احسان فتاحی: افغانی برو سوریه پاسپورت بگیر از ایران

پنجشنبه, ۲۰ام خرداد, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

ehsan fattahi

احسان فتاحی  روزنامه نگار وفعال حقوق بشر درایران

افغان های قوم هزاره به سوریه بروند تا اقامت بگیرند در ایران!!!

می توان درابتدا به این اشاره کرد که حضور افغان‌های هزاره که ازنسل مغول می باشند، در جنگ سوریه اولین بار در سال ۲۰۱۳ در اوج تنش‌های سیاسی-نظامی این کشور پخش شد.

بعد از آن تصاویری که ادعا شده بود گورستان‌ افغان‌هایی است که در جنگ سوریه کشته و در ایران دفن شده‌اند، در شبکه‌های اجتماعی از سوی افغان‌ها منتشر شد.

دولت ایران قبلا گزارش‌های مبنی بر فرستادن شهروندان افغان هزاره از سوی این کشور به جنگ سوریه را رد کرده است.

اعتراض‌های عمومی در سوریه از بهار ۲۰۱۱ شروع و مدت کوتاهی بعد با سرکوب خونین مواجه شد.

این ناآرامی‌ها حدود یک سال بعد به یک جنگ تمام عیار داخلی تبدیل شد.

از هر مهاجر افغان که در مورد شرایط اقامتشان درایران سوال کنید. فقط از تبعیض و توهین فراوان از سوی دولت ایران گله مند است و شکایت دارد.

طی٣٨ سال گذشته این بخش از ساکنین ایران هیچ گونه حق انسانی نداشتند٬ حتی اجازه شکایت و حق اعتراض را از آنها سلب کرده بودند. صدها هزار طفل مهاجر از حق تحصیل باز ماندند و فقط طی سال گذشته کمی سهولت در مورد تحصیل در حد گفتار بیان شده است. در ایران همیشه مهاجرین افغان را به عنوان انسان درجه ۲ دیده اند. در فیلمها و سریالها مورد تمسخر و توهین قرار گرفتند. نمونه آخر آن سریال توهین آمیز «شیوع» بود!

اما طی ۲ سال اخیر به یکباره مهاجرین افغان قوم هزاره عزیز دل و برادر همزبان وهم مذهب شدند!

صداقت و سادگی مهاجرین در کنار اعتقادات مذهبی آنها باعث شده که به نیروی بالقوه در نبرد سوریه برای پیشبرد منافع استراتژیک و خارجی دولت ایران تبدیل شوند!

تبلیغات وسیعی در جریان است تا جوانان مهاجر را جذب و راهی این میدان نبرد کند.

به نقل إز رادیو فردا حکومت ایران می‌گوید واحدهایی که تحت عنوان «تیپ فاطمیون» شناخته می‌شوند، متشکل از افغان‌های ازقوم هزاره که شیعه مذهب هستند و برای حفاظت از اماکن مقدس شیعیان در برابرگروه «خلافت اسلامی» به طور داوطلبانه در جنگ سوریه شرکت می‌کنند.

اما برخی گزارشات حاکی از آن است که ایران در ازای مشارکت مهاجران افغان در جنگ سوریه به آنها مشوق‌هایی مثل حق اقامت در ایران و حقوق ماهانه می‌دهد.

جمهوری اسلامی ایران شرکت نظامیان آن کشور در جنگ داخلی سوریه را همواره تکذیب کرده و تاکید می‌کند که فرماندهان نظامی ایران در سوریه نقش «مشاوران نظامی» را ایفا می‌کنند.

با این همه مراسم یادبود و تشیع جنازه “داوطلبانی” که از ایران، افغانستان و گاه از پاکستان به سوریه اعزام می‌شوند به خصوص در ماه‌های اخیر افزایش یافته است.

سازمان دیده‌ بان حقوق بشر می‌گوید که حدود سه میلیون مهاجر افغان که از سرکوب، خشونت و تداوم جنگ در افغانستان گریخته‌اند، در ایران زندگی می کنند.

فقط ۹۵۰ هزار نفر از این تعداد به عنوان پناهنده پذیرفته شده و سایرین معمولا بدون داشتن حق پناهندگی و یا اقامت قانونی به زندگی در ایران ادامه می‌دهند.

بیش از ده افغانی که سازمان دیده‌بان حقوق بشر با آنها مصاحبه کرده است گفته‌اند که خود آنها یا اعضای خانواده‌شان از سوی حکومت ایران استخدام و یا به زور مجبور شدند برای جنگ به سوریه بروند.

شش نفر از این افراد گفتند که در مراکز آموزشی وابسته به بسیج یا سپاه پاسداران در حومه تهران و شیراز آموزش نظامی دیده‌اند. دو نفر از آنها داوطلبانه به جنگ سوریه رفته‌اند ولی چهار نفر دیگر گفتند که خود آنها یا اعضای خانواده آنها به زور به سوریه اعزام شده‌اند.

