زنان ایرانی سرود صلح و آشتی برای جامعه جهانی سر می دهند

دوشنبه, 23ام فروردین, 1395
اندازه قلم متن

shahla-lahiji

ایران سرزمین مهر و دوستی

انتخاب خبر: عضو هیئت مؤسس کمپین تغییر چهره مردانه مجلس با بیان اینکه مجلس آینده به طور اساسی در دوره دهم فعالیت خود تغییر چهره خواهد داد، تصریح کرد: باید منتظر انتخابات میان دوره ای بود چون تعداد دیگری از زنان به نمایندگان فعلی که در مرحله اول رأی آورده اند اضافه خواهند شد.

شهلا لاهیجی در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر افزود: تعداد زنان راه یافته به مجلس مهم نیست و بارها گفته ایم که حتی می توان به مردان نماینده نیز به شرطی که آنها نیز بتوانند منعکس کننده خواسته های همه ملت باشند و این خواسته ها صرفاً جنسیتی نباشد، اتکا و اعتماد کرد.

وی به تجربه تلخ مجلس ششم اشاره کرد و گفت: مجلس ششم کاملاً و یکپارچه در اختیار اصلاح طلبان بود، اما اصلاح طلبان نتوانستند آن طور که باید آرزوهای مردم را محقق کنند.

مؤسس و مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان با بیان اینکه گذشته، چراغ راه آینده است و گروه های سیاسی باید از گذشته عبرت بگیرند، تصریح کرد: من به عنوان یک فعال اجتماعی طی ۳۵ سال فعالیت خود در کار نشر سعی کرده ام به قدر سر سوزنی تکلیفی که به عنوان یک انسان بر عهده من گذاشته شده را انجام بدهم.

همه مشکلات مردم و کشور، سیاسی نیست

اصلاح طلبان نشان دهند که دیگر اشتباه نمی کنند

وی ادامه داد: در دوران اصلاحات حتی با تعدادی از آقایان اصلاح طلب که صحبت می شد، به آنها این نکات را تذکر می دادم که دیر به فکر افتادید که نماینده همه ملت ایران هستید.

لاهیجی اضافه کرد: همه مشکلات مردم و کشور، سیاسی نیست، و به همین منظور نمایندگان مجلس ششم تنها نباید به دنبال جرم سیاسی می رفتند بلکه باید به دنبال مسایل اقتصادی مردمی می رفتند که به تدریج سفره آنها کوچک و کوچک تر می شد و این کار در دوران اصلاحات انجام نشد.

این فعال حقوق بشر خاطرنشان کرد: در زمانی که پول و سرمایه در این کشور وجود داشت و نفت ایران به فروش می رفت باید به دنبال اشتغال می رفتیم و این کار طی دوران اصلاحات انجام نشد و متأسفانه وضعیتی به وجود آمد که اطمینان مردم از اصلاح طلبان سلب شد.

وی تصریح کرد: اگر این بار نیز مردم دوباره به اصلاح طلبان رأی دادند باید آنان نشان دهند که دیگر اشتباه نمی کنند.

وی گفت: در مورد اشتباهات استراتژیکی و تاکتیکی اصلاح طلبان این جناح باید در عمل و کلام نشان دهد که اشتباهات گذشته را تکرار نمی کند، و این پیام من به تمامی اصلاح طلبانی است که در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی حضور پیدا می کنند و این پیام حتی شامل رهبران آنها نیز می گردد.

امور زنان در کشورمان از اهمیت بالایی برخوردار است

این حامی «کارزار انتخاباتی تلاش برای حضور زنان بیشتر در مجلس دهم» تأکید کرد: آقای دکتر عارف و دیگرانی که قصد دارند ریاست فراکسیونی را در مجلس آینده به عهده داشته باشند باید مسائل گذشته را به یاد داشته باشند و بدانند که دیگر جایی برای خطاها و اشتباهات گذشته آنها باقی نمانده است.

لاهیجی با بیان اینکه تأکید روی مسائل زنان صرفاً به این دلیل است که برخی امور زنان در کشورمان از اهمیت بالایی برخوردار هستند، افزود: هنوز یک خانه امن برای زنان در کشور وجود ندارد، و این درست است که ایجاد خانه های امن جزو وظایف مستقیم مجلس نیست و ممکن است به یک وزارتخانه مربوط باشد، اما مجلس آینده به وزارتخانه مربوطه باید تکلیف کند که امور زنان را پیگیری کرده و در این خصوص اقدام عملی انجام دهد.

