موج جدید احضار روزنامه نگاران: «برای من عجیب است که وزارت اطلاعات دولت روحانی ما را احضار کرده است »

چهارشنبه, 15ام اردیبهشت, 1395
اندازه قلم متن

ruznameh ha

سه روزنامه نگار شاغل در روزنامه‌های چاپ تهران در گفت‌و‌گو با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران تایید کردند که در روزهای اخیر از وزارت اطلاعات با آنها تماس گرفته شده و به جلسه با مامورین این وزارتخانه دعوت شده‌اند. یکی از این روزنامه نگاران در توضیح این تماس‌ها گفت: «روزی دو تا سه بار با شماره‌های نا‌شناس با موبایلم تماس گرفتند. عاقبت بعد از سه روز جواب دادم و مردی که خودش را از همکاران وزارت اطلاعات معرفی می‌کرد خواست تا با او دیداری “دوستانه” در رستوران هتل لاله تهران داشته باشم.» این زن روزنامه نگار با اشاره به اینکه محور گفت‌و‌گو در خصوص عدم تغییر خط قرمز‌ها بوده است گفت ماموری که با او دیدار کرده به او گفته است: «دوباره فریب نخورید، کسی برای شما کاری نمی‌کند، جای شما در زندان نیست، فکر نکنید با تغییر ترکیب مجلس به نفع اصلاح طلبان اتفاق خاصی افتاده است، شما تحت نظر هستید، شاید فعلا دستگیر نشوید ولی نوشته‌هایتان در پرونده شما ثبت می‌شود.»

دیگر خبرنگار سیاسی هم در همین رابطه به کمپین گفت: «برای من عجیب است که وزارت اطلاعات دولت روحانی ما را احضار کرده و گفته فکر نکنید با دولت و مجلس هم سو چیزی تغییر کرده، مواظب فعالیت‌هایتان باشید. چرا شما باید مرغ عروسی و عزا بشوید؟ چه کسی تا به حال برای شما کاری کرده؟» این خبرنگار گفت این تعجب را با ماموری که با او در هتل تهران دیدار داشته هم مطرح کرده و پاسخ گرفته است: «ساختار وزارت اطلاعات به وزیرش ربطی ندارد، در همه دوره‌ها ساختار یک سان و یک دست داشته است، خط قرمز‌ها ثابت است.» این روزنامه نگار هم چنین گفت اغلب قرار‌ها با روزنامه نگارانی که او می‌شناسد در هتل لاله و هتل تهران بوده است و برخی هم به دفتر پیگیری های وزارت اطلاعات در چهارراه ولی عصر دعوت شده‌اند.

این روزنامه نگار مرد گفت: «از من درباره چهار روزنامه نگارانی که آبان ماه دستگیر شدند هم سوال شد، پرسیدند آن‌ها را می‌شناسید؟ با کدامشان همکار بودید؟ و گفتند ببینید کسی نمی‌تواند برای آن‌ها کاری بکند.»

اشاره او به چهار روزنامه نگاری است که آبان ماه سال گذشته دستگیر شدند. عیسی سحرخیز روزنامه نگار و فعال سیاسی، احسان مازندرانی روزنامه نگار و مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان، آفرین چیت ساز، یادداشت نویس روزنامه ایران و سامان صفرزایی دبیر بین الملل نشریه اندیشه پویا که همه آن‌ها به جز آقای سحرخیز محاکمه شده و با احکام سنگین روبه رو شده‌اند. علاوه بر این روزنامه نگاران، داوود اسدی برادر هوشنگ اسدی روزنامه نگار مقیم فرانسه نیز بازداشت شده بود. محمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع احسان مازندرانی و داوود اسدی روز هفتم اردیبهشت ماه به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که دادگاه انقلاب احسان مازندرانی روزنامه‌نگار و مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان را به ۷ سال، احسان (سامان) صفرزایی روزنامه‌نگار و دبیر بین الملل نشریه اندیشه پویا را به ۷ سال، آفرین چیت‌ساز ستون نویس روزنامه ایران را به ۱۰ سال و داوود اسدی برادر هوشنگ اسدی یکی از مدیران وبسایت روزآنلاین را به ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

مریم آزاد‌پور مادر آفرین چیت ساز روز یازدهم اردیبهشت در گفت‌و‌گو با کمپین با اشاره به اینکه در جریان بازجویی‌ها با دخترش مورد آزار قرار گرفته، گفت: «در حالی که چشمان فرزندم بسته بوده با بطری آب او را زده‌اند تا اعتراف بگیرند. اما این اذیت‌ها از سوی بازجوی اصلیش نبوده است. بازجوی اصلی بسیار با او و ما با احترام رفتار می‌کرد. ما این رفتار‌ها را از طریق مطرح کردن با قاضیش پیگیری خواهیم کرد.»

