رفسنجانی: مردم در انتخابات به روشنی گفتند چه می‌خواهند

سه شنبه, 14ام اردیبهشت, 1395
اندازه قلم متن

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تقدیر از نحوه مشارکت مردم در انتخابات، صدا و سیما را به “داشتن اغراض سیاسی و جناحی” متهم کرد. او به طور تلویحی رد صلاحیت مینو خالقی توسط شورای نگهبان را بی‌اعتبار خواند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، صبح سه‌شنبه (۱۴ اردیبهشت/ ۳ مه) در دیدار با جمعی از راه‌یافتگان به مجلس دهم، فارغ‌التحصیلان معلول و مدیران آموزش و پرورش استثنایی کشور به “وجود نهاد‌ها و شوراهای فراوان” اشاره کرد که گاهی قانون‌گذاری نیز می‌کنند.

او با تاکید بر جایگاه و اهمیت مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانون‌گذار، از آغاز تدوین سیاست‌های کلی قانون‌گذاری در مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، رئیس این مجمع گفت: «با تدوین این سیاست‌ها، فضای روشنی برای قانون‌گذاری ایجاد می‌شود تا از موازی‌کاری‌ها که بعضاً قوانین ناسخ همدیگر تصویب می‌شود، جلوگیری گردد.»

فضای مجازی و فروریختن دیوار سانسور

نماینده اول تهران در مجلس پنجم خبرگان، با اتکا به ۱۰ سال تجربه خود در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: «علاوه بر ضرورت آشنایی با قانون اساسی، سیاست‌های کلی و آیین‌نامه‌ها، آگاهی از اوضاع داخلی، منطقه‌ای و حتی بین‌المللی بهترین سرمایه برای اظهارنظر و تصمیم‌گیری نمایندگان مجلس است.»

اکبر هاشمی رفسنجانی با ابراز خرسندی از “از رشد آگاهی مردم و وجود ابزار اطلاع‌رسانی در همه سطوح و اقشار جامعه” به راه‌یافتگان به مجلس دهم توصیه کرد با موضع‌گیری‌های اصولی و منطقی، علاوه بر افزایش اعتبار مجلس، باعث تقویت اعتماد مردم به مسئولان شوند.

او در ادامه گفت: «در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که درب‌های آگاهی به روی همگان باز است و مواضع و اظهارنظر‌ها باید براساس عقل و منطق باشد، تا مقبولیت عام یابد.»

رفسنجانی در یکی از دیدارهای نوروزی خود نیز با انتقاد از فضای تک‌صدایی حاکم بر رسانه‌های رسمی گفته بود که “انفجار اطلاعات از طریق رسانه‌های مجازی منجر به شکسته شدن دیوارهای سانسور” شده است.

«اغراض سیاسی رسانه ملی»

به باور بسیاری از تحلیل‌گران، به‌رغم حمایت همه‌جانبه شبکه‌های رادیو و تلویزیونی صدا و سیمای جمهوری اسلامی از اصول‌گرایان و تخریب رقیبان آنها، رسانه‌های مجازی نقش مهمی در پیروزی فهرست مورد حمایت اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان در انتخابات اخیر داشته‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره گفت: «متأسفانه بعضی از رسانه‌ها و تریبون‌ها، حتی در ابعاد ملی، به دلایل و اغراض سیاسی و جناحی، سعی در وارونه جلوه دادن مسایل و کتمان بعضی از حقایق دارند؛ در زمانه‌ای که به خاطر گسترش اطلاع‌رسانی، مردم از همه مسایل در کمترین زمان ممکن خبر دارند، باید به گونه‌ای عمل کنیم که ملت ایران به عنوان وفادار‌ترین مردم، از نمایندگان و مسئولان راضی باشند.»

روز گذشته رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای که رئیس سازمان صدا و سیما از منصوبان اوست نیز از عمل‌کرد این سازمان ابراز ناخشنودی کرد.

خامنه‌ای در دیدار با جمعی از معلمان ضمن انتقاد از عملکرد صدا و سیما در ارتباط با نسل جوان اعتراف کرد که توصیه‌های او نادیده گرفته می‌شود: «سال گذشته هم درباره لزوم برنامه‌ریزی دقیق و صحیح صدا و سیما برای نسل جوان مطالبی بیان شد اما متأسفانه عمل نشده است.»

بی‌اعتبار دانستن نظر شورای نگهبان

به گزارش ایلنا، رفسنجانی نتیجه انتخابات هفتم اسفند و دهم اردیبهشت را بیانگر اهمیت اعتدال در نگاه مردم ارزیابی کرد و گفت: «مردم با انتخاب خویش در میان انواع سلیقه‌ها و مواضع سیاسی به روشنی اعلام کرده‌اند که چه می‌خواهند و باید در راستای خواسته‌های مردم برنامه‌ریزی و فعالیت کرد.»

در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شماری از معتمدان و نزدیکان خامنه‌ای حذف شده‌اند. برخی اقتدارگرایان، از جمله امام جمعه مشهد احمد علم‌الهدی این موضوع را “قیچی کردن اطراف رهبری توسط مردم” خوانده‌اند.

رفسنجانی در بخش دیگر از سخنانش راه یافتن ۱۸ زن به مجلس دهم را نشانه افزایش ظرفیت و مسئولیت‌پدیری زنان در سال‌های گذشته خواند.

شورای نگهبان صلاحیت مینو خالقی، یکی از این زنان که منتخب سوم اصفهان شد را رد کرده است. روز گذشته مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهور تاکید کرد که از نظر حسن روحانی نمایندگان زن در مجلس دهم ۱۸ نفر هستند.

پافشاری رئیس دولت یازدهم و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بر ۱۸ نفر بودن تعداد زنان در مجلس دهم، به طور ضمنی تاکیدی است بر بی‌اعتبار دانستن تصمیم شورای نگهبان درباره منتخب سوم اصفهان.
از: دویچه وله
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.