تحریم‌های جدید صنعت نفت و گاز و چند بانک ایرانی را هدف گرفته است

سه شنبه, 25ام مهر, 1391
اندازه قلم متن

علاوه بر شخص وزیر نیرو، وزارت نیرو و همچنین وزارت نفت ایران مشمول تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا شده‌اند.

۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در جلسه ای که متشکل از وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا بود در نشست دیروز خود (۲۵ مهر) بر سر اعمال تحریم‌هایی شدیدتر علیه ایران توافق کرده‌اند؛ این تحریم‌های جدید عمدتا صنعت نفت و گاز ایران و همچنین چند بانک ایرانی را هدف گرفته است و مجید نامجو، وزیر نیروی ایران را نیز شامل می شود.

به گزارش بی بی سی، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی نفت ایران و شعبه‌های آن در سنگاپور و بریتانیا، به اضافه چندین شرکت تابعه دیگر آن نظیر کارون، پتروپارس، حفاری شمال و شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان، در فهرست تحریم‌های تازه هستند.

شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و شرکت ملی نفتکش ایران هم مشمول تحریم ها قرار گرفته اند.

نام بانک صنعت و معدن، بانک توسعه و تعاون و همچنین تجارت سرمایه بلاروس، وابسته به بانک تجارت هم به فهرست موسسات مورد تحریم اتحادیه اروپا افزوده شده است.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه دیروز خود گفته بودند: “اتحادیه اروپا موافقت خود را با ممنوعیت تمامی نقل و انتقالات بین بانک‌های ایران و اروپا اعلام می‌کند، مگر آن که این مبادلات دلایل بشردوستانه داشته باشند.”

در این بیانیه همچنین گفته شده بود که “مردم ایران هدف تحریم‌های جدید نیستند.”

لغو تحریم

اتحادیه اروپا همچنین تحریم‌هایی را که پیشتر علیه چند فرد و نهاد اعمال کرده بود لغو کرده است.

دو شرکت حمل و نقل، یک شرکت تجهیزات و الکترونیک و هفت شخصیت حقیقی از تحریم‌های پیشین معاف شده‌اند.

محمد جهرمی، مدیرعامل بانک صادرات ایران و محمودرضاخاوری، مدیرعامل پیشین بانک ملی ایران که به دست داشتن در فساد مالی متهم شده بود، از جمله چهره‌هایی هستند که از دایره تحریم‌های اتحادیه اروپا خارج شده‌اند.

لغو موردی تحریم پیشتر هم با شکایت پنج نفر از اشخاص تحریم‌شده و اعلام فقدان مستندات کافی برای تحریم اتفاق افتاده است.

زورگوهای غربی کوچک

همزمان با تشدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفته است که دست ایران “در مقابله با دشمنان پر است” و می‌تواند بر آنان غلبه کند.
آیت‌الله خامنه‌ای رسانه‌های غربی را متهم کرده که مواضع مقامات ایرانی درباره مناقشه هسته‌ای و تحریم‌های ناشی از آن را به درستی بازتاب نمی‌دهند.

رهبر ایران گفته است: “مدام می‌گویند که علت فشارها به ایران وادار کردن جمهوری اسلامی به بازگشت به پای میز مذاکره است، اما ما میز مذاکره درباره مسائل گوناگون، از جمله هسته‌ای را چه زمانی ترک کرده بودیم که حالا برگردیم؟”

او گفته است: “زورگوهای غرب کوچکتر از آن هستند که ملت بصیر ایران را به زانو در آورند.”


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.