لغو کنسرت شهرام ناظری در استان خبرساز

دوشنبه, 27ام اردیبهشت, 1395
اندازه قلم متن

nazeri

شهرام ناظری می‌گوید درهای نیشابور هم به روی موسیقی بسته شده است. چندی پیش از لغو کنسرت او در این شهر، کنسرت کیهان کلهر هم در نیشابور لغو شد. مقام‌های دولتی می‌گویند، قانونی برای منع کنسرت در خراسان رضوی وجود ندارد.

شهرام ناظری در “آیین روز ملی فردوسی” از لغو کنسرت خود در شهر نیشابور خبر داده است. به نوشته‌ی روزنامه ایران، او شامگاه شنبه (۱۴ مه/ ۲۵ اردیبهشت) در تالار رودکی در تهران گفته است: «ما [برای اجرای کنسرت در نیشابور] تمامی مجوزها را از مدت‌ها قبل از تمامی نهادهای قانونی دریافت کرده بودیم و قرار بود روز شنبه – اول خرداد ماه – در ادامه‌تور کنسرت‌های ناگفته، این برنامه را در نیشابور به اجرا درآوریم که این مسأله امکانپذیر نشد و برنامه را لغو کردند».

چهار روز پیش از سخنان ناظری (۲۱ اردیبهشت) هم خبر لغو کنسرت کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده‌ی کمانچه در نیشابور منتشر شد. تور کنسرت‌های کلهر قرار بود با دو اجرا در شهر نیشابور آغاز شود که در آخرین لحظات به گروه اعلام شد که کنسرت لغو شده است. محمد حسین توتونچیان، کنسرت‌گذار و تهیه‌کننده موسیقی در این مورد به پایگاه خبری “تسنیم” گفته بود: «تمامی مجوزهای لازم برای برگزاری این کنسرت اعم از مجوز شورای تامین استان، اداره اماکن و ارشاد خراسان رضوی اخذ شده بود اما این اجرا به دستور دادستان برگزار نخواهد شد».

خراسان رضوی، استان خبرساز

استان خراسان رضوی به مرکزیت شهر مذهبی مشهد بارها در زمینه برگزاری کنسرت خبرساز شده است. احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده‌ی آیت‌الله خامنه‌ای در استان خراسان رضوی که کنسرت موسیقی را “مطرب‌بازی” می‌داند، شهریورماه گذشته (۱۳۹۴) در نماز جمعه اجرای کنسرت را “جولانگاه بی‌بندوباری و یکی از راه‌های نفوذ دشمن” برشمرده بود.

مخالفت با برگزاری کنسرت‌های موسیقی در خراسان رضوی بیش از همه مربوط به شهر مشهد است. علم‌الهدی با استناد به یک حدیث معتقد است که تمام شهر مشهد حرم امام هشتم شیعیان است و به همین دلیل نباید کنسرتی در این شهر برگزار شود. این سخنان با واکنش علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی روبه‌رو شد. مطهری شهریورماه گذشته در گفت‌وگو با وبسایت خبری مجلس (“خانه ملت”) این مدعا را فاقد “مبنای فقهی” برشمرد: «حدیثی هم که آقای علم‌الهدی به آن استناد کرده موثق نیست و هیچ محدث و فقیه معتبری به آن استناد نکرده است».

“در دیگری هم بسته شد”

البته به نظر می‌رسد برگزاری کنسرت موسیقی در شهرهای دیگر استان خراسان رضوی هم با محدودیت‌هایی روبه‌روست. شهرام ناظری شامگاه شنبه وقتی از لغو کنسرت خود در نیشابور خبر داد، در بخشی از سخنانش گفت: «نیشابور تنها شهری از خراسان بزرگ بود که در سال‌های گذشته امکان برگزاری کنسرت در آن وجود داشته و حالا این اتفاق نیز رخ نمی‌دهد. درهای نیشابور نیز برای برگزاری کنسرت بسته شده است».

به گواه وزیر فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم، کنسرت‌های موسیقی در خراسان رضوی بیش از دیگر استان‌ها لغو می‌شوند. علی جنتی که شامگاه شنبه در “آیین روز ملی فردوسی” در تالار رودکی حضور داشت، با اشاره به این موضوع، گفت: «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اجرای کنسرت‌های موسیقی در خراسان رضوی مجوز می‌دهد و حمایت هم می‌کند، به همین خاطر از استانداران و فرمانداران تقاضا داریم حمایت کنند تا این کار به نحو مطلوب انجام شود».
از: دویچه وله
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.