هزینه هایی که ادامه حصر بر کشور تحمیل می کند: پیشنهاد رفع حصر معترضین به نتایج انتخابات ۸۸

شنبه, 28ام فروردین, 1395
اندازه قلم متن

انتخاب خبر: استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به نامه مهدی کروبی به رییس جمهوری ایران، گفت: آقای کروبی در نامه خود به نفس غیرقانونی بودن حصر خود اشاره دارند، چرا که هنوز مشخص نیست محفل قانونی این حصر کجا بوده است.

به گزارش انتخاب خبر، «مهدی کروبی» یکی از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ طی نامه ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی خواستار محاکمه خود در یک دادگاه علنی شده و تأکید کرده نتیجه دادگاه علنی را بدون در نظر گرفتن حق تجدید نظر خواهی می‌پذیرد.

در همین رابطه، دکتر صادق زیباکلام در گفتگو با خبرنگار انتخاب خبر اظهار داشت: اگر گفته شود شورای عالی امنیت ملی تصمیم به حصر آقایان مهدی کروبی و میرحسین موسوی و خانم زهرا رهنورد گرفته، این بر اساس ضرورت هایی است که موقتاً به وجود می آید؛ فرض کنیم شورای عالی امنیت ملی در سال ٨٨ یا ٨٩ تشخیص داده بود که فعلاً این آقایان و خانم دکتر رهنورد در حصر باشند، حال با توجه به اینکه ذات تصمیم گیری های شورای عالی امنیت ملی در شرایط بحرانی است آیا از سال ٨٨ تاکنون این بحران پایان نیافته است؟

این فعال سیاسی در ادامه گفت: اگر هم عنوان شود قوه محترم قضائیه این تصمیم را گرفته اند باید روشن شود که در کدام دادگاه به اتهامات آقای کروبی و مهندس موسوی و خانم دکتر رهنورد رسیدگی شده و براساس کدام کیفرخواست اقدام به حصر این افراد شده است و همینطور باید مشخص شود که رأی صادره چه بوده است و اینکه اگر محکوم به حصر شده اند، این محکومیت تا چه مدت ادامه دارد؟

زیباکلام تصریح کرد: در برخی اظهارنظرها عنوان می شود که جرم این افراد به حدی سنگین است که اگر محاکمه شوند محکوم به اعدام می شوند؛ آقای کروبی در این نامه دقیقاً اشاره می کنند که این محاکمه را توسط یک دادگاه صالحه و همینطور با تأکید بر علنی بودن برگزار کنند تا هر اتهامی به ایشان و آقای موسوی و خانم رهنورد وارد گردید و آن ها از آن دفاع کردند، مردم هم آن را ببینند و بشنوند.

وی ادامه داد: انتظار آقای کروبی مطابق آنچه در نامه خود به آن اشاره کرده می تواند کمترین توقع یک فرد از کشوری باشد که قانون در آن حکمفرما است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: اکنون ادامه حصر مشکل اساسی برای نظام به وجود آورده است، چرا که فرض کنید فردا تصمیم گرفته شود آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد را آزاد کنند؛ اتفاقی که می افتد این است که صد هزار نفر از تهران و شهرستان ها که آنها را قهرمانان ملی می دانند می خواهند بیایند و اینها را ببینند، در عین حال عده دیگری هم که ایشان را خطاکار می دانند می خواهند بیایند و برعلیه آنها شعار دهند.

وی افزود: من معتقدم آن فکر اولیه ای که آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد را در حصر نگاه داشت به بلندمدت شدن و تبعات آن نپرداخته بود، چون واقعیت این است که موضوع حصر این افراد نه مشمول مرور زمان و نه فراموش می شود؛ قطعاً چند وقت دیگر که زمان انتخابات دور دوازدهم آغاز می شود مسئله رفع حصر یکی از مطالبات جدی برخی خواهد بود.

زیباکلام در ادامه اشاره کرد: وقتی آقایان کروبی و موسوی در انتخابات اخیر رفتند و رأی دادند این بدان معنا است که ایشان کلیت نظام را می پذیرند و نمی شود عنوان کرد که علیه نظام، تمرد کرده اند.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران ضمن اشاره به هزینه های ادامه حصر تصریح کرد: اگر همچنان عده ای خواستار آن باشند تا به این تصمیم ناپخته و بدون آینده نگری ادامه داده شود، مشکلات در حصر نگه داشتن این افراد چه از نظر بین المللی و چه از نظر افکار عمومی داخلی همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

وی در خصوص راه حل این موضوع اشاره کرد: به نظر من راه حلی که می تواند باعث حفظ اعتبار نظام و عدم خدشه وارد شدن به آن درخصوص حصر شود، این است که حصر به تدریج برداشته شود؛ بطور مثال بدون اینکه رفع حصر اعلام شود، بستگان درجه اول این افراد و فامیل های دور و نزدیک بتوانند به دیدار آنها بیایند، و در مرحله بعدی بدون اینکه اعلام رسمی صورت گیرد به آنها اجازه مسافرت داده شود و در مرحله آخر هم دوستان و آشنایان هم بتوانند اینها را ببیند و در کل به مرور، حساسیت ها کنار می رود.

این تحلیل گر سیاسی در خصوص عدم موفقیت آقای روحانی در برداشتن حصر اظهار داشت: مسئله رفع حصر بسیار فراتر از اختیارات رئیس جمهوری است و تنها آقای روحانی نمی تواند به حل موضوع کمک کند. باید هم قوه قضاییه و هم شورای عالی امنیت ملی و هم رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به موضوع حصر ورود پیدا کنند.

صادق زیباکلام تأکید کرد: البته رفع حصر، تصمیمی است که باید در رأس نظام گرفته شود و بزرگان کشور باید تلاش کنند تا بیش از این، هزینه ادامه حصر به کشور و نظام تحمیل نشود.
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.