وزیر کشور ایران در گزارش به مجلس: سالی ۶۰۰ هزار نفر زندانی می‌شوند

سه شنبه, ۱۸ام خرداد, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران درباره چند معضل اصلی اجتماعی در کشور از جمله اعتیاد، بیکاری و حاشیه‌نشینی به مجلس گزارش داده و گفته است که به دستور رهبر ایران تغییر سبک زندگی مردم رصد می‌شود.

آقای رحمانی فضلی امروز دوشنبه ۱۷ خرداد (۶ ژوئن) در صحن علنی مجلس از جمله گفت که ۶۰۰ هزار ایرانی هر سال زندانی می شوند که ۲۰۰ هزار نفر آنها در زندان می مانند.

او به نمایندگان توضیح داد که درباره آسیب‌های اجتماعی در شش ماه گذشته سه جلسه خصوصی با رهبر ایران و سران قوا و مسئولان اجتماعی داشته است.

آقای رحمانی فضلی از رهبر ایران نقل قول کرد که در رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی “۲۰ سال عقب هستیم و در واقع این موضوع باید ۲۰ سال پیش بررسی و پیگیری‌ می‌شد.”

گزارش آماری وزیر کشور در مجلس

  • وجود ۱۱ میلیون حاشیه‌نشین و ۲۷۰۰ محله حاشیه‌نشینی؛ ۳ میلیون حاشیه‌نشین در اطراف تهران، مشهد و اهواز
  • سه میلیون و ۵۰۰ هزار بیکار با توزیع منطقه‌ای نابرابر و مناطقی با نرخ ۶۰ درصد بیکاری
  • یک میلیون و ۵۰۰ هزار معتاد؛ اعتیاد عامل ۵۰ درصد طلاق‌ها؛ اعتیاد و مواد مخدر اتهام ۶۰ درصد زندانیان در ایران
  • ورود سالانه ۶۰۰ هزار نفر به زندان و ماندن ۲۰۰ هزار نفر آنان در زندان
  • دو میلیون و ۵۰۰ هزار زن سرپرست خانوار؛ منتهی شدن ۳۶ درصد ازدواج‌ها به طلاق

بر اساس آنچه وزیر کشور از آیت‌الله خامنه‌ای روایت کرده، رهبر ایران گفته “آسیب‌دیدگان اجتماعی عائله مسئولان نظام هستند و نباید با آنها به عنوان مجرم و بیمار نگریسته و با آنان برخورد شود.”

به گفته آقای رحمانی فضلی، ساختار چند نهاد از جمله شورای اجتماعی وزارت کشور به دستور رهبر ایران و با هدف رسیدگی به آسیب های اجتماعی تغییر کرده و به جای وزیر، رییس‌جمهوری مسئول این شورا شده و همچنین معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت کشور به یک سازمان تبدیل شده است.

او درباره حساسیت رهبر ایران به تغییرات سبک زندگی مردم گفت که با توجه به این‌که تغییرات اجتماعی از جمله رشد تکنولوژی، انفجار اطلاعات و افزایش سطح ارتباطات منجر به تغییر سبک زندگی می‌شود، آیت‌الله خامنه‌ای بر “مهندسی و هدایت تغییرات اجتماعی” تأکید کرده و گفته است که باید تغییرات اجتماعی مدیریت شود.
از: بی بی سی
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.