عفو بین الملل: چند روز تا اعدام نوجوان ایرانی که به زور شکنجه اعتراف کرده

جمعه, 24ام اردیبهشت, 1395
اندازه قلم متن

edam

سازمان عفو بین‌الملل، روز جاری، با انتشار بیانیه‌ای، از مقام‌های ایران خواست حکم اعدام علیرضا تاجیکی، جوان ۱۹ ساله ایرانی را فورا متوقف کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام علیرضا تاجیکی، نوجوان ۱۹ ساله شد که قرار است روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه در زندان عادل‌آباد شیراز انجام می‌شود.

دادگاه کیفری استان فارس این نوجوان را در سال ۹۲ بر اساس اعترافاتی که به گفته علیرضا تاجیکی زیر شکنجه های فیزیکی، از جمله ضرب و شتم شدید شلاق و حلق آویز شدن از دست و پا، از وی گرفته شد به اتهام ارتکاب قتل و لواط به عنف به اعدام محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است که اتهام علیرضا تاجیکی «قتل و لواط به عنف» اعلام شده درحالی که او در زمان ارتکاب جرم تنها ۱۵ سال داشته است.

بنابراین طبق قوانین بین الملل صدور حکم اعدام علیه او مطلقا ممنوع است. او پس از دستگیری به مدت ۱۵ روز در سلول انفرادی در آگاهی شیراز، بدون دسترسی به خانواده و وکیل، نگهداری و تحت‌فشار و شکنجه مجبور به اعتراف علیه خود شد. این نوجوان زندانی بار‌ها در دادگاه بی‌گناهی خود را اقرار داشته است، بااین‌حال دادگاه «اعترافات» او را به‌عنوان مدرک در طول دادرسی علیه او پذیرفته و علارغم فقدان هرگونه مدرک و سند معتبر دیگری علیه علیرضا تاجیکی او را به اعدام محکوم کرده است.

به گفته عفو بین‌الملل، این شهروند اهل استان فارس، در زمان بازداشت، مورد شکنجه قرار گرفته و روند دادرسی او « ناعادلانه» بوده است.

این بیانیه تأکید می کند که اعدام علیرضا تاجیکی، تعهدات ایران را در چارچوب کنوانسیون جهانی حقوق کودک نقض می‌کند.

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.