مادر آفرین چیت ساز با اظهار اینکه حال دخترش خوب نیست، گفت: «آفرین بسیار افسرده و بیمار است. شش ماه در سلول انفرادی دو متر در ۱۷۵ متر بوده که فقط روزی دو بار به مدت نیم ساعت وقت تنفس در حیاط خلوت بند را داشته که دور تا دورش فقط دیوار بوده و بس. در تمام این شش ماه فقط با‌‌ همان یک دست لباسی که دستگیر شده بود، در سلول بود. حتی قبول نمی‌کردند ما یک دست لباس دیگر به او بدهیم. البته حالا به بند عمومی آمده که در مقایسه با وضعیت قبلی خیلی بهتر است. غیر از بهم ریختگی روحی، آفرین کلیه درد و تپش قلب شدید دارد. چندین بار به بهداری زندان رفته اما آنجا فقط مسکن به او داده‌اند.»

هوشنگ اسدی روزنامه نگار هم در خصوص وضعیت برادرش روز هشتم اردیبهشت به کمپین گفت: «اوهفته گذشته به بند هشت زندان اوین منتقل شده اما قبل از آن در سلول انفرادی بند دو–الف سپاه در اوین بوده است. من شنیده‌ام که داوود در بند هشت بیشتر اوقات گوشه‌ای قوز کرده و حتی از صحبت کردن با آدم‌های دیگر می‌ترسد. این جوان که هیچ وقت در زندگیش فعالیت اجتماعی و سیاسی نداشته را ماه‌ها در سلول انفرادی نگه داشته‌اند و حالا چنان افسرده و ترسیده است که حاضر به ارتباط با دیگران نیست. این بارز‌ترین نقض حقوق بشر است، این بد‌ترین رفتار است که کسی‌که فعال سیاسی نیست را فقط برای پیش بردن هدف‌هایتان دستگیر و مورد مجازات قرار دهید.»

علیزاده طباطبایی، وکیل داوود اسدی روز هفتم اردبیهشت ماه در توضیح اتهام موکلش به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفته بود او به دلیل ارتباطات مالی که بین او برادرش وجود داشته به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی متهم شده است. آقای طباطبایی گفته بود که موکلش در دفاع خود در دادگاه گفته او در جریان نبوده که پول هایی که برادرش می فرستاده برای چه کاری بوده است.

هوشنگ اسدی در این رابطه  گفت که مبلغی که برای برادرش ارسال شده مربوط به هزینه های درمان پدر سالمندشان بوده است: «حساب ما مخفی نبوده و ما کار مخفیانه ای انجام نداده‌ایم. اگر به گفته دستگاه امنیتی این پول برای مصارف دیگر خرج شده سندش این را نشان نمی دهد. چون خودشان می دادند این اتهام از بیخ و بن غلط است. من احساس می کنم با دستگیری برادر من، می خواستند به من و بقیه فعالان سیاسی خارج از کشور نشان دهند که آنها می توانند به جای ما، اعضای خانواده مان را اذیت کنند.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا همزمان با «روز جهانی آزادی مطبوعات» (۱۴ اردیبهشت) ۲۳۰ روزنامه نگار ایرانی با ارسال نامه‌ای سرگشاده به  حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی، خواستار توجه و به رسیدگی به وضعیت این روزنامه نگاران بازداشتی شدند. در این نامه آمده است: «پس از گذشت بیش از ۶ ماه برای ۴ نفر از همکارانمان در دادگاه بدوی به ریاست قاضی مقیسه مجموعا ۲۷ سال حکم صادر شده است و یکی دیگر از همکارانمان نیز بیش از دو ماه در بیمارستان قلب تهران بستری است و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند.»

کمتر از یک ماه پس از دستگیری این افراد، احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان در روز دوشنبه نهم آذر ماه مدعی شد این روزنامه نگاران اعترافاتی کرده اند و از اتهام «همراهی با آمریکا» سخن گفت. وی در سخنرانی خود مدعی شد: «اخیرا روزنامه نگارانی که به جرم همراهی با آمریکا بازداشت شده اند، در اعترافات خود عنوان کرده اند از برخی مقاله می گرفتند، به آنها پول می دادند و بعد مقاله را دستکاری کرده و در اختیار روزنامه های آمریکایی قرار می داند.»

با وجود سکوت قوه قضاییه در مورد این پرونده، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران هم روز دوشنبه ۱۲ بهمن ماه اتهامات روزنامه نگارات بازداشت شده را  «همکاری با دول متخاصم غربی» عنوان کرد.

رسانه های وابسته به نیروهای امنیتی مانند فارس پیش تر مدعی شده بودند که این روزنامه نگاران «از عوامل مرتبط با پروژه نفوذ دشمن در کشور که در مطبوعات فعال بودند، بازداشت شدند. علی شیرازی، نماینده آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در  نیروی قدس سپاه پاسداران، روز ۱۲ بهمن ماه گفت: «به‌زودی از رسانه ملی فیلم اعتراف افرادی که در طرح نفوذ دستگیر شدند پخش خواهد شد و ملت ایران پشت‌صحنه نفوذ را مشاهده خواهند کرد.»

از: کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.