امروز زنان ایران آمادگی دارند تا به دولت و مجلس کمک کنند

این فعال حقوق زنان با تأکید بر اینکه امروز زنان ایران آمادگی دارند تا به دولت و مجلس در راستای انجام وظایف آنها کمک و یاری کنند، گفت: زنان ایران آمادگی دارند که برای چنین مکان هایی حتی در شهرستان ها و به دلیل فراوانی آسیب های اجتماعی زنان خدمات رایگان ارائه کنند.

لاهیجی تصریح کرد: برخلاف همه تصوراتی که وجود دارد به مجلس آینده بسیار امیدوار هستم و امیدوارم که خانم ها و آقایان نماینده مجلس دهم، امید زنان ایران که به آنها رأی داده اند را ناامید نکنند و یک بار دیگر زنان ایران را به خانه ها بازنگردانند؛ چرا که آنان باید به یاد داشته باشند که در دوره های قبلی مجلس چه اتفاقات ناگواری افتاد.

وی ادامه داد: باید فراموش نکرد که وقتی مردم قهر می کنند ممکن است آشتی کردن آنها هشت تا ده سال به طول انجامد.

اصلاح طلبان کاری نکنند که زنان ایرانی دوباره در یک سکوت مطلق قرار گیرند

مؤسس و مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان خاطرنشان کرد: یک بار چنین سخنی را در دوران انتخابات آقای خاتمی با ایشان مطرح کردم و به آقای خاتمی گفتم وقتی مردم قهر می کنند ۲۰ سال در سکوت خواهند ماند، پس امیدوار هستم اصلاح طلبان چه آنهایی که در مجلس آینده حضور پیدا می کنند و چه رهبران آنها کاری نکنند که زنان ایرانی دوباره در یک سکوت مطلق قرار گیرند و در آینده بگویند «سعی کردیم، اما نشد!»؛ چراکه این سخن پسندیده ای برای یک ملت نیست!

وی به تلاش مجلس آینده در حل مسایل فیمابین جمهوری اسلامی ایران و غرب اشاره کرد و گفت: امروز مردم ایران در جهانی زندگی می کنند که همه با یکدیگر مرتبط هستند و به همدیگر نیازمندند و هیچ فرد یا سازمانی نمی تواند ادعا کند که به جهان بی نیاز است و

ملت ایران نیازمند جهان هستند، جهان نیز به ملت ایران نیازمند است

هرکس بگوید که یک کشور و یک ملت به جهان بی نیاز هستند، دچار اشتباه شده است؛ چرا که همانگونه که ملت ایران نیازمند جهان هستند، جهان نیز به ملت ایران نیازمند است.

این فعال حقوق بشر تأکید کرد: اگر مردم ایران چیزی در سفره جهانی قرار ندهند، ملت ایران متأسفانه خوشه خور سفره های دیگر خواهند بود، پس برای مملکت به طور عام و برای بیکاری، فقر و آسیب های اجتماعی آن به طور خاص باید اقدام و عمل کرد.

لاهیجی اضافه کرد: امروز باید برای رفاه کشور کار کرد و این جاده هایی که امروز در ایران کشتار می گیرد باید بازسازی شوند، امروز باید به جان و بهداشت و سلامت مردم فکر کرد، امروز باید به مردم ایران اندیشید، و این مردم شامل زنان و مردان هستند، بنابراین هم باید به مردان فکر کرد و هم باید به رفاه و بهداشت و اشتغال زنان فکر کرد و نمی توان نیازها و خواسته های نیمی از جمعیت یعنی ۵۰ درصد از نیازهای جمعیت کشور را نادیده گرفت.

هرکس قصد نادیده گرفتن نیازهای زنان را داشته باشد سرانجام شکست می خورد
مبادا تاریخ بنویسد که مردم ایران دایماً خطاها و اشتباهات خود را تکرار می کنند

وی با تأکید بر اینکه هر فرد یا سازمان یا هر نهادی اگر قصد نادیده گرفتن نیازها و خواسته های زنان امروز ایران را داشته باشد سرانجام شکست می خورد، تصریح کرد: امروز چه از سوی افراد و نهادهای حکومتی اقدام و عملی در حوزه زنان صورت گرفته و یا اصلاً صورت نگیرد، زنان ایرانی امروز به مسیر حق طلبی و مطالبه گری ادامه خواهند داد، بنابراین امروز باید نهادهای حکومتی اعم از دولت و مجلس و نهادهای دیگر به خود آمده و یادمان نرود که تاریخ را انسان می نویسد و انسان نیز مشتمل بر زن و مرد است، پس مبادا درباره ملت ایران بنویسند که این کشور و ملت دایماً خطاها و اشتباهات خود را تکرار می کنند.

این عضو هیئت مؤسس کمپین تغییر چهره مردانه مجلس تصریح کرد: امروز فعالان جنبش زنان نمی خواهند چنین اتفاقی در صحنه اجتماعی و سیاسی کشور رخ دهد.

