تصویب منع معامله بوئینگ با ایران در مجلس نمایندگان آمریکا

جمعه, 18ام تیر, 1395
اندازه قلم متن

مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب دو متمم در لایحه بودجه مانعی برای معامله میان شرکت بوئینگ و دولت ایران ایجاد کرد. به گفته یک نماینده جمهوری‌خواه این هواپیماها می‌توانند از سوی سپاه پاسداران مورد استفاده نظامی قرار گیرند.

تنها یک هفته پیش از سالگرد امضای توافق اتمی میان ایران و جامعه بین‌المللی، مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب دو متمم قصد دارد که از فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران جلوگیری کند.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشتیدپرس در روز پنج‌شنبه (۷ ژوئیه/۱۷ تیر) مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن را جمهوری‌خواهان تشکیل می‌دهند موفق شد در یک رای‌گیری شفاهی دو متمم را در رابطه با لایحه بودجه به تصویب رساند تا مانع از فروش‌هواپیماهای بوئینگ به ایران شود.

پیتر روسکام، نماینده جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا گفت که این خطر وجود دارد که سپاه پاسداران از این هواپیماها برای مقاصد نظامی استفاده کند. او تصریح کرد که “رژیم ایران هم‌چنان بزرگترین پشتیبان تروریسم” در جهان است.

به گفته این نماینده جمهوری‌خواه به راحتی می‌توان از هواپیماهای بوئینگ برای حمل و نقل دست‌کم ۱۰۰ موشک بالیستیک یا ۱۵ هزار موشک‌انداز دستی استفاده کرد.

در رای‌گیری شفاهی ۲۳۹ نماینده به این دو متمم رای مثبت و ۱۸۵ نماینده رای منفی دادند.

دولت اوباما پیش‌تر گفته بود که در صورت تصویب هر طرح یا قطعنامه‌ای که منجر به تضعیف برجام شود، با آن مخالفت خواهد کرد.
نمایندگان حزب دمکرات نیز هدف جمهور‌ی‌خواهان در کنگره را تضعیف و بی‌اعتبار کردن برجام می‌دانند.

توافقات اولیه ایران با شرکت بوئینگ

مقامات ایرانی در ماه‌های گذشته خبر داده بودند که برای نوسازی ناوگان هوایی ایران با شرکت بوئینگ به توافقات اولیه دست یافته‌اند و قرار است که شرکت ایران‌ایر بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری از شرکت بوئینگ خریداری کند. برخی از کارشناسان سقف معامله ایران و بوئینگ را حدود ۲۵ میلیارد دلار برآورد کرده‌اند.

دولت ایران گفت‌وگوهای مشابهی نیز با شرکت ایرباس در فرانسه داشته است تا از طریق خرید هواپیماهای جدید بتواند هواپیماهای فرسوده خود را از دور خارج کند.

مدیران شرکت بوئینگ نیز ضمن ابراز خشنودی از توافقات اولیه اعلام کردند که در پی کسب مجوزهای لازم از دولت آمریکا برای فروش هواپیما و قطعات یدکی به ایران هستند.

یک مقام ایرانی که نامش فاش نشده پیش‌تر به رویترز گفته بود که برخی از مقام‌های ایرانی در تهران از مطرح شدن پیشنهاد جلوگیری از فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران در مجلس نمایندگان آمریکا نگران هستند.

این منبع آگاه اضافه کرده که آنها استدلال می‌کنند تصویب شدن این طرح و تبدیل آن به قانون می‌تواند حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران را تحت فشار گذاشته و او را مجبور به اتخاذ رویکردی سخت‌گیرانه با آمریکا و متحدانش کند و به این ترتیب اجرایی شدن برجام را به خطر بیاندازد.
از: دویچه وله
be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.