انتخابات نیست.

نفر ششم انتخابات در حوزه انتخابیه اصفهان علیرضا آجدانی بود که ۱۷۵ هزار و ۹۳۸ رأی داشت و نام او هم در فهرست امید (ائتلاف اصلاح طلبان و میانه روها) دیده می شد.
از: بی بی سی
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.