آقای روحانی باید امروز دست خود را برای یاری زنان کشورمان دراز کند
امروز مطالبه آقای رئیس جمهور باید کمک و یاری از زنان کشورمان باشد

و اما آقای دکتر روحانی در پیام نوروزی خود تأکید زیادی بر سر دادن سرود وحدت ملی و آشتی ملی داشتند. در این راستا جامعه زنان کشورمان چه اقداماتی می تواند انجام داده و به دستگاههای اجرایی و مقننه چه کمک هایی می توانند کند؟

شهلا لاهیجی در پاسخ به این پرسش انتخاب خبر گفت: آقای روحانی باید امروز دست خود را برای یاری زنان کشورمان دراز کند و امروز مطالبه آقای رئیس جمهور باید کمک و یاری از زنان کشورمان باشد.

وی تأکید کرد: تا به امروز خواست آقای روحانی این نبوده که زنان ایران به یاری ایشان بشتابند، بنابراین آقای دکتر روحانی باید اعلام کنند که ایشان از زنان و مردان ایرانی می خواهند که در این آشتی ملی همراه ایشان باشند.

آقای روحانی باید تعریف خود را از آشتی ملی به روشنی و صراحت بیان کنند
آقای روحانی از ملت بخواهند که در یک همگرایی ملی همراه ایشان باشند

این فعال حقوق بشر با تأکید بر اینکه مگر یک ملت می توانند با هم قهر کنند، گفت: آقای روحانی باید تعریف خود را از آشتی ملی به روشنی و صراحت بیان کنند.

وی تصریح کرد: من یک عضو اجتماعی و عضوی از جامعه مدنی ایران هستم و امثال ما، ملت هستند و نه گروه های سیاسی! بنابراین باید آقای روحانی از ملت بخواهند که در یک همگرایی ملی همراه ایشان باشند.

امروز مردم ایران همراه رئیس جمهور ایران هستند
اگر ملت همراه رئیس جمهور باشند، گفتمان آقای روحانی هرگز شکست نمی خورد

این فعال حقوق زنان به پیام دو انتخابات سال های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۴ اشاره کرد و گفت: پیام ملتی که در انتخابات سال ۹۲ به ایشان رأی داد و در انتخابات هفتم اسفندماه نیز با آقای روحانی بیعت کردند و به ایشان «آری» گفتند، این بود که امروز مردم ایران همراه رئیس جمهور ایران هستند.

وی خاطرنشان کرد: در موقعیتی که هیچ کس فکر نمی کرد، ملت ایران به آقای روحانی اعتماد کرد و به ایشان رأی دادند و ایشان نیز باید حسن نیت خود را به مردم اثبات کنند، و در این راستا امروز آقای روحانی باید قیمت انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ و همچنین قیمت انتخابات مجلس در هفتم اسفندماه ۹۴ را درک کنند و آقای رئیس جمهور باید ارزش و منزلت این دو انتخابات را درک کنند و بدانند که اگر ملت همراه ایشان باشند، آقای روحانی و گفتمان ایشان هرگز شکست نمی خورد.

آقای روحانی نباید خارج از محدوده ملتی که به ایشان رأی دادند، عمل کنند
زنان ایران امروز آماده هستند که به دوستی و تعامل و همگرایی عمومی کمک کنند

مؤسس و مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان تصریح کرد: اگر آقای روحانی قصد داشته باشند خارج از محدوده ملتی که به ایشان رأی دادند و سپس به نمایندگانی که آقای روحانی هوادار و حامی آنها بودند، پشت کنند و به فکر قدرت باشند، آنگاه ملت ایران همان رفتاری را می کند که یک روزی با اصلاح طلبان انجام داد و از صحنه سیاسی و اجتماعی کشورمان قهر می کنند و این قهر، بسیار تلخ است.

لاهیجی تأکید کرد: ما زنان ایران امروز آماده ایم که همراه آقای روحانی قرار گرفته و به دوستی و تعامل و همگرایی عمومی کمک کنیم، اما زنان ایران نیمی از جمعیت هستند و مطمئن هستیم که مردان بسیاری نیز با ما زنان همراه خواهند بود.

این فعال حقوق بشر تأکید کرد: امروز نباید ترسی به دل راه داد، چراکه یا کسی اصلاً نباید وارد حکومت شود و یا اگر کسی به صحنه سیاسی قدرت و حکومت وارد شد نباید ترسی به دل راه دهد، چون اگر افرادی که با اقبال مردم مواجه می شوند و به صحنه قدرت ورود پیدا می کنند، ترسی به دل راه دهند، تصور نمی شود سرگذشت خوبی در انتظار آنان باشد.

