گاردین: چرا صداوسیمای ایران دیگر بیننده ندارد؟

جمعه, ۲۰ام فروردین, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

روزنامه “گاردین” با انتشار گزارشی به وضعیت دشواری اشاره می کند که صدا و سیما در رقابت با شبکه های اجتماعی و شبکه های تلویزیونی و ویدئویی آنلاین در آن قرار گرفته است.

این روزنامه بریتانیایی با اشاره به چالش های ایجاد شده برای صدا و سیما می نویسد:”برای بیش از دو دهه صدا و سیما رسانه شنیداری و تصویری انحصاری در ایران بوده است. با این حال، در سال های اخیر رقبای بیش تری وارد عمل شده اند که کار را برای آن رسانه سخت تر کرده اند. “مجید رضاییان” استاد روزنامه نگاری در دانشگاه آزاد اسلامی می گوید:”کانال های آنلاین و شبکه های اجتماعی یک چالش بزرگ برای تلویزیون دولتی هستند چرا که در حال در هم شکستن انحصار خود هستند”.

گاردین اشاره می کند که در واکنش به این موضوع صدا و سیما برنامه های تازه را پخش می کند که رویکرد سیاسی انتقادی نسبت به دولت حسن روحانی و سیاست های او را دارد. این روزنامه با اشاره به رویکرد ناهمدلانه صدا و سیما با دولت تدبیر و امید می نویسد:”صدا و سیما پوشش ضعیفی از مذاکرات هسته ای میان تیم ایرانی با قدرت های جهانی داشت. می توان گفت در مواردی این رویکرد حتی بسیار شدید و تند و تیز بوده است چندین مستند با حمله به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران انجام شدند”.

این روزنامه در ادامه می نویسد:”ظریف که بسیاری او را قهرمان ملی می دانند با بی مهری تلویزیون دولتی ایران مواجه شده است. هنگامی که او با برنامه نود مصاجبه کرده بود مدیران صدا و سیما اجازه پخش آن را ندادند”.

گاردین در ادامه اشاره می کند که رادیو و تلویزیون های آنلاین باعث شده اند تا تلویزیون دولتی دیگر در میان مردم محبوبیت و نفوذ سابق را نداشته باشد و در این باره می نویسد:”برای مثال، پیش از انتخابات رییس دولت اصلاحات از طریق شبکه های اجتماعی پیامی ویدئویی را منتشر کرد که در آن خواستار مشارت همگانی مردم در انتخابات و رای به فهرست نامزدهای اعتدالی و اصلاح طلب شد”.

در بخش دیگری از این گزارش گاردین اشاره می کند که مهدی شکوری خالق کانال محبوب آپارات می گوید که اینرنت ذاتا ویژگی انحصار شکنی دارد. او اشاره می کند که آپارات بیش از ۲۵ میلیون بینننده در هر ماه دارد و به عنوان نسخه ایرانی یوتیوب شناخته شده است. او می گوید هر کلیپی در این کانال منتشر می شود و اجازه ای به کسب مجوز دولتی ندارد. او به اقبال مردم به برنامه های تاک شو اشاره می کند و می گوید:”برای مثال برنامه دید در شب با مجری گری رضا رشید پور با استقبال زیادی مواجه شده است. وزیر امور خارجه ایران در این برنامه اظهار کرد که رادیو و تلویزیون دولتی اخبار مرتبط با افتخارات ایرانیان را بازتاب نمی دهد”. /خرداد

از: تیک

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.