گزارشی از آخرین وضعیت منوچهر محمدعلی در زندان اوین

چهارشنبه, 23ام تیر, 1395
اندازه قلم متن

band 7 evin

منوچهر محمدعلی در مردادماه سال ۹۲ بازداشت شد و مدت سه‌ماه را در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به سر برد، وی مدتی بعد به اتهام «ارتباط با دول متخاصم» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران توسط قاضی صلواتی دادگاهی و به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. گزارش پیش رو به تشریح سرگذشت و آخرین وضعیت این زندانی امنیتی می پردازد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، منوچهر محمدعلی ۴۲ ساله، ساعت ۵ عصر روز ۳۰ مردادماه سال ۱۳۹۲ در خیابان آپادانای تهران توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

آقای محمدعلی به مدت سه‌ماه در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین مورد بازجویی قرار گرفت.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی امنیتی در این‌باره به گزارشگر هرانا گفت: “از زمان بازداشت آقای محمدعلی تا سه ماه بعد که وی را از سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ به بند عمومی منتقل کردند خانواده‌اش هیچ خبری از او نداشتند و او نیز اجازه تماس با خانواده‌اش را نداشت. آقای محمدعلی به دلیل بیماری پدرش و برای نگهداری از او از فرانسه به ایران بازگشته بود.”

منوچهر محمدعلی مترجم زبان فرانسه است و مدت‌ها در کشور فرانسه زندگی کرده است. وی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران توسط قاضی صلواتی به اتهام «ارتباط با دول متخاصم» به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم در سال ۱۳۹۴ در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

منبع نزدیک به خانواده محمدعلی با بیان این‌که وی تاکنون حتی با فوت پدرش به مرخصی اعزام نشده است، در مورد آخرین وضعیت پرونده‌اش تصریح کرد: “این خانواده دست‌کم یک‌بار تقاضای اعاده دادرسی داده‌اند اما این نامه به مقصد نرسیده است.”

منوچهر محمدعلی درحال حاضر در سالن ۱۲ بند هفت زندان اوین در شرایطی بسیار نامناسب مشغول گذارندان ۱۰ سال حبس تعزیری خود است.

بند هفت زندان اوین متشکل از هشت سالن، یکی از بندهای بدنام این زندان است که زندانیان عمدتا با جرایم مالی در آن نگهداری می‌شوند اما دست‌کم ۵۵ زندانی سیاسی-امنیتی در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر و جرایم مالی برخلاف اصل تفکیک جرائم در وضعیتی بسیار نامناسب حبس‌های طولانی مدت خود را طی می‌کنند. در این بند حداقل ۳۰ زندانی مبتلا به ایدز وجود دارد. هرانا در گزارش «آشنایی با بند‌ هفت زندان‌ اوین؛ تبعیدگاه زندانیان سیاسی-امنیتی» مشروحا به وضعیت این بند پرداخته است.

be kanal site Melliun Iran bepeyvandid


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.