امروز زمانی است که ملت ایران با همدیگر آشتی و حتی با جهان آشتی کنند
قهر، ملت ایران را به جایی نخواهد رساند

وی اظهار داشت: به گمان من امروز زمانی است که ملت ایران اعم از زنان و مردان و تمامی گروه های سیاسی و اجتماعی با همدیگر آشتی و حتی با جهان آشتی کنند، چراکه قهر، ملت ایران را به جایی نخواهد رساند، و اثبات شده قهر هیچ ملتی را به جایی نخواهند رساند.

عضو هیئت مؤسس کمپین تغییر چهره مردانه مجلس در بخش دیگری از اظهارات خود به ایجاد جریان های اجتماعی پرداخت که در راستای نیازهای به روز زنان جدیداً می توانند آفریده شوند.

آنچه مسلم است؛ طیف جدیدی از جوانان و دانشجویان همچنان قصد دارند تا در آینده جریان های مربوط به حوزه زنان را ایجاد کنند.

اگر ترس بر جامعه حکمفرما باشد، هیچ اتفاق قابل توجهی در کشور نخواهد افتاد
شهلا لاهیجی در همین رابطه گفت: تا وقتی که ترس بر جامعه حکمفرما باشد، هیچ اتفاق قابل توجهی در کشور نخواهد افتاد، و تا وقتی که نهادهایی در حال ترساندن زنان از همه نوع تجمع و گردهمایی هستند، هیچ اتفاقی نمی تواند در صحنه اجتماعی و سیاسی کشور رخ دهد.

مؤسس و مدیر انتشارات روشنگران و مطالعات زنان خاطرنشان کرد: اگر تاریخ جهان خوانده شود نتیجه گرفته می شود که زندانی کردن، انجام بازجویی، سؤال کردن و یا ترساندن زنان نتوانسته جلوی اتفاقات مهم در جوامع را بگیرد.

کشور و ملت ایران عضوی از پیکره جهانی هستند
ایران کشور بزرگ منطقه است

وی همچنین به انتخابات ریاست جمهوری آینده ایالات متحده اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران ممکن است که در نوامبر آینده با یک رئیس جمهور زن در ایالات متحده آمریکا روبرو شود، با این وجود در این شرایط چگونه می توان عمل کرد؟

این فعال حقوق بشر افزود: کلینتون نسبت به حقوق بشر و به ویژه حقوق زنان بسیار حساس است و درست است که ملت ایران دلیلی ندارد به کلینتون و ایالات متحده متکی باشد، اما کشور و ملت ایران بهرحال عضوی از پیکره جهانی هستند.

وی ادامه داد: ایران کشور بزرگ منطقه است و ایران نمی تواند به پاکستان نگاه کند، مردم کشور ایران، افغانستان نیستند، بلکه ملت ایران، ملتی بزرگ با رشد اجتماعی بسیار بالایی است و امروز دنیا این را به خوبی می داند.

امروز جمهوری اسلامی می تواند با حفظ استقلال و تمامی ارزش ها با دنیا آشتی کند
آمادگی زنان کشورمان برای سر دادن سرود مهر و دوستی و صلح برای جامعه جهانی

لاهیجی تأکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران و ملت بزرگ ایران می توانند با حفظ استقلال، با حفظ تمامی ارزش ها و با حفظ همه فرهنگ خود با دنیا آشتی کنند.

وی تصریح کرد: اگر ما ملت ایران بنا باشد با جهان آشتی کنیم ابتدا باید با خودمان آشتی کنیم.

وی به آمادگی زنان کشورمان برای سر دادن سرود مهر و دوستی و صلح برای جامعه جهانی اشاره کرد و گفت: امروز زنان ایران آمادگی دارند تا درباره برقراری یک دیپلماسی خوب و ارزشمند با دولت و مجلس همکاری کنند.

یک دیپلماسی عاقلانه می تواند جمهوری اسلامی را وارد جمع جهانی کند
این حامی «کارزار انتخاباتی تلاش برای حضور زنان بیشتر در مجلس دهم» تأکید کرد: برقراری یک دیپلماسی عاقلانه از سوی جمهوری اسلامی ایران که فاقد حرف های آتشین و بدون پیام های بحث برانگیز باشد می تواند جمهوری اسلامی ایران را به طرز خوبی وارد جمع جهانی کند.

شهلا لاهیجی تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران به چنین دیپلماسی نیازمند است، چراکه اکنون جمهوری اسلامی ایران درخواست خود را نسبت به عضویت در شبکه های تجارت جهانی ارائه داده است، و اگر ایران بنا باشد به زودی عضو سازمان های تجارت جهانی شود، بسیاری کارها را قبل از آن باید انجام دهد و امیدوار هستیم که دولتمردان ایرانی این موضوع را احساس کرده و آن را به خوبی درک کنند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.