این افراد گفتند افغان‌ها در بسیاری از جبهه‌های جنگ داخلی سوریه از جمله دمشق، حلب، دیرالزور، لاذقیه و حتی بلندی‌های جولان که در جوار مرز اسرائیل قرار دارد، شرکت داشته‌اند.

همچنین به نقل ازبی بی سی فارسی ،یک سایت نزدیک به بسیج مدعی است که اعضای تیپ فاطمیون به دلاوری معروفند و در کنار حرب الله لبنان و شیعیان عراقی و پاکستانی می جنگند.

اما بنا به گزارش سایت مشرق نیوز به جز فرمانده و معاون تیپ فاطمیه، بین ماه مارس ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ شماری دیگری هم از افراد این تیپ کشته شدند.

به گفته سازمان دیدبان حقوق بشر مراسم تشییع جنازه برای جنگجویان افغانستان که در سوریه کشته می‏‌شوند، غالبا در ایران برگزار می‏‌شود و گاهی مقاماهای ایرانی نیز در آن شرکت می‏‌کنند. در رسانه‌های داخلی ایران بارها گزارش شده که افغان‏‌های ‏مقیم ایران، خود داوطلبانه به گروه‌‏های ‏شبه نظامی در سوریه پیوسته‏‌اند‏.

در گزارش این نهاد تاکید شده که بسیاری از مصاحبه شوندگان گفته‌ اند که خطر دستگیری و خدمت اجباری نظامی عامل مهمی در تصمیم آنها به ترک ایران بوده است.

نیروهای مخالف اسد بارها تصاویری را نشر کرده بود و مدعی شده بودند که شماری از افغانهای هزاره در کنار نیروهای اسد می جنگند.

این نهاد نوشته که از میان مصاحبه شوندگان، یک پسر افغان ۱۷ ساله‏ گفته که با پسر عموی ۱۷ ساله خود در تهران بازداشت شده‌اند. مقام های ایران این پسر را مجبور کردند آموزش نظامی ببیند و سپس وی را علی‌رغم نداشتن میل برای جنگیدن به سوریه اعزام داشتند. اما پسر عموی وی که از توانایی کافی برای خدمت نظامی برخوردار نبود، به افغانستان باز گردانده شد.

حمید علی، یکی از جنگجویان افغان گفته که خود داوطلب جنگ در سوریه شده‌ است و بعد از پذیرفته شدن، او را به یک پادگان آموزش نظامی به نام پادگان شهید پازوکی در ورامین در ۶۰ کیلومتری جنوب تهران فرستادند که در آنجا او در کنار دیگر افغان‏ها، پاکستانی‏‌ها ‏‏و عرب‏‌های ‏‏داوطلب، به مدت ۱۹ روز آموزش نظامی ابتدایی دریافت کرده است.

او گفته که سپس آنها را با هواپیما به دمشق انتقال دادند و پس از ورود ابتدا به زیارت مرقد حضرت زینب بردند که یکی از زیارتگاه‏‌های ‏‏مهم شیعیان محسوب می‏‏‌شود.

نخستین عملیات نظامی وی به مدت دو ماه در حلب با تیپ فاطمیون بود که همگی شیعه و اکثرا افغان بودند.

او حقوق ۲ میلیون تومان (حدود ۵۵۰ دلار) در ماه به علاوه ۶۵۰،۰۰۰ تومان (حدود ۱۹۰ دلار) هزینه دوران ۲۱ روزۀ مرخصی دریافت می‌کرد.

به گفته او در طی مأموریت دوم، وی به سمت معاون فرمانده تیپ منصوب شده و به مدت سه ماه و پنج روز در نزدیکی منطقه بلندی‏‌های ‏‏جولان خدمت کرده که تحت اشغال اسرائیل قرار دارد.

سپس واحد او که دارای۴۰۰ رزمنده افغان بودند، بدون دریافت هیچگونه مرخصی نظامی به ناحیه‏‌ای در مرز عراق اعزام شدند.

او گفت: “آنها به ما هیچ‌گونه اسلحه سنگین ندادند و ما فقط اسلحه‏‌ ‏‏کلاشنیکف مان را داشتیم. حتی به ما نگفتند که ما را به کجا اعزام می‏‏‌کنند تا آنکه به منطقۀ مورد نظر رسیدیم. آنها فقط ما را درون یک کامیون جای دادند و یک روکش برزنت بالای سر ما کشیدند و فقط هنگامی که برای انجام عملیات به منطقه مورد نظر رسیدیم به ما اجازه دادند پیاده شویم. در عرض چند روز ۲۰۰ تن از ۴۰۰ رزمنده در طی درگیری کشته شدند.”

