گیتی کاوه: چرا مرگ یک مسلمان مرا غصه دار کرد!

سه شنبه, ۲۵ام خرداد, ۱۳۹۵
اندازه قلم متن

رادیو بی بی سی اعلام کرد که کاسیوس مارسلوس کلِی مشهور به محمد علی کلِی، قهرمان بُکس جهان، شنبه، چهارم ژوئن ۲۰۱۶ در سن ۷۴ سالگی درگذشت.

سیاهپوست مسلمانی که دنیا و همچنین من را با مرگ خود عزادار نمود. محمد علی کلِی بدرستی معتقد بود که در حرفهٔ خود «بهترین» است، اما به نظر من از لحاظ دیگری نیز ممتاز بود.

نبوغ محمد علی کلِی او را به مقامِ «بهترین» بودن رسانید، هرچند باید بر این ادعایِ بجایِ او دو ویژگی را نیز افزود، حمایت بی چون چرایش از حقوق مدنی انسانها و ایستادگی و استقامت بر باورهای معنوی که بگفتهٔ خود او از دین اسلام نشئت می گرفت.

محمد علی کلِی در طول زندگی پربارش نشان داد که انساندوستی به ادعا نیست، به همین علت از شرکت در جنگی ناعادلا نه و تهاجمی سرپیچی کرد.

درزمان جنگ ویتنام که آمریکا شدیدا نیازمند نیروی جنگی بود، محمد علی حاضر نشد بعنوان یک سرباز به جنگ برود که مبادا باعث مرگ انسان دیگری بشود و به همین دلیل از خدمت در ارتش آمریکا سر باز زد و دادگاه او را به پنج سال زندان محکوم کرد. البته این حکم در دادگاه تجدید نظر نقض گردید، امامحمد علی محروم از بازی در رینگ شد . سه سال بعد یعنی در سال ۱۹۷۰ با شدت افکار عمومی علیه جنگ ویتنام محمدعلی اجازه یافت دوباره به رینگ باز گردد و در نخستین مسابقه «جری کواری» را شکست داد. با وجود اینکه بازی را برده بود بعلت چند سال دوری از رینگ سرعتش کمی سست شده بود و به همین دلیل در سال ۱۹۷۱ برای اولین بار شکست خورد اما سه سال بعد دوباره برنده شد.

محمد علی حاضر نشد بعنوان یک مسلمان انسان دیگری را چه در صلح و چه درجنگ هلاک کند و به همین دلیل از شرکت در جنگ ویتنام خود داری نمود زیراکه نمی خواست جان یک انسان، حتی «دشمن» را بگیرد زیرا او معتقد بود که اسلام وی با خشونت و خونریزی بیگانه است، میگفت:

من دعوایی با ویت کنگ ندارم وحاضر نیستم بروم ده هزار مایل دور از خانه ام افرادی از یک ملت محروم و رنجدیده را بکشم و بسوزانم، تا اینکه با غلبه در این جنگ، سلطه اربابان جهان به آنها ادامه پیدا کند.

چیزی که بیش از همه برای من بعنوان یک زن آنهم بعنوان یک زن مسلمان قابل تحسین می باشد آنست که او حاضر نشد بعنوان یک مردِ مسلمان استفاده ازحجاب اسلامی را به همسر و خانواده اش تحمیل نماید. درحالیکه در کشور من ایران رهبران جمهوری اسلامی از بدو رسیدن به قدرت با بکاربردنِ افزار ارعاب وخشونت فضای زندگی آزاد را برای مردم تنگ و تنگتر کرده اند. به عنوان مثال، یکی از سدها موردِ مزاحمت و اجحافِ دستگاه ظلم و فساد جمهوری اسلامی که برای ملت ایجادشده حجاب اسلامی است که دستار بندان از خدا بی خبر در زادگاهم ایران، برای هم میهنان زن اجباری نموده اند و بدتر از این، سی و هفت سال است که به بهانه های پوچ زنان آزاده و مخالف نقض حقوق بشر در ایرانِ جمهوری اسلامی را به بند و زنجیر می کشند.
یکی از قربانیان خشم و کینهٔ ملاها، خانم نرگس محمدی است که در حقیقت به جرم دفاع از حقوق شهروندی خانم های ایرانی و همچنین فعالیت برای لغو گام بگام اعدام، در حالیکه سخت بیمار است و فرزندان خردسالش همه روزه در انتظار آمدن مادر به خانه می باشند، دستگاه قضائیِ جمهوری اسلامی او را به شانزده سال حبس محکوم کرده و به زندان انداخته است.

نام ویاد کاسیوس مارسلوس محمد علی کلِی همواره زنده و روانش شاد باد!

گیتی کاوه
gitty_kaveh@yahoo.com

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.