سرافراز پس از ۱۸ ماه از صداوسیما رفت؛ علی عسگری آمد

چهارشنبه, 22ام اردیبهشت, 1395
اندازه قلم متن

رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ضمن پذیرش استعفای محمد سرافراز، عبدالعلی علی‌عسگری، معاون سابق توسعه و فناوری سازمان صدا و سیما را به سمت ریاست این سازمان منصوب کرد. علی عسگری، ششمین رییس سازمان صدا و سیما پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آیت‌الله علی خامنه‌ای در این حکم ضمن تشکر از به گفته او «تلاش‌های انقلابی و ارزشیِ دلسوزانه» محمد سرافراز تاکید کرده که این تلاش‌ها «هرگز نباید فراموش شود».

رهبر جمهوری اسلامی در حکم رییس جدید سازمان صداوسیما خواستار «رعایت راهبردهای کلان، جذب و حفظ و تربیت نیروهای انقلابی و کارآمد و حضور مؤثر در فضای مجازی» شده و درعین حال نوشته است که «آنچه باید توصیه شود، در حکم اینجانب به جناب آقای سرافراز به تفصیل آمده است».

شایعه استعفای محمد سرافراز از مدت‌ها پیش در سایت‌های خبری منتشر شده و روز سه‌شنبه نیز پایگاه‌های خبری از پذیرش استعفای او و انتصاب عبدالعلی علی‌عسگری به ریاست سازمان صداوسیما خبر داده بودند، تا اینکه این خبر به صورت رسمی روز چهارشنبه اعلام شد.

استعفای آقای سرافراز در حالی است که بیش از ۱۸ ماه از ریاست او بر سازمان صداوسیما نگذشته بود. وی روز ۱۷ آبان ۹۳ به این سمت منصوب شده بود.

در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی درباره اختلاف آقای سر افراز با نهادهای امنیتی منتشر شده بود و وی نیز در مصاحبه با روزنامه «جام جم» گفته بود که «یک دستگاه امنیتی» با شهرزاد میرقلی‌خان، مشاور سابقش «برخورد غیرمنطقی» کرده و از خانم میرقلی‌خان خواسته است که کشور را ترک کند.

هرچند محمد سرافراز نام این دستگاه امنیتی را مطرح نکرده بود ولی شهرزاد میرقلی‌خان در متنی که در فیسبوکش منتشر کرده گفته است که ماموران اطلاعات سپاه پاسداران از وی خواسته‌اند که از کشور خارج شود.

به گزارش «جام جم»، شهرزاد میرقلی‌خان، زندانی سابق آمریکا، در بخش بین‌الملل «پرس تی وی» فعالیت می‌کرده است و پس از انتصاب محمد سرافراز به عنوان رییس سازمان صداوسیما، به عنوان مشاور وی منصوب شده بود.

در همین زمینه، امیر تاجیک، رییس شبکه مستند، در مطلبی در روزنامه «جام جم» نوشته بود که گزارش شهرزاد میرقلی خان در خصوص «حیف و میل بی‌جهت بودجه سازمان» به رییس صداوسیما، علت مسائل پیش آمده برای وی بوده است.

به گفته آقای تاجیک، خانم میرقلی‌خان به «جاسوسی» برای آمریکا از طریق کشور عمان متهم شده بود.

علاوه بر مورد خانم میرقلی خان، اتفاقات حاشیه‌ساز دیگری نظیر برنامه «فتیله‌ای‌ها» که توهین به آذری‌ها تلقی شد، سریال «در حاشیه» درباره پزشکان که با اعتراض آنها روبرو شد، شکایت شینا شیرانی، مجری شبکه تلویزیونی «پرس‌تی‌وی» از دو مدیر آن به اتهام آزار و اذیت جنسی، جنجال بر سر برنامه «اکسیر» با اجرای فرزاد حسنی، تغییرات گسترده مدیران سازمان صداوسیما، کمبود بودجه و بی‌پولی این سازمان، کیفیت پایین برنامه‌های رادیو و تلویزیونی که به گفته برخی رسانه‌ها، باعث گرایش بیشتر مخاطبان به شبکه‌های ماهواره ای شد، از دیگر دلایلی است که برای کناره گیری محمد سرافراز از ریاست مهمترین رسانه جمهوری اسلامی ایران عنوان می‌شود.

عبدالعلی علی‌عسگری رییس جدید سازمان صداوسیما، در دوران ریاست عزت‌الله ضرغامی بر این سازمان معاون توسعه و فناوری رسانه‌ای او بود. با انتصاب محمد سرافراز به ریاست این سازمان در آبان ۹۳ از سمتش برکنار شد. علی عسگری چند روز بعد از کنار گذاشته شدن، به عنوان مشاور صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه، منصوب شد.

به گفته خبرگزاری ایسنا، او متولد سال ۱۳۳۷ است، مدرک مهندسی برق و الکترونیک از دانشگاه امیرکبیر، مدرک کار‌شناسی ارشد مدیریت از دانشگاه تهران و دکترای مهندسی صنایع با گرایش سیستم و بهره‌برداری از دانشگاه علم و صنعت دارد.

معاون وزیر ارشاد، مدیرعامل سازمان مراکز ایرانگردی و جهانگردی، عضو شورای سیاستگذاری سازمان اوقاف و امور خیریه، مدیرعامل بنیاد فرهنگی پژوهشی غرب‌شناسی، معاون آموزشی سازمان و رییس دانشکده صداوسیما و مشاور رییس قوه قضاییه از دیگر سمت‌های پیشین آقای علی عسگری بوده است.

از: رادیو فردا

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.