به گفته این نهاد؛ حمید که از نظر تسلیحاتی به شدت ضعیف تر از دشمن بود، از یگان خود فرار کرد و به تهران بازگشت تا پول پیدا کند و از ایران فرار نماید. زمانی که در تهران به سر می‏‏‌برد، مقامات ایرانی مکررا با وی و خانواده‌‏اش تماس گرفتند و گفتند اگر فورا به خدمت خود باز نگردد، زندانی خواهد شد و در صورت امتناع از بازگشت به خدمت خود در ارتش، بستگانش به طریقی آسیب خواهند دید. پس از اینکه حمید ایران را ترک کرد، بستگانش مجبور شدند محل سکونت خود را از ترس مقامات ایران تغییر دهند.

علی رضاتوسلی یک افغان مقیم ایران، معروف به “ابوحامد” موسس تیپ فاطمیون بود. توسلی در جنگ با ارتش شوروی و همچنین در جنگ هشت ساله ایران و عراق شرکت داشته است. براساس گزارش ها علیرضا توسلی اوایل زمستان سال گذشته خورشیدی در سوریه کشته شد.

“زینبیون”

بعضی ازرسانه های ایران از وجود تیپ دیگری به نام “زینبیون” گزارش می دهند که واحد ویژه شهروندان شیعه پاکستانی است که برای دفاع از دولت بشار اسد در سوریه می جنگند.

توجه زمانی به این تیپ جلب شد که اجساد هفت تن از اعضای آن که در سوریه کشته شده بودند به ایران آورده و اوایل سال جاری خورشیدی در شهر قم به خاک سپرده شد.

در میان کشته شدگان شخصی بنام جمیل حسین بود. او و دیگر همراهانش اهل شهر عمدتا شیعه نشین پاراچنار پاکستان بودند.

بنا به گزارش مشرق نیوز، رسانه های ایران جزئیات بیشتری از جمیل حسین انتشار نداده اند اما گفته می شود که او در پاراچنار در جنگ علیه طالبان شرکت داشته است.

به جنگ جویان افغان پول و اجازه اقامت داده می شود. دست کم یکی از مبارزان افغان که به اسارت گروه های مخالف بشار اسد در آمده است گفته که در ازای دریافت ماهی ۶۰۰ دلار برای جنگ به سوریه اعزام شده است. یک فیلم ویدیویی از اعترافات او در یک صفحه فیسبوک که ویژه جنگ در سوریه و عراق است انتشار یافته است.

منابع خارجی دیگری هم گزارش کرده اند که ایران در ازای پرداخت مبلغی ماهانه و اجازه اقامت، نفراتی از مهاجران افغان را برای جنگ به سوریه می فرستد.

در ماه مارس ۲۰۱۵ برخی از منابع عربی گزارش دادند که شبه نظامیان افغان تحت حمایت ایران در سوریه می جنگند و تیپ فاطمیون اواخر سال ۲۰۱۲ و در پی افزایش شمار کشته شدگان سوری رژیم بشار اسد برای اولین بار در سوریه حضور یافت.

ضرب المثلی در زبان فارسی است که میگوید؛

کدخدای ده چو مرغابی بود، وای بر آن ده چه رسوایی بود

این مثل مصداق شرایط امروز افغانستان است. سرزمینی که دولت مردان خائن و فاسد داشته باشد٬همچون عین و غین ، جوانانش بجای سازندگی میهن٬ جانشان را برای منافع جموری اسلامی از دست خواهند داد!

امیدوارم که ملت شریف افغانستان بخاطر اندکی پول واقامت دروغین رژیم ولایت فقیه ساده لوح نباشند.

و در کشورخودشان افغانستان سربلندرو سرافراز امنیت و آرامش برقرار کنند و جانشان را فدای خاک کشور افغانستان و نه فدای آخوندها کنند.

چرا جناب خامنه ایی فرزندانش که در مناطق مختلف تهران درحال ساخت و ساز هستن و یا همون آخوندها و مداحان روضه خونی که نه خود و نه اقوامشان در جبهه های آدمکشی حضور ندارند، بلکه در صیغه خانه های زیر شکمی و کشورهای پیشرفت حضوردارند. (البته بدون عمامه، همانند اطلاعات ایران سری گونه)!!! نمی روند میدانهای جنگ.

چرا و چراهای فراوان دیگرکه می شود مثنوی هفتاد پند!!!!

به امیدآسایش وآرامش در جهان و نابودی ملایانی که منطقه رو بنام اسلام به آتش کشانده اند که امیدوارم خانه های خودشان هم آتش بگیرد . و درس وعبرتی برای همگان شوند.

پایدارباشید

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.